Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

θέμα: Βεβαίωση Μεταβίβασης Ν4178/13 - σχετική αμοιβή κλπ

Συνάδελφοι επιτρέψτε μου να επανέλθω στο θέμα Βεβαιώσεων Μεταβίβασης.

1 -Υπάρχει στο πεδίο 'πρόσθετα στοιχεία' ενεργό το πλαίσιο για την εγγραφή της αμοιβής μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ. Ισχύει έως και σήμερα το ότι δεν είναι απαραίτητο; TO MONO ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΑΜΟΙΒΗΣ π.χ. 100 ευρώ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΠΥ. ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ....

2- χρειάζεται η τιμή ζώνης στην αρχική σελίδα; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ

3- εφόσον η βεβαίωση αφορά σε χώρο Γραφείου, θα επιλέξω ως επικρατούσα χρήση 'Υπηρεσίες'; ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΤΕ, ΝΑΙ (ΑΝ π.χ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΩΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ κ.ο.κ. ΤΟΤΕ ΟΧΙ)

Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναδώσει βεβαίωση σε ακίνητο που δεν έχει αυθαιρεσίες...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Συνάδελφοι καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικα με τις αμοιβές για τον Ν.4178 για μία τακτοποίηση. Χρειάζεται να κάνω εισαγωγή και στο σύστημα των αμοιβών για αυτή την εργασία ΝΑΙ, την τακτοποίηση δηλαδή (και να εισάγω ιδιωτικό συμφωνητικό ΝΑΙ AN H ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΦΥΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ και να πληρωθεί ΤΣΜΕΔΕ ΟΧΙ, αμοιβη ΦΕΜ ΕΝΝΟΕΙΣ;  κλπ) ΄η δεν απαιτείται αυτή η διαδικασία; Είναι η πρώτη τακτποίηση που κάνω με αυτό τον νόμο και έχω ακούσει διάφορα, οπότε η βοήθεια σας ειναι σημαντική για το θέμα της αμοιβής. 

Ευχαριστω εκ των προτέρων! ΠΡΟΣΕΧΕ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ, ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟΝ 4178 ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ (π.χ. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΓΣΑ, ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ κ.λπ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμοιβές μικρότερες από 1500 ευρώ δεν έχουν υποχρέωση κατάθεσης σε τράπεζα (πόσο μάλλον στην ΕΤΕ).

Με τα μέχρι στιγμής που γνωρίζουμε από το 4014 είχαν ορίσει 4.5 ημέρες απασχόλησης μηχανικού εμπειρίας 15 ετών. Αυτό έβγαινε μια νόμιμη αμοιβή 1577 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επί αυτής της αμοιβής υπολογίζαμε το ΤΣΜΕΔΕ (συμπληρώνεις το νέο έντυπο όπως λες). Αν για την υπαγωγή στη ρύθμιση απαιτείται τοπογραφικό και αποτύπωση, οι εργασίες αυτές υπολογίζονται επιπλέον του προαναφερθέντος ποσού, ώστε συνολικά να υπολογιστεί η νόμιμη και φυσικά το ποσοστό του ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης.

Η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί, αλλά παρόλα αυτά στη φόρμα υπολογισμού αμοιβών δεν έχουν μπει καν στο κόπο να το αλλάξουν.

Αν δεν βιάζεσαι μη καταθέτεις ακόμη ΤΣΜΕΔΕ. Κάπου διάβασα ότι λόγω τροικας υπάρχει ενδεχόμενο κατάργησης. (με επιφύλαξη αυτό).

Καλημέρα. Πήρα στο ΤΕΕ και με ρώτησαν: Που βρηκαμε ότι κάτω απο 1500€ δεν περνάνε οι αμοιβές στη τράπεζα? 

Τί να απαντήσω?????

Link to comment
Share on other sites

 

Eυχαριστω πολυ για τη απάντηση!

 

 

Εννοω να πληρωθεί αμοιβή μηχανικού στην Εθνική, ΦΕΜ και οτι αλλο ειναι? Η τακτοποίηση θα αφορά μονο παραβάσεις κατηγορια 3 (αλλαγή διάστασης κουφώματος και μετατοπιση πόρτας). Τι εργασίες θα χρειαστεί να επιλέξω στθς αμοιβές; Υπάρχει φανταζομαι επιλογή ' Τακτοποιηση βασει ν4178? 

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τη απάντηση!

Εννοω να πληρωθεί αμοιβή μηχανικού στην Εθνική OXI ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η' ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ, ΦΕΜ ΣΕ  ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΛΕΙΣ και οτι αλλο ειναι? Η τακτοποίηση θα αφορά μονο παραβάσεις κατηγορια 3 (αλλαγή διάστασης κουφώματος και μετατοπιση πόρτας). Τι εργασίες θα χρειαστεί να επιλέξω στθς αμοιβές; ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/11 & Ν.4178/13 - ΜΕΛΕΤΗ Υπάρχει φανταζομαι επιλογή ' Τακτοποιηση βασει ν4178? 

Και πάλι ευχαριστώ

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα στο ΤΕΕ και με ρώτησαν: Που βρηκαμε ότι κάτω απο 1500€ δεν περνάνε οι αμοιβές στη τράπεζα? 

Τί να απαντήσω?????

Η παράθεση μηνύματος μου που κάνεις στο #905 είναι από τον Οκτώβριο του 2013. Τέσσερα σχεδόν χρόνια πριν. Τότε ίσχυε μεγαλύτερο όριο από το σημερινό των 500 Ευρώ με ΦΠΑ για συναλλαγή επαγγελματία με ιδιώτη, όπως παραθέτει αναλυτικά ο Γιώργος στο #906.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δύο άσχετες ερωτήσεις μεταξύ τους:

1(. Σε δήλωση αυθαιρέτου, το οποίο υπάχθηκε στο νόμο, εκδόθηκε άδεια νομιμοποίησης βάση του νόμου 4178 και πληρώθηκαν φεμ κτλ για την άδεια νομιμοποίησης.

 

Χρειαζεται να δημιουργηθεί νέο Α/Α στο σύστημα αμοιβών ΤΕΕ στο οποίο να περιλαμβάνει την συμφωνηθήσα αμοιβή για την ρύθμιση (ουσιαστικά ανέβασμα των αρχείων) και την τεχνική έκθεση Η/Μ? (και βάση αυτου να πληρωθούν τα νέα φεμ, εμπ, κτλ, και να ανεβουν αυτά στα αρχεία στη δήλωση 4178)

 

2). Υπάρχει η δυνατότητα ένας μηχανικός σε ομάδα έργου στο σύσημα αμοιβών να δηλώσει μηδενική αμοιβή?

φαντάζομαι τότε υτό θα πρέπει να αναγραφεί και στο συμφωνητικό, και το φεμ ειναι μηδεν, εμπ κανονικά.

 

Ευχαριστώ.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

θέμα: Βεβαίωση Μεταβίβασης Ν4178/13 - σχετική αμοιβή κλπ

Συνάδελφοι επιτρέψτε μου να επανέλθω στο θέμα Βεβαιώσεων Μεταβίβασης.

1 -Υπάρχει στο πεδίο 'πρόσθετα στοιχεία' ενεργό το πλαίσιο για την εγγραφή της αμοιβής μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ. Ισχύει έως και σήμερα το ότι δεν είναι απαραίτητο; TO MONO ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΑΜΟΙΒΗΣ π.χ. 100 ευρώ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΠΥ. ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ....

2- χρειάζεται η τιμή ζώνης στην αρχική σελίδα; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ

3- εφόσον η βεβαίωση αφορά σε χώρο Γραφείου, θα επιλέξω ως επικρατούσα χρήση 'Υπηρεσίες'; ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΤΕ, ΝΑΙ (ΑΝ π.χ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΩΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ κ.ο.κ. ΤΟΤΕ ΟΧΙ)

Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναδώσει βεβαίωση σε ακίνητο που δεν έχει αυθαιρεσίες...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Ιάσονα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Eυχαριστω πολυ για τη απάντηση!

Εννοω να πληρωθεί αμοιβή μηχανικού στην Εθνική OXI ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η' ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ, ΦΕΜ ΣΕ  ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΛΕΙΣ και οτι αλλο ειναι? Η τακτοποίηση θα αφορά μονο παραβάσεις κατηγορια 3 (αλλαγή διάστασης κουφώματος και μετατοπιση πόρτας). Τι εργασίες θα χρειαστεί να επιλέξω στθς αμοιβές; ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/11 & Ν.4178/13 - ΜΕΛΕΤΗ Υπάρχει φανταζομαι επιλογή ' Τακτοποιηση βασει ν4178? 

Και πάλι ευχαριστώ

 

 

 

Καλημέρα σας και παλι. Εχω κανει την εισαγωγη αλλα εχω καποιες αποριες εαν μπορει καποιος να μς βοηθήσει. Το έργο αφορά όπως εχω γραψει τακτοποιηση βασει Ν.4178 για παραβασεις κατηγοριας 3 μονο (αλλαγη διαστασης κουφωματος απο την αδεια).

Συστημα αμοιβων:

 

1) ΧΩΡΟΣ: επιλεγω κατοικια μεταξθ 40 και 150 τμ και βγαζει εναν ελαχιστο προυπολογισμο, τον οποιο και βαχω πανω στο πρασινο κελι ως προυπολογισμο εργου, σωστα;

 

2) ΚΥΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ: επιλεγω ' Εργασιες για ρυθμιση Ν4014 κια Ν4178 - Μελετη. (11-20 χρονια εμπειριας). Στον δεικτη λ' τι πρεπει να διαλεξω ¨και τι βαζω στις μοναδες;

 

3) αφορ συμπληρωσω ολα τα στοιχεια του πελατη υποβαλλω στο ΤΕΕ και απο εκει βγαινουν οι αμοιβες υπερ ΤΕΕ (το πληρωνουμε ακομη;) και ΦΕΜ; υπαρχει και καποια αλλη κρατηση; Η' αυτα προκυπτουν απο τη συμφωνηθεισα αμοιβη;

 

4) Επειδη εχω συμφωνητικο, πως το εισαγω; Πρεπει μετα να υποβαλλω ξανα στο ΤΕΕ, τι χρειαζεται να κανω;

 

Με συγψωρειτε που τα γραφω τοσο αναλυτικα αλλα δεν το εχω ξανακανει και ανυσηχω μη γινει καποιο λαθος.

 

Και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και παλι. Εχω κανει την εισαγωγη αλλα εχω καποιες αποριες εαν μπορει καποιος να μς βοηθήσει. Το έργο αφορά όπως εχω γραψει τακτοποιηση βασει Ν.4178 για παραβασεις κατηγοριας 3 μονο (αλλαγη διαστασης κουφωματος απο την αδεια).

Συστημα αμοιβων:

 

1) ΧΩΡΟΣ: επιλεγω κατοικια μεταξθ 40 και 150 τμ και βγαζει εναν ελαχιστο προυπολογισμο, τον οποιο και βαχω πανω στο πρασινο κελι ως προυπολογισμο εργου, σωστα;

 

2) ΚΥΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ: επιλεγω ' Εργασιες για ρυθμιση Ν4014 κια Ν4178 - Μελετη. (11-20 χρονια εμπειριας). Στον δεικτη λ' τι πρεπει να διαλεξω ¨και τι βαζω στις μοναδες;

 

3) αφορ συμπληρωσω ολα τα στοιχεια του πελατη υποβαλλω στο ΤΕΕ και απο εκει βγαινουν οι αμοιβες υπερ ΤΕΕ (το πληρωνουμε ακομη ;) και ΦΕΜ; υπαρχει και καποια αλλη κρατηση; Η' αυτα προκυπτουν απο τη συμφωνηθεισα αμοιβη;

 

4) Επειδη εχω συμφωνητικο, πως το εισαγω; Πρεπει μετα να υποβαλλω ξανα στο ΤΕΕ, τι χρειαζεται να κανω;

 

Με συγψωρειτε που τα γραφω τοσο αναλυτικα αλλα δεν το εχω ξανακανει και ανυσηχω μη γινει καποιο λαθος.

 

Και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

 

 

 

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα παραπάνω για το σύστημα αμοιβών και πως θα υπολογίσω αμοιβη/ συμφωνηθήσα κλπ. γιατί έχω μπερδευτεί και με το ΤΕΕ δεν μπορώ να βγαλω άκρη.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ,

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.