Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Γαργάρα. Γιατί όχι ? Ποιος σε υποχρεώνει να δείξεις ό,τι βλέπεις ? Δεν κάνεις Δ.Κ. νέας άδειας. Χρησιμοποιείς το υπάρχον Δ.Κ. πάνω στο οποίο δείχνεις τις αυθαιρεσίες που θέλει ο ιδιοκτήτης και αναγράφεις τα ποσοστά υπέρβασης.

 

Αλλά είμαστε οφ τόπικ. Υπάρχει άλλο θέμα για το αν πρέπει να δείχνουμε όλες τις αυθαιρεσίες ή όχι. Ας μείνουμε στις αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην ξεχνατε και τις νεες δηλωσεις του παλιου 3843 στις οποιεσ οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχουμε ουτε Δ.Κ. , ουτε τοπογραφικα, ουτε τομεσ,  ουτε ε9 κτλ. αρα θα πρεπει ολα να γινουν απο την αρχη. εκει προβλεπω την μεγαλυτερη γκρινια απο πλευρας πελατων. Γιατι πλεον δεν θα ειναι προαιρετικη αλλα υποχρεωτικη η ενταξη στον 4178.

 

Δεν απαιτείται να μπουν αυτές στον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αυτές παίρνουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση μόλις βγει η ηλεκτρονική ταυτότητα. Μέχρι τότε δεν έχουν πρόβλημα. Είναι Κατηγορία Δ του άρθρου 9 του 4178.

Link to comment
Share on other sites

 

Πριν πούμε για αμοιβές εγώ λέω ότι η μεταβολή μία δήλωσης από 4014 σε 4178 πολύ απλά δεν γίνεται !! Μόνο και μόνο ότι τα ποσοστά αυθαιρεσιών προκύπτουν από τα Μ2 που αναλογούν στην κάθε ιδιοκτησία και όχι σε ολόκληρο το κτίριο είναι κάτι που αλλάζει δραματικά το ποσό των προστίμων !

 

Αποκλείεται να γίνει μία τέτοια μετάβαση από τον έναν νόμο στον άλλον. Δηλαδή να κάτσουμε να υπολογίσουμε τα πρόστιμα ξανά από την αρχή. ΔΕΝ γίνεται !!!

 

Αυτό που θα γίνει πιστεύω είναι η μετάβαση από τον έναν νόμο στον άλλον με μία απλή ηλεκτρονική διαδικασία όπου και θα αναφέρεται ότι το ακίνητο υπάγεται πλέον στις διατάξεις του 4178 χωρίς να χρειάζεται νέοι υπολογισμοί προστίμων, δικαιολογητικά κ.τ.λ. .

 

Είναι αστείο να συζητάμε διαφορετικά. Πλέον για να υπολογίσεις πρόστιμο όχι μόνο αυτοψία, χρειαζόμαστε πια σύσταση για να υπολογίσουμε πρόστιμα.

συμφωνώ απόλυτα για τον επανυπολογισμό με τη σύσταση όπου υπάρχει και είναι πολύ σοβαρό ζήτημα αυτό.

Δε νομίζω ότι θα γίνει μετάβαση από τον ένα νόμο στον άλλο χωρίς επανυπολογισμό όμως

 

 

verda

 

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει αυτο που λες.

Στο ΔΚ τι θα δειξεις?

Οσα δηλωθηκαν?

Και τα υπολοιπα? Γαργαρα?

συγνώμη που το συνεχίζω καθώς όντως είναι δεν έχει να κάνει με τις αμοιβές αλλά μιά που το ξεκινήσαμε να ολοκληρώσω την άποψή μου.

αυτό που λες terry είναι ένα θέμα,

δεν είμαι βέβαιος ποιά είναι η απάντηση,

μπορεί όντως να το μη το δείξεις καθώς δε το δηλώνεις σαν αυθαιρεσία (δε μιλάμε για Δ.Κ αδείας άλλωστε) αλλά αυτό μπορεί να επηρεάζει τα πρόστιμα των υπολοίπων παραβάσεων (βλεπε ποσοστά 20% κλπ). Άρα μάλλον πρέπει να δείξεις τα πάντα ακόμα και αν δε τα δηλώσεις!!! Και μια υ.δ του ιδιοκτήτη προς το μηχανικό ότι έλαβε γνώση για το σύνολο των αυθαρεσιών και ότι δεν επιθυμεί στην παρούσα φάση να τις δηλώσει. Θεωρητικά νομίζω ότι γίνεται αλλά στην πράξη πολύ δύσκολα καθώς ακολουθεί και ταυτότητα κτιρίου.

Ευχαριστώ terry με έκανες να το ξανασκεφτώ

συγνώμη και πάλι για το εκτός θέματος.

Και για να το συνδέσω με τις αμοιβές θα πω στον πελάτη ότι αν δε δηλώσει τα πάντα θα του κοστίσει περισσότερο λόγω ανάληψης μεγαλύτερων ευθυνών από μέρους μου :grin:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν και εκτος θεματος μια γρηγορη απαντηση προς τον Νικ.

Κανονικη αποτυπωση κανεις (βλ περιπτωσεις που απαιτειται Τοπογραφικο νεο).

Γαργαρα δεν κανεις τιποτα.

Ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.

Επισης υπαρχουν περιπτωσεις που η γαργαρα θα σε πνιξει (βλ υπερβαση υψους, αυθαιρετο υπογειο, αυθαιρετο μεγαλυτερο υπογειο κτλ κτλ κλτ κλτ)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι δομικά ενταγμένο στο κτίριο προσωπικά το δηλώνω. Το bbq όμως το οποίο μπορεί ο άλλος να το έχτισε....χτες δεν το δηλώνω αν δεν θέλει. Γενικά εστιάζω στο ό,τι θα μεταβιβασθεί και θα χρειάζεται βεβαίωση. Με αυτήν την λογική τακτοποιώ. Τώρα για το αν κάνουμε πλήρη αποτύπωση ή όχι είναι ένα θέμα που μπορούμε να μιλάμε μέχρι αύριο. Πουθενά ο νόμος δεν λέει πάντως να κάνεις τοπογραφικό ή διάγραμμα με τις προδιαγραφές του ν.4030. Άρα ο καθένας εφαρμόζει ό,τι νομίζει, γράφει στα σχέδια του ένα σωρό κείμενα και ό,τι γίνει. Εγώ αναφέρω πάντα ότι δήλωσα όσα ήθελε ο ιδοκτήτης. 

 

Για τις αμοιβές να δούμε ποια θα είναι η ελάχιστη νόμιμη του ΤΕΕ....Πάντως ακούγεται για κατάργηση της εισφοράς ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Νικ, οταν μιλαμε για Τοπογραφικο μιλαμε για Τοπογραφικο.

Εσυ δεν ξερω πως το εννοεις.

Επειδη ο Ν4030 θελει και 4-5 φωτογραφιες και ενα 3Δ, δεν αλλαζει κατι.

 

Τελος απο μενα, καθενας παιρνει ευθυνη του τι υπογραφει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Οταν κάνεις νέο τοπογραφικό, συμφωνώ με τον Terry, πρέπει να αποτυπώσεις ό,τι βλέπεις. Ομως δεν είσαι υποχρεωμένος να καταγράψεις και αυθαιρεσίες που δεν φαίνονται στο τοπογραφικό όπως πχ μια αυθαίρετη αλλαγη χρήσης (νομίμως υφιστάμενου) υπογείου ή λάθος θέση κουφωμάτων.
Εν κατακλείδι, εγώ προσωπικά, αποτυπώνω ό,τι θα φαινόταν από ελικόπτερο αλλά κάνω γαργάρα αυτα που δεν φαινονται και δεν επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να τακτοποιήσει.

Εξκιουζέ μουα για το οφ τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι γαργαρα  καμια ψησταρια  μικρο το κακο...

 

οταν ειναι Υ.Δ  για γαργαρα  στο συμφωννητικο ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ακριβως αναλαμβανω να τακτοποιησω...

 

δλδ λεω ο ταδε μου αναθετει να τακτοποιησω 15 τ.μ υπερβασης  δομησης στο υπογειο  και 35 τ.μ στο δωμα , 2 εξωστες 17 τ.μ κτλ

 

ΑΚΡΙΒΗ περιγραφη οτι τακτοποιηθει...

 

μην ερθει κανενας κυριος ΠΟΝΗΡΙΔΗΣ σε 2-3 χρονια για χαρτι εμταβιβασης και μου ζητα και τα ρεστα που ΔΕΝ  ΒΡΗΚΑ ολες τις αυθαιρεσιες του !!!

 

 

αμοιβες  4014+10% και λιγα λεω

 

μουρθε ο φορος απο τη δηλωση.....αισθανομαι βιομηχανος 8-)

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.