Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Επειδή το υπουργείο είδε την ανησυχία μας για τις αμοιβές, για να μας βγάλει από τη δύσκολη θέση, τις καθόρισε αυτό για εμάς:

 

<<Η δήλωση θα γίνει με απλή συμπλήρωση ηλεκτρονικής φόρμας μέσω του συστήματος δηλώσεων αυθαιρέτων, που διαχειρίζεται το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, μέσω μηχανικού και το υπουργείο αναφέρει ότι θα έχει συμβολικό ή μηδενικό τίμημα, αφού πρόκειται για πολύ απλή διαδικασία.>>

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=235&la=1&catid=213&artid=9669

(το αναφέρει στην παράγραφο 7 του παραπάνω λινκ)

Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nομίζω οτι μέσα στη φούρια μας  για δηλώσεις ξεχνάμε κάτι οσο αφορά τις αμοιβές για τις νεες υπαγωγές:

-23% ΦΠΑ

-10 % ΦΕΜ

-ΤΣΜΈΔΕ

-ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ 2013: 26%

άρα στο 1000ρικο τι μένει;

και όλα αυτα χωρίς τα εξοδα γραφειου, μετακίνησης κλπ.

Συμφέρει με τέτοιες ευθύνες;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, από το 26% αυτοτελής φορολόγηση που πλέον καλούμαστε να πληρώσουμε από το πρώτο ευρώ, έχουμε ήδη προπληρώσει το 10%, επομένως είτε θα βάλουμε ως φορολογία εισοδήματος τελικά 16% (αντί για 26%) και θα κρατήσουμε και το ΦΕΜ ως κατηγορία, είτε θα βγάλουμε εντελώς το ΦΕΜ και θα αναφερόμαστε μόνο στο 26%. Όχι και τα δυο μαζί - στο μέγιστο ποσοστό.

 

Δεύτερον, επειδή δεν έχει διευκρινιστεί (να ήταν μόνο αυτό..) αν:

α) Οι ολοκληρωμένες υπαγωγές με 4014 θα περνάνε στον 4178, μόνο και μόνο για να γίνει αναφορά ότι έχουν ρυθμιστεί επιτυχώς με 4014, άρα να δίνουμε βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΔΟΜΗΣΗ ΚΑΛΥΨΗ ΥΨΟΣ στην συγκεκριμένη ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ (άρα τελικά δεν μας ενδιαφέρει π.χ. αν το κούφωμα έγινε μεγαλύτερο κατά 5% αφού δεν υπάγεται στο προαναφερθέν τρίπτυχο ή αν υπάρχει BBQ ή αποθήκες στον ακάλυπτο ή οτιδήποτε σε κοινόχρηστο) ή

β) Εκ νέου αυτοψία, αποτύπωση και επαναϋπολογισμός με δεδομένα πλέον 4178, ουσιαστικά σαν νέα περίπτωση που απλά είναι ήδη πληρωμένο (τουλάχιστον στο μεγαλύτερο βαθμό) το πρόστιμο προς το κράτος. Βέβαια και πάλι σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν θα πρέπει να εξετάζουμε και αυτά πέραν του τριπτύχου...

 

Αν ισχύσει η πρώτη περίπτωση, όπως θα χρεώναμε (χρέωνα) για ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ βεβαίωσης 4014 (νέα αυτοψία/έξοδα μετακίνησης και φωτογραφίες), €100-€150 ΚΑΘΑΡΑ, έτσι προτίθεμαι να χρεώσω για τις ήδη ολοκληρωμένες που ΕΓΩ έχω ρυθμίσει. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξουν εισφορές σε αυτήν την περίπτωση (όπως και στον 4014 για απλή βεβαίωση), ειδάλλως το ποσό αυτό προσαυξάνεται κατά +Χ/0,74 (ώστε να ληφθεί υπόψιν και η φορολόγηση 26%, όπου Χ το ποσό των εισφορών). Το ΦΠΑ δεν με απασχολεί καθώς δεν το κρατάω εγώ, απλώς το εισπράττω για να το αποδόσω στο τριμηνιαίο Φ2.

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε σίγουρα παραπάνω από το προαναφερθέν ποσό, αλλά σίγουρα λιγότερο απ'ό,τι θα χρέωνα για μια εκ νέου ρύθμιση (καθώς ένας μεγάλος όγκος δουλειάς έχει ήδη γίνει). Προσωπικά έχω σκεφτεί από 500αρικο καθαρά και βλέπουμε, αναλόγως την περίπτωση.

 

Συνάδελφοι, ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Αν ζητήσουμε για την πρώτη περίπτωση ένα χιλιάρικο καθαρά, αμφιβάλλω αν θα συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης. Το πιθανότερο να ψάξει αλλού, όπως το πιθανότερο -άλλωστε- να κάναμε και εμείς στην θέση του.

 

Υ.Γ. Θέλω να πιστεύω ότι οι συνάδελφοι του 400αρικου (τα πάντα όλα) για νέα ρύθμιση 4014, πλέον θα έχουν σοβαρευτεί με τον 4178..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα 1000€ τα είπα "συμβολικά" αστειευόμενος...

 

Προσωπικώς... ΔΕΝ ξέρω ακόμη! :)

 

Η αμοιβή θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες

 

- Τι τελικά θα γίνει. Μπορεί απλά να μπουν στον 4178 και το μόνο που να απαιτηθεί να είναι μία ΥΔ ιδιοκτήτη με γνήσιο υπογραφής (ΕΑΝ θέλει) και απλά να αλλάξει το λεκτικό και αντί 4014 να λέει 4178 και εμείς να μην έχουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ δουλειά ή ΕΥΘΥΝΕΣ. Μπορεί βέβαια να απαιτηθούν όλα από την αρχή (για εμάς), οπότε εκεί θα παίξει ένα ποσοστό της αμοιβής μου του 4014. Τώρα πόσο θα είναι? Βλέπουμε.

 

- Με τι πελάτη έχω να κάνω. Με πελάτη που του έκανα 2,3,4 δουλειές και "τρέχουν" κι άλλες? Με ένα κακοπληρωτή? (χεχεχε... το αίμα μου ΠΙΣΩ!!!)

 

Πάντως ένα είναι το σίγουρο... το 26% ΠΟΝΑΕΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση...

 

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ δεν υπάρχει επιλογή "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4178/2013 - ΜΕΛΕΤΗ". Για να εκδώσουμε αμοιβή επιλέγουμε πάλι "...ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4014/11"?

 

Ευχαριστώ πολύ

Στην καρτέλα '' Χώροι '' επιλέγεις τη γνωστή τελευταία εργασία '' Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 '' . Στη συνέχεια στις κύριες εργασίες Τύπος: ''Μελέτη'' ,  Κύρια εργασία: (εμφανίζεται πλέον ως) ''  Εργασίες για Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 & Ν. 4178/2013 ''

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εκδώσει ποτέ μέχρι τώρα βεβαίωση παρά μόνο σε περίπτωση μη αυθαιρεσιών. Τώρα πρέπει να τακτοποιήσω μια αυθαιρεσία που αφορά κλείσιμο εξώστη κ να εκδώσω βεβαίωση για μεταβίβαση. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος δίνοντας ένα εύρος αμοιβών που "παίζουν" στην αγορά, δεδομένου ότι δεν ισχύουν πλέον οι νόμιμες.   ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από 100 Ευρώ μέχρι 5000. Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα.

Εξαρτάται από τη δουλειά, την περιοχή, ποιος είσαι, και βέβαια το σημαντικότερο:

Τι μπορεί να πληρώσει ο πελάτης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.