Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

θέμα: Βεβαίωση Μεταβίβασης Ν4178/13 - σχετική αμοιβή κλπ

Συνάδελφοι επιτρέψτε μου να επανέλθω στο θέμα Βεβαιώσεων Μεταβίβασης.

1 -Υπάρχει στο πεδίο 'πρόσθετα στοιχεία' ενεργό το πλαίσιο για την εγγραφή της αμοιβής μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ. Ισχύει έως και σήμερα το ότι δεν είναι απαραίτητο; TO MONO ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΑΜΟΙΒΗΣ π.χ. 100 ευρώ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΠΥ. ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΜΕΙΞΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ....

2- χρειάζεται η τιμή ζώνης στην αρχική σελίδα; ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ

3- εφόσον η βεβαίωση αφορά σε χώρο Γραφείου, θα επιλέξω ως επικρατούσα χρήση 'Υπηρεσίες'; ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΤΕ, ΝΑΙ (ΑΝ π.χ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΩΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ κ.ο.κ. ΤΟΤΕ ΟΧΙ)

Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναδώσει βεβαίωση σε ακίνητο που δεν έχει αυθαιρεσίες...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Ιάσονα!!!

• 1 month later...
  • Replies 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

είναι προφανές ότι ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες και δουλεύουμε διαφορετικές πιάτσες / οικονομίες. και επιπλέον εγώ είμαι νεότερος και στο επάγγελμα και στην ηλικία και στη συγκεκριμένη κοινωνία.

Ακριβώς έτσι είναι! Τα βλέπω κάθε μέρα που έρχονται "συνάδελφοι" στην πολεοδομία για έλεγχο αμοιβών. Οι μισοί, ή και περισσότεροι, έρχονται με εκπτώσεις 90%, και οι υπόλοιποι χαζεύουμε και δεν το π

Βήματα αμοιβών για ΝΕΟ εργο στο σύστημα αμοιβών 1ο βήμα Δώστε το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας Και επιλέξτε «teemail” Πατήστε σύνδεση   2ο βήμα Επιλέξτε «τα έργα μου» 3ο βήμα Πατήστε το πρά

Posted Images

Eυχαριστω πολυ για τη απάντηση!

Εννοω να πληρωθεί αμοιβή μηχανικού στην Εθνική OXI ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ Η' ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ, ΦΕΜ ΣΕ  ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΛΕΙΣ και οτι αλλο ειναι? Η τακτοποίηση θα αφορά μονο παραβάσεις κατηγορια 3 (αλλαγή διάστασης κουφώματος και μετατοπιση πόρτας). Τι εργασίες θα χρειαστεί να επιλέξω στθς αμοιβές; ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/11 & Ν.4178/13 - ΜΕΛΕΤΗ Υπάρχει φανταζομαι επιλογή ' Τακτοποιηση βασει ν4178? 

Και πάλι ευχαριστώ

Καλημέρα σας και παλι. Εχω κανει την εισαγωγη αλλα εχω καποιες αποριες εαν μπορει καποιος να μς βοηθήσει. Το έργο αφορά όπως εχω γραψει τακτοποιηση βασει Ν.4178 για παραβασεις κατηγοριας 3 μονο (αλλαγη διαστασης κουφωματος απο την αδεια).

Συστημα αμοιβων:

1) ΧΩΡΟΣ: επιλεγω κατοικια μεταξθ 40 και 150 τμ και βγαζει εναν ελαχιστο προυπολογισμο, τον οποιο και βαχω πανω στο πρασινο κελι ως προυπολογισμο εργου, σωστα;

2) ΚΥΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ: επιλεγω ' Εργασιες για ρυθμιση Ν4014 κια Ν4178 - Μελετη. (11-20 χρονια εμπειριας). Στον δεικτη λ' τι πρεπει να διαλεξω ¨και τι βαζω στις μοναδες;

3) αφορ συμπληρωσω ολα τα στοιχεια του πελατη υποβαλλω στο ΤΕΕ και απο εκει βγαινουν οι αμοιβες υπερ ΤΕΕ (το πληρωνουμε ακομη;) και ΦΕΜ; υπαρχει και καποια αλλη κρατηση; Η' αυτα προκυπτουν απο τη συμφωνηθεισα αμοιβη;

4) Επειδη εχω συμφωνητικο, πως το εισαγω; Πρεπει μετα να υποβαλλω ξανα στο ΤΕΕ, τι χρειαζεται να κανω;

Με συγψωρειτε που τα γραφω τοσο αναλυτικα αλλα δεν το εχω ξανακανει και ανυσηχω μη γινει καποιο λαθος.

Και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Καλημέρα σας και παλι. Εχω κανει την εισαγωγη αλλα εχω καποιες αποριες εαν μπορει καποιος να μς βοηθήσει. Το έργο αφορά όπως εχω γραψει τακτοποιηση βασει Ν.4178 για παραβασεις κατηγοριας 3 μονο (αλλαγη διαστασης κουφωματος απο την αδεια).

Συστημα αμοιβων:

1) ΧΩΡΟΣ: επιλεγω κατοικια μεταξθ 40 και 150 τμ και βγαζει εναν ελαχιστο προυπολογισμο, τον οποιο και βαχω πανω στο πρασινο κελι ως προυπολογισμο εργου, σωστα;

2) ΚΥΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ: επιλεγω ' Εργασιες για ρυθμιση Ν4014 κια Ν4178 - Μελετη. (11-20 χρονια εμπειριας). Στον δεικτη λ' τι πρεπει να διαλεξω ¨και τι βαζω στις μοναδες;

3) αφορ συμπληρωσω ολα τα στοιχεια του πελατη υποβαλλω στο ΤΕΕ και απο εκει βγαινουν οι αμοιβες υπερ ΤΕΕ (το πληρωνουμε ακομη ;) και ΦΕΜ; υπαρχει και καποια αλλη κρατηση; Η' αυτα προκυπτουν απο τη συμφωνηθεισα αμοιβη;

4) Επειδη εχω συμφωνητικο, πως το εισαγω; Πρεπει μετα να υποβαλλω ξανα στο ΤΕΕ, τι χρειαζεται να κανω;

Με συγψωρειτε που τα γραφω τοσο αναλυτικα αλλα δεν το εχω ξανακανει και ανυσηχω μη γινει καποιο λαθος.

Και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα παραπάνω για το σύστημα αμοιβών και πως θα υπολογίσω αμοιβη/ συμφωνηθήσα κλπ. γιατί έχω μπερδευτεί και με το ΤΕΕ δεν μπορώ να βγαλω άκρη.

Και πάλι σας ευχαριστώ,

Edited by Pavlos33

Στην καρτέλα χώροι θα επιλέξεις ρυθμίσεις 4014/2011 και θα βάλεις τα τετραγωνικά σου

Μετά πας στην καρτέλα κύριες εργασίες και επιλέγεις Μελέτη -> Εργασίες για ρυθμίσεις 4014 & 4178 -> Εισαγωγή επιλογών

Πας επεξεργασία εργασιών, κρατάς το πιο πρόσφατο λ (λογικά στο έχει προεπιλογή) και συμπληρώνεις τις ημέρες εργασίας (για εμπειρία 11-20 έτη είναι 4,50 ημέρες η ελάχιστη)

(επειδή είπες μόνο κατηγορία 3 δεν σου λέω για αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και στατικών, μόνο αμοιβές 4178)

Το υπέρ ΤΕΕ καταργήθηκε. Το ΦΕΜ το πληρώνεις επί της συμφωνηθήσας.

Το ΤΜΕΔΕ καταργήθηκε για το ΕΜΠ υπάρχει μεγάλη κουβέντα αν ψάξεις λίγο εδώ στο φόρουμ για το αν πρέπει να καταβάλλεται. Άλλοι το πληρώνουν άλλοι όχι

Το συμφωνητικό μπορείς να το ανεβάσεις στην καρτέλα αναφορές που βγαίνει μετά την υποβολή

• Upvote 1
  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

Να σας ρωτήσω κατά πόσο υπάρχει τρόπος ένα έργο που έχει εισαχθεί στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως ΤΕΣΤ να χρησιμοποιηθεί πλέον κανονικά, δηλαδη να μπορέσεις να αλλάξεις τα στοιχεία διεύθυνση, τίτλος έργου κλπ. που τώρα τα βλέπω όλα κλειδωμένα; Η κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και θα χρειαστεί να κάνω νέο έργο και να περάσω τα στοιχεία έκ νέου;

Ευχαριστώ πολύ

η πρώτη καρτέλα με τα 'βασικά στοιχεία΄δεν μπορεί να αλλαχθεί, oi υπόλοιπες ναι.

Κάνε νέο έργο

Edited by Largy
  • 2 months later...

Κολλησα...

πως βαζω την συμφωνηθησα αμοιβη στο συστημα αμοιβων;

• 3 weeks later...

Σημείωμα για κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ για Δηλώσεις Ν.4014/2011 

http://www.michanikos.gr/files/file/883-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%94%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9D40142/

Όποιος θέλει μπορεί να φτιάξει κάποιο αντίστοιχο και για τον 4178....

Καλημέρα και Χρόνια πολλά.

Δεν μπορώ να βρω το αρχείο!Έχει κατέβει από τα downloads?Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο?

Ευχαριστώ.

• 3 months later...

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να ανεβάσουμε συμφωνητικό στο Σύστημα του ΤΕΕ αφού οριστικοποιήσουμε το έργο (για να πάμε στην πολεοδομία). Έχω καιρό να κάνω αμοιβές για άδεια.....