Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Διαφορές Ν. 4014/11 και Ν. 4178/13 (παλαιότητα, πρόστιμα, δικαιολογητικά κ.τ.λ.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!


Μετέφερα μια δήλωση απο το Ν.4014/11 ΣΤΟ ν. 4178/2013 και μου προεκυψε το εξής πρόβλημα:


Τα συνολικα τετραγωνικα των παραβάσεων δεν αλλαξαν. Αλλάξε η χρονολογια κατασκευης των επιμερους τμηματων, η μοναδικη κατοικια εγινε αλλαη κατοικια και οι λοιπες παραβάσεις απο 2 εγιναν 1. Και ενω περιμενα να αλλαξει  το προστιμο προς τα πάνω, εμεινε το ιδιο και πηρε και τη μειωση του 10%!!. Και ενω στη καθε περιγραφη της παραβασης γραφει το προστιμο που προκυπτει (ορθώς) στο πανω δεξια τμημα που περιγραφονται αναλυτικα το προστιμο εχει παραμείνει ιδιο.


Τι πρεπει να κάνω για να μπει το σωστο;


Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα είναι στους συντελεστές που δεν επηρεάζονται από αλλαγές κατά την μεταφορά από τον ν.4014 στο ν.4178. Οπότε αν και άλλαξες παλαιότητα δεν άλλαξε το πρόστιμο...

 

Λογικά επειδή άλλαξες την κατοικία σε άλλη το πρόστιμο αυξήθηκε αλλά επειδή αφαίρεσες και μία λοιπή παράβαση μειώθηκε αντίστοιχα το πρόστιμο.

 

Οπότε στη σούμα σου έβγαλε μικρότερο πρόστιμο επειδή προφανώς η αφαίρεση της μίας λοιπής παράβασης υπερκαλύπτει την αλλάγη σε άλλη κατοικία.

 

Αν θυμάμαι καλά το πεδίο του προστίμου έχει παραμείνει το ίδιο επειδή τελικά το ποσό που προέκυψε είναι μικρότερο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Οπως υπολογιζεται το προστιμο συμφωνα με τα νεα δεδομένα είναι γυρω στα 9000 ενω με τη δήλωση στο ν.4014/11 ηταν 3500, οποτε δεν μπορει να καλυπτει τη διαφορα ενα 500αρικο. Κάτι αλλο παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση αν προέκυπτε με βάση αυτά που έχεις αλλάξει μεγαλύτερο πρόστιμο, θα στο είχε βγάλει.

 

Την παλαιότητα την έχεις αλλάξει προς τα πάνω; Ίσως εκεί είναι η διαφορά, δηλ. εσύ υπολόγισες ότι αλλαγή στην παλαιότητα προς τα πάνω μεγαλώνει το πρόστιμο ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας διαβασα την εγκυκλιο 3  οπου στη σελ 2 αναφέρει οτι αν τα πολεοδομικά μεγέθη μένουν ιδια (χωροι -επιφανειες) πληρωνεται το προστιμο που είχε υπολογιστει στο ν.4014 αν είναι μεγαλυτερο ή αν προκυψει μικροτερο αναπροσαρμοζεται στο μικροτερο νεο προστιμο.

Μαλλον τη γλυτωσε ο πελάτης μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναστείλε τη δήλωση και στο pop up θα δεις το νέο πρόστιμο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιασονα!

Οταν παω να τη ξαναστειλω τη δήλωση μου βγαζει μηνυμα οτι για πληρη υπαγωγη απαιτειται Α/Α Αμοιβων. Δεν αλλαζει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Είχα ίδια περίπου περίπτωση.

 

Πήρα από άλλον μηχανικό τη δήλωσή του, διότι δεν έβγαζαν άκρη οι ιδιοκτήτες μαζί του, ο οποίος στον 4014 είχε κάνει ΤΡΑΓΙΚΑ λάθη σχεδόν στο ΣΥΝΟΛΟ των συντελεστών. Το πρόστιμο που έβγαζε ήταν 5000€, ενώ το πρόστιμο που έπρεπε να βγάλει ήταν 12000€ (και μάλιστα αυτός είχε βάλει μεγαλύτερη τιμή ζώνης!!!).

 

Αφού λοιπόν διόρθωσα συντελεστές κλπ, πέρασα τα σωστά τ.μ. (έχει μόνο ΚΧ), αλλά επειδή ο προηγούμενος είχε βάλει κάποια επιπλέον τ.μ., τα τελικά μας τ.μ. είναι λιγότερα από τα αρχικά του 4014.

 

Σε ερώτησή μου στο HelpDesk, μία άκρως εκνευριστική τύπισσα (συνήθως είναι καλές) μου είπε ότι έτσι είναι το σύστημα και εγώ δεν έχω πρόβλημα ως μηχανικός, άσχετα που το κράτος χάνει 7000€, διότι λέει τα εξής:

1) "Εάν ήθελαν να ξαναυπολογίζεται το πρόστιμο, θα το είχαν φτιάξει"

2) "Όλες οι δηλώσεις του 4014 ήταν ότι να 'ναι" ...... (μάλλον έκανε κι αυτή ταρζανιές και έβγαζε πρόστιμα χαμηλά για να παίρνει δουλειές)

3) "ΕΑΝ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ"

 

ΥΓ: Στο 3 απλά κρατήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.