Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

Ναι ισχύει  , μόλις χθές ολοκληρώθηκε η δικιά μου παραίτηση απο μια δήλωση ,"ξεχρεώθηκε" απο την καρτέλα μου στο σύστημα του ΤΕΕ και "χρεώθηκε" στο νέο μηχανικό. Η όλη διαδικασία άντε να πήρε το πολύ 5 μέρες...

Πέντε ημέρες; 

Γιατί τόσο πολύ; Σήμερα το μεσημέρι έστειλα το email με τις απαραίτητες Υ.Δ.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάνω κάτω λέω 5 μερες καθώς τα έγγραφα τα έστειλε ο συνάδελφος που ανέλαβε , εγώ ενημερώθηκα απο την καρτέλα μου στο σύστημα του ΤΕΕ. Μπορεί να κάνει και λιγότερο δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο site του ΤΕΕ υπάρχει το : ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2013

 όπου αναφέρει για περίπτωση συνταξιοδότησης : Οι δηλώσεις που είναι σε "Οριστική Υπαγωγή" θεωρούνται ολοκληρωμένες ως προς  την εργασία μηχανικού και έτσι οι μηχανικοί μπορούν χωρίς αίτημα, ακόμη και μετά την συνταξιοδότηση, να εισάγουν ηλεκτρονικά τα απαιτούμενα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά εντός της προβλεπόμενης από το νόμο προθεσμίας (δεν απαιτείται "άνοιγμα" κωδικού)

αλλά και:    Εφόσον απαιτηθεί η έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης μετά τη συνταξιοδότηση, αυτή εκδίδεται από ενεργό ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό.

 

Αυτό σημαίνει πως ο νέος μηχανικός που θα εκδώσει τη βεβαίωση  απλά διεκπεραιώνει τη διαδικασία και η ευθύνη βαραίνει τον πρώτο (συνταξιούχο) μηχανικό;

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για την ιδιαίτερη προσοχή, απλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να βιαστεί ο υπό συνταξιοδότηση μηχανικός να οριστικοποιήσει τις δηλώσεις στον 4178, από τη στιγμή που εκ των πραγμάτων κάποιος άλλος θα δώσει τη βεβαίωση στο μέλλον. (δεδομένου ότι χρειάζονται και αρκετές διευκρινίσεις για τον 4178)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται η βεβαίωση "νομιμότητας" για μεταβίβαση με τη δήλωση.

Αν έχει παρέλθει το δίμηνο (που έχει παρέλθει) από την αυτοψία της δήλωσης,

τότε απαιτείται καινούρια βεβαίωση σε κάθε περίπτωση.

Ο ιδοκτήτης λοιπόν μαζέυει τα μπογαλάκια του (συμβόλαια, άδειες, δηλώσεις 4014 / 4178 κλπ κλπ)

και τα πάει σε όποιον μηχανικό θέλει για να κάνει έλεγχο και να του βγάλει βεβαίωση.

Ο μηχανικός τα περνάει στο σύστημα, εκδίδει τη βεβαίωση, πληρώνεται ότι συμφωνήσουν για τον έλεγχο, κι όλα καλά.

Τι σχέση έχει ο μηχανικός της αρχικής δήλωσης κι αν είναι συνταξιούχος ή πήγε στην Αυστραλία;

Το κρίσιμο ερώτημα για μένα είναι το εξής: 

Αν ο ιδιοκτήτης σου φέρει δήλωση του 4014 (περαιωμένη ή 30% μέχρι 31/5) και δεν σου φέρει τη μετάβαση στον 4178,

βγάζεις βεβαίωση; 

Το οποίο ακολουθείται από το εξής ερώτημα:

Αν μου φέρει δήλωση από μετάβαση, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν πληροί τις διατάξεις του 4178, αλλά είναι εντάξει με 4014,

τότε τι κάνω;

(και βέβαια και τι θα κάνει ο άλλος συνάδελφος που θα παραλάβει μία αντίστοιχη δήλωση δικιά μου)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης σου φέρει δήλωση του 4014 (περαιωμένη ή 30% μέχρι 31/5) και δεν σου φέρει τη μετάβαση στον 4178,

βγάζεις βεβαίωση; ΟΧΙ

Το οποίο ακολουθείται από το εξής ερώτημα:

Αν μου φέρει δήλωση από μετάβαση, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν πληροί τις διατάξεις του 4178, αλλά είναι εντάξει με 4014,

τότε τι κάνω; ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟ ΑΝ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ 4178 ΠΛΗΡΟΙ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΑΠΛΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΩΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΨΙΑ, ΑΝ ΟΛΟ ΚΑΛΑ, ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ

(και βέβαια και τι θα κάνει ο άλλος συνάδελφος που θα παραλάβει μία αντίστοιχη δήλωση δικιά μου)

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ο ιδιοκτήτης σου φέρει δήλωση του 4014 (περαιωμένη ή 30% μέχρι 31/5) και δεν σου φέρει τη μετάβαση στον 4178,

βγάζεις βεβαίωση; ΟΧΙ

Το οποίο ακολουθείται από το εξής ερώτημα:

Αν μου φέρει δήλωση από μετάβαση, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν πληροί τις διατάξεις του 4178, αλλά είναι εντάξει με 4014,

τότε τι κάνω; ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟ ΑΝ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ 4178 ΠΛΗΡΟΙ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΑΠΛΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΩΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΨΙΑ, ΑΝ ΟΛΟ ΚΑΛΑ, ΤΟΤΕ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙΣ

(και βέβαια και τι θα κάνει ο άλλος συνάδελφος που θα παραλάβει μία αντίστοιχη δήλωση δικιά μου)

 

αυτό το "όλα καλά" με προβληματίζει.

Αν για παράδειγμα έχει παλαιότητα σε μία αλλαγή χρήσης που δεν αποδυκνείεται με α/φ, και θεωρητικά θα έπρεπε να πάει με 1.1.04

αν έχει σντελεστές προσαύξησης υπολογισμένους επί του συνόλου της αδείας και όχι επί του ιδανικού μεριδίου,

αν, αν, αν, ... Εγώ καλύπτομαι να δώσω βεβαίωση;

(και αντίστροφα, κινδυνεύω από μία τέτοια δικιά μου δήλωση που θα ελέγξει κάποιος συνάδελφος; )

Link to comment
Share on other sites

apier, 

 

εγώ θα το αντιμετώπιζα σα να ξεκινούσα από το μηδέν!

 

Και στην πορεία θα φανεί ποια στοιχεία είναι οκ και σε ποια χρειάζεται να συμπλήρωση-διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση ρετιρέ, με κλειστό Η/Υ και κλείσιμο δώματος στην ταράτσα.

Τακτοποίησε με 4014 με άλλο μηχανικό τον Η/Υ αλλά όχι το δώμα καθότι κοινόχρηστο και δε τα έβρισκε με την έτερη ιδιοκτήτρια (δύο είναι όλοι κι όλοι)

 

Σήμερα λοιπόν που τα έχει βρει, μου ζητά να τακτοποιήσω τα 20 τ.μ. του δώματος στην ταράτσα έχοντας την έγγραφη συναινεση της συνιδιοκτήτριας.

 

Η ερώτηση είναι: μπορώ να ανοίξω νέα καρτέλα σα να μη συμβαίνει τίποτα και να τακτοποιήσω το δώμα (όπως π.χ. θα έκανα άφοβα αν είχε γίνει τακτοποίηση με 3843);

Ή μήπως εμπλέκεται η προηγούμενη δήλωση, οπότε πρέπει να γίνει παραίτηση του προηγούμενου μηχανικού και στη υπάρχουσα καρτέλα να προσθέσω το δώμα;

 

Βασικά το 2ο είναι σίγουρα κατ' εμέ σωστό, η ερώτηση είναι αν και το πρώτο θα ήταν σωστό ή χαντακώνεται ο προηγούμενος μηχανικός.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.