Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Κολυμβητικές δεξαμενές


Recommended Posts

όπως τα λες. Δεν έχει μειώσεις κάτι ανάλογο με τις λοιπές παραβάσεις που ενώ θα έπρεπε να έχουν παλαιότητα στο σύστημα αυθαιρέτων δεν λαμβάνουν κανένα μειωτικό συντελεστή λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, 

σε κατοικία με ΟΑ τακτοποίησα διάφορες αυθαιρεσίες και υπερβάσεις δόμησης που υπήρχαν.

Επιπλέον υπάρχει και μια αυθαίρετη πισίνα την οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να τη νομιμοποιήσει.

 

Στην οικεία πολεοδομία μου είπαν ότι γίνετε εφόσον μου βγαίνει η φύτευση του οικοπέδου.

Με ξένισε όμως το γεγονός που μου είπαν ότι για να εκδοθεί η Ο.Α. νομιμοποίησης της πισίνας

θα έρθουν για αυτοψία να ελέγξουν την ορθότητα τακτοποίησης και των υπόλοιπων παραβάσεων.

Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στον ευατο μου και να πω ότι επαλήθευσα και όντως ισχύει,

θα έρθουν για επιτόπια αυτοψία εφόσον αποφασίσω να νομιμοποιήσω τη πισίνα με Ο.Α.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στον ευατο μου και να πω ότι επαλήθευσα και όντως ισχύει,

θα έρθουν για επιτόπια αυτοψία εφόσον αποφασίσω να νομιμοποιήσω τη πισίνα με Ο.Α.

Βασει ποιας νομθεσιας?

 

Τεσπα...κανε τον κινεζο,ας ερθουν για αυτοψια να τελειωνεις...

 

Σε εμενα για αφεκ,ερχονται παρανομως για αυτοψια χωρις να συντασσουν εκθεση!

 

Προσδοκουν να βρουν κατι,ωστε να ζητησουν τυρακι τα λαμογια..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Σε  ισογειο χωρο με χρηση κατάστημα βασει Ο.Α., εχει τοποθετηθεί αυθαιρετα εσωτερικη προκατ πισινα

Το κτιριο εντασεται στον 4178 για να τακτοποιηθουν διαφορες αυθαιρεσίες, οποτε στην κατοψη θα αποτυπωθεί και η πισίνα.

Πρέπει να υπολογιστεί προστιμο για την πισινα βάσει του όγκου της ή επειδή βρίσκεται σε χωρο που έχει προσμετρηθεί στην δόμηση ισχύει κατι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση :

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού στην Ο.Α. προβλέπονταν πισίνα 4 Χ 8 μ η οποία κατασκευάστηκε με αυτές τις διαστάσεις αλλά σε άλλη θέση.

 

Έχω και κάποιες άλλες παραβάσεις στο συγκεκριμένο , κατηγορίας 3, ένα κιόσκι και κάτι πέργκολες.

 

Αν βάλω σε ξεχωριστό Φ.Κ. την πισίνα σαν παράβαση κατηγορίας 3, βλέπω ότι δε με χρεώνει και δεύτερο 500άρικο, καθότι ( ? ) όπως λέει στο νόμο οι παραβάσεις αυτής της κατηγορίας αθροίζονται.

 

Συμφωνείτε με τη λογική ?

Link to comment
Share on other sites

Σαν παράβαση κατηγορίας 3 δεν μπορείς να βάλεις ούτε την πισίνα, ούτε το κιόσκι. Η αλλαγή θέσης αφορά στο κτίριο και αναφέρεται ρητά κάτω από ποιες προϋποθέσεις. Με αναλυτικό θα πρέπει να τα καταχωρήσεις ώστε να έχεις μόνο 500 Ε πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Άρθρο 9 εγκυκλίου 4 -3/12/2013 αναφέρει ότι  ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 ή της παρ 5α του άρθρου 18 του νόμου και επιλέγεται ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου, δηλ ή κατά τα οριζόμενα στην κατηγορία 3 ή με αναλυτικό. Αν συνυπάρχουν παραβάσεις αυτών των 2 κατηγοριών τότε είναι δυνατή η σύνταξη αναλυτικού προυπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών.

 

Με αυτή τη λογική ανέφερα ότι το κιόσκι  μπορεί να θεωρηθεί παράβαση κατ. 3.

 

Άρα όπως έγραψε  σε προηγούμενη απάντηση στο τόπικ ενας συνάδελφος για παρόμοια περίπτωση να βάλω απλά  ενα 500άρικο και να  περιγράψω με τεχνική έκθεση τι έχει συμβεί χωρίς αναλυτικούς υπολογισμούς... Επειδή όμως έχω και άλλες παραβάσεις αναλυτικού και ενδέχεται να στριμωχτούν όλα αυτά σε ένα 500άρικο, αν θέλω να περιγράψω και εργασίες να βάλω πχ μονάχα τις εκσκαφές για τη νέα θέση ? Ή θεωρείτε ότι πρέπει να είναι ένα ξεχωριστό 500άρικο η νέα θέση πισίνας και ξεχωριστό οι πλακοστρώσεις κτλ κτλ?

Edited by saou
Link to comment
Share on other sites

Αν συνυπάρχουν αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 (εκτός αυτές που αφορούν επιφάνεια κλειστού χώρου) και αναλυτικού, μπορούν να δηλωθούν με αναλυτικό ως λοιπές παραβάσεις και κατάταξη στην αντίστοιχη κατηγορία. Δεν ισχύει όμως σε κάθε περίπτωση το αντίστροφο, δηλαδή αυθαιρεσίες αναλυτικού να μπορούν να υπαχθούν στην κατηγορία 3, διότι η κατηγορία αυτή περιλαμβάνει συγκεκριμένες αυθαιρεσίες.

Αν επιλέξεις το διαχωρισμό αυθαιρεσιών, θα έχεις ξεχωριστά κατηγορία 3 (άρα +500 Ε) και ξεχωριστά λοιπές παραβάσεις.

Στον αναλυτικό για την αλλαγή θέσης,  μπορείς να βάλεις εργασίες σαν να γινόταν εξαρχής. Έτσι και αλλιώς μια παραδοχή κάνεις. Δεν αφορά εύλογο κόστος κατασκευής πισίνας. Φροντίζεις ώστε να βγει μέχρι 15.000 Ε, ώστε να έχεις μια λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.