Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Κολυμβητικές δεξαμενές


Recommended Posts

Διάβασα όλα τα προηγούμε ποστ και δεν βρήκα απάντηση στο πρόβλημα που με απασχολεί, έτσι ζητώ τη βοήθειά σας.

 

Εχω αυθαίρετο μηχανοστάσιο πισίνας (εμβαδού περίπου 50μ2), το οποίο έχει πρόσβαση από την μια όψη του (καθόσον το οικόπεδο επικλινές).

Η άδεια που δεν το περιλαμβάνει εκδόθηκε το 2003 με ΓΟΚ 85, όπου δεν μετρούσε ούτε στη Δόμηση ούτε στην Κάλυψη.

Πως θα το δηλώσω στο 4178?

1) Με αναλυτικό?

2) Υ.Δ. και Υ.Κ.?

3) Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή?

4) .....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

μηχανοστάσιο πισίνας 50 τ.μ?

Μάλλον γίνεται χρήση και αποθήκης στο χώρο.

Σε συμφέρει να το μετρήσεις 49,95 τ.μ και να το βάλεις ως ισόγειο βοηθητικό χώρο με μειωτικό λόγω επιφάνειας

Αν το θεωρήσεις χώρο σε υπόγεια στάθμη πάλι με μειωτικό θα το βάλεις.

Το τι μετρούσε με βάση τους τότε κανονισμούς δεν ενδιαφέρει την τακτοποίηση. Εξετάζεται η αυθαιρεσία σε σχέση με τα εγκεκριμένα της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Συνεπώς λές ότι πρέπει να δηλωθεί ως Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή και όχι Υ.Κ (σωστά?).

Επίσης θα πρέπει να υπολογιστεί ως χώρος απ' όπου θα προκύψει η επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 (καθόσον αν πρέπει να μετρηθεί θα πάει το κτίριο όλο μαζί με τις λοιπές αυθαιρεσίες κατηγορία 5)?

 

Γιατί έχω ακόμη την αίσθηση ότι κάτι δεν κουμπώνει στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

οι συνολικές υπερβάσεις δόμησης συγκρινόμενες με τα τετραγωνικά που προέβλεπε η άδεια να υλοποιηθούν, καθορίζουν την κατηγορία. Επίσης στο παραπάνω έχεις και Υ.Κ κάτι που παρέλειψα να αναφέρω.

Μάλλον σε μπερδεύει η διαδικασία έκδοσης άδειας και το πως προσμετρούν οι χώροι στο Σ.Δ. Στην τακτοποίηση αυτό το  ξεχνάς. 

Για παράδειγμα, ένα υπόγειο που πληροί τον ορισμό του Β.Χ κατά ΓΟΚ δεν μετρούσε στο Σ.Δ κατά την έκδοση άδειας.

Αν έχεις ένα αυθαίρετο υπόγειο το "προστιμοποιείς" με Υ.Δ μειωτικού συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Τώρα μου γεννήθηκε νέο ερώτημα. Θα μου πεις ... τώρα το ρωτάς αυτό? Τελος πάντων θα το τολμήσω.

Εχεις αδεια που επιτρέπει ΔΟΜΗΣΗ 200 μ2 και κάλυψη 100 μ2 (τα νούμερα είναι θεωρητικά).

Eχεις εξαντλήσει τα επιτρεπόμενα δηλαδή έχεις υπόγειο 100 μ2, ισόγειο 100 μ2 και όροφο 100μ2 και

έχεις υπέρβαση μηχανοστάσιο 49 μ2 (εκτός περιγράμματος κτηρίου)

 

Για να βρείς την κατηγορία κάνεις τις εξής πράξεις:

1) 200+100 =300 μ2 (σύνολο αδείας) άρα 49/300                                = 16% υπέρβαση(κατηγορία 4)   .... ή

2)  49/200(επιτρεπόμενη δόμηση)                                                         = 24% υπέρβαση.(κατηγορία 5)   ....η

3) 49/100 (μ2 αδείας που αφορούν χώρους βοηθητικούς - υπόγειους ) =  49% υπέρβαση  ????

Link to comment
Share on other sites

Η άδειά σου έχει πραγματοποιούμενη κάλυψη 100 και πραγματοποιούμενη δόμηση 200

άρα έχεις:

49/100 = 49% υπέρβαση κάλυψης

49/200 = 24,5 υπέρβαση δόμησης

 

Είσαι κατηγορία 5 γιατί για να είσαι 4 πρέπει να έχεις αθροιστικά και υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

για την κατηγορία 49/100=49%>40% κατηγορία 5 (εξετάζεται και η κάλυψη και η δόμηση και το ύψος). 

για κάλυψη έχεις 49%>40%. Για δόμηση έχεις 49/200=24,5% και για ύψος λογικά δεν θα έχεις καμία υπέρβαση αφού το ύψος του αυθαίρετου μηχανοστασίου δεν θα ξεπερνά το εγκεκριμένο ύψος κτιρίου της άδειας.

 

Υ.Γ απάντησε νωρίτερα η Δανάη Κατερίνα με τις καλημέρες μου.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαλησπέρα, για μηχανοστάσιο πισίνας δίπλα από αυτήν, σε ένα μικρο αυτοσχεδιο χώρο 7 τμ αλλά με ύψος από 1,95 ως 2,40μ, τί θα προτείνατε? ΥΔΒΧ,

αναλυτικό ή

κατηγ.3? (κάνοντας ... επέκταση της ερωταπάντησης του υπεκα του 2014 σύμφωνα με την οποία λεβητοστάσια <15τμ δυνανται να πάνε με κατ. 3 - οπως έχει πει παλαιότερα ο pavlos)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα επιπλέον κυβικά της εγκεκριμένης πισίνας απαντήθηκε σε παλαιότερο # ότι λαμβάνεται η μικτή επιφάνεια δηλ. όγκος νερού και περιμετρικά τοιχεία.

Όμως το παράρτημα μιλάει καθαρά για όγκο νερού. Η διαφορά στον υπολογισμό μεταφραζόμενη σε ευρώ είναι σεβαστό ποσό.

Τελικά συνυπολογίζονται και τα φέροντα στοιχεία της επιπλέον αυθαίρετης πισίνας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

έχω μπερδευτεί με τον υπολογισμό της πισίνας...

 

αν έχω άδεια χωρίς πισίνα με διαστάσεις 22*10*2=440κμ, βάζω ότι έχω άδεια, κμ πισίνας, τιμή ζώνης. Κατηγορία? μειωτικός συντελεστής πότε μπαίνει?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.