Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια γρήγορη ερώτηση γιατί δεν το έχω πρόχειρο μπροστά μου. Αυθαιρεσία όπου έγινε μετατροπή τμήματος υπαιθρίου χώρου σε δωμάτιο σε ποια κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ ανήκει ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνουν αυτά τα δεδομένα που δίνεις για να αποφασίσει κάποιος την κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε οριζόντια ιδιοκτησία, 3ου ορόφου όπου υπάρχει υπαίθριος χώρος (στον υποκείμενο όροφο υπάρχει αντίστοιχα σαλόνι) ο οποίος έχει μετατραπεί σε ποσοστό πάνω από 60% αν θυμάμαι καλά σε παιδικό δωμάτιο. Η οριζόντια ιδιοκτησία αφορά προσθήκη ορόφου (νόμιμη) με οικοδομική άδεια του 1977. Επίσης υπάρχει ενα μικρό αυθαίρετο μπαλκονάκι στο ίδιο επίπεδο (1mΧ1m) που βλέπει στον ακάλυπτο και έχει μετατραπεί σε WC. Βασικά θέλω να ολοκληρώσω τις διαδικασίες υποβολής των δικαιολογητικών της β' φάσης (υποτίθεται μέχρι 30/9) χωρίς να ξέρω ακόμα τι θα γίνει με το νέο νόμο και τις προθεσμίες του.Τουλάχιστον όμως να είμαι εγώ καλυμμένος ως προς τον πελάτη μου.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή (κλείσιμο) υπαίθριου χώρου σε οριζόντια ιδιοκτησία είναι κατηγορία 1.

Από την απόφαση ΤΕΕ 26-07-12:

 

Στην κατηγορία (1) περιλαμβάνονται :

1. H μετατροπή εξωστών και ημιυπαιθρίων χώρων (νόμιμων ή μή) σε χώρους κύριας ή
βοηθητικής χρήσης, διάταξη υαλοστασίων ή άλλων ελαφρών κατασκευών.
2. Η διάταξη υποστέγου ή πέργκολας, προστεγάσματος κ.λπ. (ανοικτού ή κλειστού, μικρού
ή/και ελαφρού αντικειμενικώς), με μηδενική πρακτικώς διακινδύνευση.
3. Κατασκευές στατικώς ανεξάρτητες εντός του νομίμου κελύφους του κτιρίου, των οποίων τα
στατικά τους φορτία (μόνιμα και κινητά) μεταβιβάζονται μέσω κατακόρυφων στοιχείων
(υποστυλωμάτων) απ΄ ευθείας στη θεμελίωση.
4. Οι μικροκατασκευές στα δώματα ή στο περιβάλλον του κτιρίου («εξαρτημένες») ή στον
περιβάλλοντα χώρο («ανεξάρτητες»), μικρές ή / και ελαφρές.
5. Οι ψησταριές και καθιστικά οπουδήποτε, παρεμφερείς μικροκατασκευές, μανδρότοιχοι
μικρού ύψους (κάθε είδους), κατασκευές διαμορφώσεως σε κήπους και αυλές.
6. Ανοικτές κολυμβητικές ή άλλες δεξαμενές, υπαίθριες, εκτός κτιρίου.
7. Οι πρόχειρες αυθαίρετες κατασκευές, που η τακτοποίησή τους προβλέπεται από το νόμο,
ύστερα από την κρίση της αντίστοιχης 3-μελούς Αρχιτεκτονικής Επιτροπής.
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ και εγώ εκεί προσανατολιζόμουν. Τελικά τι ακούγεται θα πάρει παράταση η β' φάση, συνεχίζουμε κανονικά και αναμένουμε νέες οδηγίες ή η υποβολή της β' βάσης εξαρτάται πλέον από τις διατάξεις του νέου νόμου ?

Link to comment
Share on other sites

Ακούγονται πολλά, υπάρχει και μεγάλη σχετική συζήτηση εδώ αλλά και αλλού.

Εγώ τα είχα ανεβάσει όλα πριν την αλλαγή του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγονται πολλά, υπάρχει και μεγάλη σχετική συζήτηση εδώ αλλά και αλλού.

Εγώ τα είχα ανεβάσει όλα πριν την αλλαγή του συστήματος.

 

Ευχαριστώ θερμά συνάδελφε. Εχω λίγο πελαγώσει :smile:. Να ρωτήσω κάτι πληροφοριακά αν δεν έχει διευκρινιστεί...στις φωτογραφίες ανεβάζουμε περαν των φωτογραφίων της οικοδομής που έχουμε τραβήξει και τυχόν αεροφωτογραφίες ? 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε οριζόντια ιδιοκτησία, 3ου ορόφου όπου υπάρχει υπαίθριος χώρος (στον υποκείμενο όροφο υπάρχει αντίστοιχα σαλόνι) ο οποίος έχει μετατραπεί σε ποσοστό πάνω από 60% αν θυμάμαι καλά σε παιδικό δωμάτιο. Η οριζόντια ιδιοκτησία αφορά προσθήκη ορόφου (νόμιμη) με οικοδομική άδεια του 1977. Επίσης υπάρχει ενα μικρό αυθαίρετο μπαλκονάκι στο ίδιο επίπεδο (1mΧ1m) που βλέπει στον ακάλυπτο και έχει μετατραπεί σε WC. Βασικά θέλω να ολοκληρώσω τις διαδικασίες υποβολής των δικαιολογητικών της β' φάσης (υποτίθεται μέχρι 30/9) χωρίς να ξέρω ακόμα τι θα γίνει με το νέο νόμο και τις προθεσμίες του.Τουλάχιστον όμως να είμαι εγώ καλυμμένος ως προς τον πελάτη μου.

 

ΔΕΔΟΤΑ κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.