Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ


Recommended Posts

συναδελφοι, μια βοηθεια!

σε ισογεια κατοικια με οικ.αδεια, η πισω πλευρα ειναι υπερυψωμενη 1μ. απο το εδαφος (ειναι οικοπεδο με κλιση του διαμορφωμενου εδαφους), και σε ενα τμημα αυτης της υπερυψωσης, αντι για μπαζωμα ο ιδιοκτητης εφτιαξε υπογεια αποθηκη κατα το χτισιμο (1μ. ανω του εδαφους και 0.80μ κατω του εδαφους). επιπλεον σε μια πλαινη πλευρα της κατοικιας εχει φτιαξει ενα ισογειο κλειστο γκαραζ -εφαπτεται στην κατοικια- <20% οι υπερβασεις καλυψης. τι κατηγορια ΔΕΔΟΤΑ βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν θυμάμαι καλά όταν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία οι οδηγίες έλεγαν ότι η αυτοψία για την έκδοση ΔΕΔΟΤΑ αφορούσε αυτή και μόνο. Σε περίπτωση που έχω κατηγορία 2 δε καταλαβαίνω την ερώτηση 24 και την αντίστοιχη υποσημείωση 1 για την υπέρβαση των φορτίων μελέτης. Αφορά το κτίριο γενικά ? Έχει τεθεί στο φόρουμ αντίστοιχο ερώτημα ? Κάθως πρόχειρα που έψαξα δε βρίσκω κάτι .. :shock:

 

Επίσης τι εννοεί να είναι διαθέσιμη η μελέτη (ερώτημα 18)..τα στατικά εννοεί ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

........Αφορά το κτίριο γενικά ? ...

 

Ναι.

 

.............Επίσης τι εννοεί να είναι διαθέσιμη η μελέτη (ερώτημα 18)..τα στατικά εννοεί ?..............

 

Ναι. Ή ναι ή όχι γράψεις το ίδιο είναι (εγώ βάζω όχι στα περισσότερα αυτού του είδους, αφού δεν την έχω ούτε φρόντισα να την αποκτήσω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

 

Ναι. Ή ναι ή όχι γράψεις το ίδιο είναι (εγώ βάζω όχι στα περισσότερα αυτού του είδους, αφού δεν την έχω ούτε φρόντισα να την αποκτήσω).

 

Καλημέρα Ιάσονα , βασικά δε καταλαβαίνω το σκεπτικό της υποσημείωσης 1 και γιατί έχει αναγραφεί. Λογικά απαντάς ΟΧΙ στην ερώτηση περι υπέρβασης. Το άρθρο που αναφέρει η υποσημείωση υπάρχει στη ΤΟΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει η υποσημείωση αυτή:

 

1. Με την ολοκλήρωση της υπαγωγής και εφόσον κατά την ηλεκτρονική επεξεργασία  των στοιχείων του εκάστοτε κτιρίου, το συνολικό ποσοστό των υπερβάσεων επιφανείας ξεπερνά το αντίστοιχο ποσοστό που αναφέρεται στις κατηγορίες 2 και 3 του άρθρου 3 του παρόντος, και λαμβάνοντας υπόψη το πλήθος των χρηστών, και την εν γένει τρωτότητα του κτιρίου έναντι σεισμού, κοινή Επιτροπή ΤΕΕ -  ΥΠΕΚΑ θα αποφασίζει για την πραγματοποίηση ή μη των επομένων ελέγχων και τη σύνταξη του Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α. από διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα...όντως...μα όλοι ΟΧΙ θα γράψουν φαντάζομαι..ειδικά σε πολυκατοικίες.... υπήρχε λόγος να μπει η συγκεκριμένη ερώτηση...?..τι να πω ρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η κανονικότητα ως ερώτηση δεν είναι σωστή κατα τη γνώμη μου..αφορά το κτίριο που είναι το λογικό ? (εγώ π.χ. από τις όψεις έχω γκαράζ σε ένα τμήμα του ισογείου άρα υπάρχει ένα μικρό θέμα) ή εννοεί λαθεμένα τον όροφο που τακτοποιώ σύμφωνα με τις διευκρινήσεις που έχουν δωθεί για τα ΔΕΔΟΤΑ σχετικά με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες ?.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.