Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι έχετε κάνει με τις Δηλώσεις ν.4014/11 ?


nik

N.4178/13 - Δηλώσεις με τον Ν.4014/11  

196 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι έχετε κάνει με τις Δηλώσεις του Ν.4014/11 ?

    • Τις περαιώσατε όλες (εκτός αυτών που είναι σε δόσεις) πριν τον 4178/13 ?
    • Έχετε αφήσει κάποιες σε προσωρινή υπαγωγή επειδή δεν ξέρατε ότι θα κλειδωθούν οι δηλώσεις και έχετε μείνει εκτεθειμένοι ?
    • Έχετε αφήσει κάποιες σε προσωρινή υπαγωγή από επιλογή δική σας ή του ιδιοκτήτη ?
  2. 2. Πιστεύετε ότι τώρα πλέον:

    • Θα πρέπει να ξεκλειδώσουν τις δηλώσεις του 4014 προσωρινά και να περαιώσουν όσοι θέλουν ?
    • Να μείνουν ως έχουν και όσοι δεν περαίωσαν να πάνε με τον νέο νόμο ?


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να περάσω Η/Μ  σε δήλωση καταστήματος περαιωμένη τώρα που δεν μπορώ να κάνω ηλεκτρονική αίτηση ;

Link to comment
Share on other sites

Για ξανατσέκαρέ το γιατί σήμερα έχουν "ξεκλειδώσει" στο σύστημα την καρτέλα της ομάδας έργου και είναι δυνατή η συμπλήρωση!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στις ολοκληρωμένες υπαγωγές τα δικαιολογητικά (σχέδια, Υ.Δ. κλπ.) πρέπει να τα ανεβάσουμε μέχρι 30/9 ή μέχρι τη λήξη του 4178, γιατί λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας δεν έχω τελειώσει την Β' φάση και με τα όσα διάβασα είμαι σε κατάσταση τρελλού άγχους...

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ λένε ότι, μετά τις 30.9 (ή έως το πολύ 5.10) δεν θα έχουμε τέτοια δυνατότητα και θ' αναγκαστούν οι δηλώσεις να ξαναπάνε με τον 4178.

Ο νόμος όμως λέει άλλα......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε μία περίπτωση έχω υποβάλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που ορίζει ο ν4014/11 και η δήλωση μου παραμένει σε προσωρινή υπαγωγή χωρίς να έχω την δυνατότητα να αλλάξω σε οριστική υπαγωγή γνωρίζει κανείς πως συνεχίζω;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το postάρω και εδώ....

 

Στις 31 Μαΐου έληγε η προθεσμία  που αφορούσε την δυνατότητα ΝΕΩΝ υπαγωγών του 4014/2011 ΚΑΙ ΟΧΙ οι λοιπές διαδικασίες όπως διορθώσεις, επεξεργασίες που μόνο σε προσωρινή μπορούσες κλπ...... που ήταν μέχρι τις 30/09/2013.

ορίστε και η ανακοίνωση

Λήξη προθεσμίας για υπαγωγή στο Νόμο 4014/2011 περί Αυθαιρέτων

 

Συνεπώς εμείς μπορούσαμε ΜΕΧΡΙ και τις 30/09 να κάνουμε ΟΤΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ θέλαμε. Είναι έτσι ή δεν είναι;

 

Απ εκεί και πέρα όταν "αυθαίρετα - φασιστικά" όπως θέλετε πείτε το, κλειδώνουν συστήματα, καταλύουν νόμους και αποφάσεις, είναι κάτι πέρα από τις δυνάμεις μας.....

 

Συγγνώμη, είμαστε επιστήμονες και όχι διεκπεραιωτές όσο και να θέλουν να μας ρίξουν χαμηλά, να μας ταπεινώσουν ή να μας εκθέσουν στους πελάτες μας......

 

Εν κατακλείδι λοιπόν, όταν οι άλλοι κάνουν τις αυθαιρεσίες τους και τις παρανομίες τους, όταν οι άλλοι φάσκουν και αντιφάσκουν, όταν οι άλλοι καταλύουν συστήματα και νόμους, εγώ σαν Ελεύθερος Μηχανικός Επιστήμονας γιατί να ενστερνίζομαι το βάρος όλων των κακών δρώμενων;

 

Τα γράφω αυτά γιατί ακούω πολλούς αγαπητούς συναδέλφους να αγχώνονται, να υποφέρουν από κατάθλιψη, να βρίσκονται σε απόγνωση με πολλές φορές να οδηγούνται και σε ακραίες καταστάσεις, όπως ένα χθεσινό περιστατικό συναδέλφου μας για το αν πρόλαβαν να πατήσουν το κουμπί της οριστικής, για το αν πρόλαβαν να ανεβάσουν τα δικαιολογητικά της Β φάσης, πως θα το πούμε στους πελάτες μας κλπ κλπ...

 

Αποβάλλεται την πίεση αυτή συνάδελφοι, είναι κρίμα και λυπηρό από υπαιτιότητα  τρίτων να επωμιζόμαστε τα λάθη τους. 

 

 

P.s.: Για την ιστορία, στο νοσοκομείο που εργάζεται η μητέρα μου "Ψυχιατρική Κλινική Αθηνών" μόνο, έχουν νοσηλευθεί πάρα πολλοί συνάδελφοι μας τα τελευταία 2 χρόνια..........

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 περίπτωση είχα και την έχω σε ολοκληρωμένη!

Ανέβασα μέχρι πρίν λίγο όλα τα διακαιολογητικά.

Με πήρε ο πελάτης να μου πει , μην τον πάω στο νέο νόμο χωρίς να τον ρωτήσω !!!! αχααχα! 

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα το ίδιο άγχος και σύγχυση με τις προθεσμίες κλπ κλπ κλπ και έμεινα με μερικές δηλώσεις σε προσωρινή γιατί έκανα αίτηση επαναφοράς από ολοκληρωμένη σε προσωρινή για να συμπληρώσω μηχανικούς στην ομάδα μελέτης αλλά μετά το φασιστικό χτύπημα του ΤΕΕ που κλείδωσε το σύστημα δεν μπόρεσα να τις αναβαθμίσω εκ νέου, τους έστειλα μαιλ. δείτε τι μου απάντησαν (απάντησαν, προς τιμήν τους) 

 

 

gΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ

Σχετικά με την επιστροφή δήλωσης σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (εξαιτίας του γεγονότος ότι ήταν στο στάδιο αυτό πριν την ισχύ της ΥΑ και επέστεψαν σε προσωρινή χωρίς διόρθωση στοιχείων), εξετάζονται τρόποι αντιμετώπισης παρόμοιων υποθέσεων, βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων.

Σε κάθε περίπτωση το αίτημά σας όσον αφορά τις παρακάτω αναφερόμενες δηλώσεις έχει καταγραφεί και θα σας ενημερώσουμε σχετικά.

 

Ως την υποχρέωση μεταφοράς, κατά πάσα πιθανότητα μακροπρόθεσμα θα γίνει για όλες τις δηλώσεις του 4014/2011 με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Σας επισυνάπτουμε και κείμενο που αφορά γενικότερα τη διαχείριση δηλώσεων ν. 4014/2011.

 

 

g ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ 4014

Σχετικά με τις νέες διαδικασίες όσον αφορά τις δηλώσεις του ν. 4014/2011, δείτε το άρθρο 30 του Ν. 4178/2013 και το άρθρο 4 της ΥΑ 2254/2013

Μετά τη δημοσίευση της παραπάνω ΥΑ και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα σε αυτήν, δεν είναι εφικτή η τροποποίηση των δηλώσεων του ν. 4014/2011 καθώς και η έκδοση πράξεων περαίωσης της υπαγωγής μέσω του 4014/2011, εφόσον αυτές δεν είχαν ήδη εκδοθεί. Επίσης, βεβαιώσεις μεταβίβασης μέσω του 4014/2011 δεν είναι πλέον σε ισχύ.

 

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του ν. 4178/13 εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του ν. 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, προσθήκης μηχανικού στην ομάδα της δήλωσης, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης των υπαρχόντων αναφορών ένταξης.

Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασης στο νέο νόμο, που αναμένεται στο διάστημα από 30.9.2013 έως 5.10.2013 (εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της παραπάνω Υπουργικής Απόφασης - άρθρο 4, παρ. 5).

 

Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού ηλεκτρονικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου, δηλαδή κατά την εξουσιοδότηση του νόμου, 6 μήνες από την υπαγωγή και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 06/02/2015.

Οι δηλώσεις θα μεταφέρονται ως έχουν ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, τις πληρωμές τους (παράβολα, πρόστιμα) και τυχόν αρχεία που έχουν επισυναφθεί και θα συμπληρώνονται όπου απαιτείται από τον μηχανικό. Δεν απαιτείται η καταβολή νέου παραβόλου.

 

Μέχρι στιγμής προκύπτει ότι υποχρέωση μεταφοράς στο νέο νόμο έχουν όλες οι δηλώσεις του ν. 4014/2011 για τις οποίες εκδίδεται βεβαίωση μεταβίβασης σύμφωνα με το νόμο 4178/2013, ανεξάρτητα από το στάδιο στο οποίο βρίσκονται (βλ. παρ. 8α άρθρου 4 της ΥΑ 2254), καθώς επίσης και εκκρεμείς υποθέσεις όπως αρχικές υποβολές, προσωρινές υπαγωγές ή και ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς σχέδια.

Εκτός της υποχρέωσης μεταφοράς, η ένταξη στο νέο νόμο επιφέρει ευνοϊκότερες συνθήκες αντιμετώπισης σε πολλές ομάδες αυθαίρετων κατασκευών (π.χ. οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση) και θωρακίζει το ακίνητο με νέα ισχυρή πράξη περαίωσης.  

 

Με βάση τα παραπάνω:

- Δηλώσεις στις οποίες δεν έχει ήδη εκδοθεί πράξη περαίωσης υπαγωγής, θα πρέπει να μεταβούν στο Ν 4178/13 για την έκδοση πράξεων περαίωσης, μετά την ενεργοποίηση της σχετικής δυνατότητας (βλ. παρ. 4 άρθρου 4 της  της ΥΑ 2254/2013).

 

- Σε οριστικές δηλώσεις ν. 4014/2011 μπορεί να ολοκληρωθεί η εισαγωγή αρχείων μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στο νέο νόμο, ώστε να μην υπάρχει εκκρεμότητα από πλευράς μηχανικού.  

 

Εάν προκύψει κάποια διαφοροποίηση όσο αφορά τις παραπάνω περιγραφόμενες διαδικασίες για επιμέρους περιπτώσεις, θα εκδοθεί σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.