Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πατητή τσιμεντοκονία για δάπεδο & κουζίνα


angelo_balto

Recommended Posts

 Μια χαρα τιμη ειναι.

Το υλικο...     - Πραγματικά δεν έχω ιδέα, όταν κάναμε εμείς βιομηχανικά (που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση, αλλά ούτε και απόκλιση.)

Βρίσκαμε τιμές με 4-5€ το μέτρο, (τότε το 9!)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Για τα παραπανω ειναι πολλα 15Ε εργασια ανα τμ???

 

-Τι να σου πω, για τα παραπάνω?

Τότε όταν λέω το βιομηχανικό, με τρίψιμο με ελικοπτεράκι με εργασία, 7 σου φαίνονται πολλά?

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφορά από μια εταιρεία σοβαρή (μου φάνηκε) εδώ στην Κρήτη και μου έδωσαν: 33 ευρω/τ.μ.για οριζόντιες και 35 ευρώ για κατακόρυφες επιφάνειες τοποθετημένη. Επίσης μου είπαν ότι η πατητή τσιμεντοκονία κάνει και για πισίνες. Την έχει χρησιμοποιήσεικανείς σε πισίνα; Είναι όσο αδιάβροχη λένε ώστε να μη χρησιμοποιήσεις ούτε στεγανωτικά (τσιμεντοειδη κλπ);

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχα εμπιστοσύνη για πισίνα... Η έστω θα σκεφτόμουν να περάσω αστάρι εποξειδικό που είναι διάφανο και θα είχα την εμφάνιση της πατητής.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ομως θα έπαιρνα τη γνώμη της εταιρίας γιαυτό.

 

Μεταφέρω όμως την εμπειρία συναδέλφου που το έκανε και ακόμη τρέχει... 

Η αστοχία ήταν από άποψης αντοχών, από δομικής πλευράς και όχι αντοχής σε χημικά 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όταν λες δομικά ενοείς ότι δεν άντεξε η τσιμεντοκονία τις πιέσεις από το νερό? Τι αποτέλεσμα είχε αυτό σου είπε ο συνάδελφός?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συστήματα ελαστικών τσιμεντοκονιών και για πισίνες και είναι πολύ καλές και χρησιμοποιούνται πολλά χρόνια στις μουράτες αλλα το βασικό που πρέπει να κοιτάξετε είναι να έχει πιστοποιητικό για πόσιμο νερό. Προσοχή συστήματα !!!!!!!!! Που σημαίνει και το βερνίκι, βαφή!!!!!!!!!!!!!!

 

παραδειγμα εδω

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αρχαίο πνεύμα αθάνατο...

 

Πισίνα πέτρινη με τσιμεντοκονία τουλάχιστον 100 ετών με περίπου 30 - 40 χρόνια λειτουργίας.

 

Κατασκευασμένη υπό την επίβλεψη των Εγγλέζων (Lake Copais) στον Αλίαρτο Βοιωτίας.

post-31607-0-77781300-1379593227_thumb.jpg

post-31607-0-25124300-1379593272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχωντας μια μικρη εμπερια στο αντικειμενο θα ηθελα να σας πω και τη δικη μου αποψη.

 

Οπως αναφερθηκε και νωριτερα η πατητη ως υλικο - τεχνοτροπια εχει μια τεραστια ιστορια και εχει αποδειξει το τι κανει ή τι μπορει να κανει. Ποσο δε μαλλον με τις συγχρονες πρωτες υλες που προσφερουν μπορουν να προσφερουν καλυτερα αποτελεσματα.

 

Παμε τωρα στα της ουσιας.

 

Ξεκινωντας πριν μερικα χρονια να εφαρμοζω πατητη σε δουλειες μου, μικρες και μεγαλες, βρεθηκα κι εγω μπροστα στους αντιστοιχους προβληματισμους (τιμη, ποιοτητα υλικου, αισθητικο αποτελεσμα).....

 

Σε ο,τι εχει να κανει με το αισθητικο, εμενα μου αρεσει, αλλα περι ορεξεως...

 

Σε ο,τι εχει να κανει με την φθορα. Εγω τουλαχιστον σε δουλειες μου περιπου 4 χρονια πριν δεν εχω αντιμετωπιση καποιο προβλημα.

 

Σε ο,τι εχει να κανει με την ποιοτητα. Θα το πω απλα. Δοκιμασα καποια στιγμη την οικονομικη λυση. Τελικα ξαναεκανα τη δουλεια με την ακριβη. Και περαν αυτου, εχω καταληξη να προτιμω την ακριβη εταιρια, που εχει αποδειξει σε εμενα τουλαχιστον την ποιοτητα της, μια λυση που μου προσφερει και ενα πολυ καλο after sale service, παρα μια απροσωπη εταιρια που δεν σε ξερω δεν με ξερεις.

 

Τελος η συγκεκριμενη ακριβη επιλογη διαθετει και δικα της συνεργεια, που για μενα αποτελει μια λιγοτερη σκοτουρα, αφου αναλαμβανουν ολη την ευθυνη για το αποτελεσμα, καλο ή κακο.

 

Μιλαω με γριφους για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση στο ενα ή το αλλο προιον.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ανάλογα και με το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά και τους χώρους που θα τοποθετηθεί η τσιμεντοκονία, 

καλό είναι να δει κανείς που τώρα αρχίζει και τα ψάχνει και τις ρητινούχες (διακοσμητικές ή τσιμεντοκονία ρητίνης).

διαφέρουν λίγο στο τελικό αποτέλεσμα απο την κλασική πατητή και μας δίνουν μαζί με πατητή, μπετον σιρέ κτλπ πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δυστυχώς διαφωνώ και επιτρέψτε μου να έχω αρκετά παραδείγματα από την εμπειρία μου για την "αθάνατη" πατητή....
Αφενός υλικό αθάνατο δεν υπάρχει από μόνο του... έχει να κάνει με τον εφαρμοστή... ο αιώνιος "ανθρώπινος παράγοντας" που συνήθως κάνει άλλα από αυτά που πρέπει γιατί θεωρεί ότι τα ξέρει όλα και ότι δεν πληρώνεται αρκετά για να κάνει σωστά τη δουλειά...
Αφετέρου όλα τα υλικά που ακολουθούν τη πατητή έχουν ιδιότητες που φθίνουν με τον χρόνο, ειδικά σε συνδιασμό με το συχνό και έντονο καθάρισμα. Ετσι, ένα υλικό π.χ. πολυουρεθανικό βερνίκι ή εποξειδικό (διαλύτης νίτρου) θα πρέπει να ξαναπεραστεί μετά από ορισμένα χρόνια... Ομως ο ιδιώτης ήδη το έχει ξεχάσει, επίσης είναι υλικά με αβάσταχτη βρώμα για τουλάχιστον 2-3 μέρες και σου απάγορεύουν τη χρήση του χώρου...

Τόσο λοιπόν σε κουζίνα όσο και σε μπάνιο δεν είναι εύκολο να ασχοληθεί κανείς... και την αστοχία τη βλέπεις μόνο μετά από τη ζημιά...
Σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνω την ασφάλεια του πλακακιού με το ρίσκο της πατητής.

Δέχομαι την άποψή σας γιατί πιστεύω ότι όλο το θέμα είναι κατάθεση εμπειριών... αλλά επιτρέψτε μου να επιμείνω και στη δική μου...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.