Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πατητή τσιμεντοκονία για δάπεδο & κουζίνα


angelo_balto

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω μια απορία για την χρήση σε κατοικία πατητής τσιμεντοκονίας σε (α) δάπεδο - αντί για πλακάκι , και (β) πάγκο κουζίνας από mdf - αντί για τεχνογρανίτη ή corian ...

Συγκεκριμένα αφορά την προσωπική μου κατοικία οπότε cost matters !!!!

 

Θα ήθελα τη γνώση σας σχετικά με τη φθορά στη χρήση του υλικού αυτού.

Αισθητικά όμορφο είναι , αλλά προσωπικά φέτος το πρότεινα σε μια ανακαίνιση αλλά δεν έχω εμπειρία σχετικά με την αντοχή του υλικού. 

 

Εν τέλη - χώρια του αισθητικού αποτελέσματος - η οικονομική διαφορά (35€/μ² τοποθετημένο) αξίζει έναντι σε ένα γρανιτένιο πλακάκι (των 40-50€/μ² υλικό) ή έναντι σε ανά πάγκο corian (πολλά €/μ²) ?

 

 


Παρακαλώ βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Μετά την τελευταία αναβάθμιση της πλατφόρμας μερικές ειδικότητες χάθηκαν.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η ανακαίνιση έχει πολλά κίνητρα... Αν θέλεις απλώς να επισκευάσεις το πάτωμά σου ή αν θέλεις να διαφέρεις... Η πατητή τσιμεντοκονία με τη κλασσική της μορφή, τη παλιά, έχει πολύ μεγάλη ιστορία και δεν χωρά αμφισβήτηση ότι σημάδεψε τις κατασκευές σε νησιά τόσο μέσα όσο και έξω.

Η σημερινή πατητή έχει καλύτερο αρχικό υλικό λόγω των πρόσθετων ρητινών και της καλύτερης κοκκομετρίας. Παράλληλα έχει καλύτερη συμπεριφορά στα χημικά και τα καθαριστικά που οι σημερινές νοικοκυρές δεν θέλουν να εγκαταλείψουν με τίποτα. 

Θεωρώ ότι αν δεν είσαι εντελώς κάφρος ως ιδιώτης και αν ο τοποθέτης ακολουθήσει μερικές οδηγίες κατά γράμμα (π.χ. τοποθέτηση υαλοπλέγματος, ειδικό αστάρι για τη δημιουργία πρόσφυσης κλπ) δεν θα υπάρξουν προβλήματα. 

Οσο για τις συγκρίσεις, επαναλαμβάνω την αρχική μου πρόταση... Αν θέλεις να διαφέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

παγκο mdf εννοεις παγκο "βακελιτικο"?

 

αν ναι , σιγουρα δε θα κρατησει οσο ο τεχνογρανιτης, δεν εχει την ομοιομορφια του corian αλλα εχει το 1/5 σε κοστος , εχει πλεον πολυ ανθεκτικους παγκους σε υγρασιες κλπ και με τετοια τιμη αμα λαχει αλλαζεις παγκο καθε 3-4 χρονια (αν βαρεθεις το χρωμα του πχ) και παλι σου μενουν ρεστα.

 

για τσιμεντοκονια δεν εχω αποψη περαν του οτι υπαρχουν τοσο καλα προσθετα πλεον που ειναι σχεδον αθανατη. το μονο θεμα που βρισκω (αν και προσωπικα εβαλα πολυ καλο κεραμικο πλακακι με 12ευρω το μετρο αγορα υλικου, αρα πολυ μακρυα απο τα 45 που λες - αν θυμαμαι καλα λιγοτερο απο 25 τοποθετημενο με κολλες μαστορικα κλπ) ειναι οτι αν αλλαξεις γνωμη και θελεις πλακακι μετα η θα κανεις σκαλι (χαλια) η θα κοπανας με το κομπρεσσερ μια μερα και θα ξαναγεμισεις κλπ κλπ κλπ.

 

με ενα γρηγορο ψαξιμο βεβαια ειδα οτι μπορει να εχει εντυπωσιακα φινιρισματα ενω η δημιουργεια επιφανειας χωρις αρμους ειναι ενα δελεαρ (καθαριζει ευκολα, δεν αλλαζουν χρωμα οι αρμοι κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε δύο γνωστές εταιρείες προμήθειας πατητής τσιμεντοκονίας, την προλατ και τη durostick. H πρώτη έχει πολύ πιο ψηλές τιμές όμως μου φάνηκε πιο αξιόπιστο το υλικό της καθώς είναι διαφορετικό για δάπεδα και διαφορετικό για τοίχους και σου δίνουν προσφορά για ΄το σύνολο των υλικών (πλέγμα-βερνίκι-ΔΑΠΕΔΟ Α-ΔΑΠΕΔΟ Β) ενώ η durostick έχει το ds250 για τα όλα. Έχει κανείς εμπειρία από πατητή αυτών των εταιρειών ή κάποιας άλλης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι... Πρώτον, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ κάποιον, το να έχεις συσκευασία με τη λέξη δάπεδο και άλλη με τη λέξη τοίχο, δεν σημαίνει ότι έχεις μέσα άλλο υλικό... ή τουλάχιστον σημαντικά διαφορετικό υλικό. Επίσης δεν το θεωρώ πρακτικό...

 

Οσο για τη DUROSTICK δεν είναι μόνο η DS250 αλλά και η DS252-FLEX με πολύ βελτιωμένα χαρακτηριστικά.Το πλέγμα, εγώ θα το ήθελα πάντα... και βέβαια το βερνίκι το έχει και η DUROSTICK (και μάλιστα πάνω από ένα) αλλά  δεν γίνεται να υπάρχει προσφορά γιατί απ' όσο ξέρω δεν πουλά απευθείας. 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν εμπιστεύεσαι γενικά τη durostick? Το ρωτάω σαν απορία γιατί με προβληματίζει η τεράστια διαφορά στην τιμή. Για τα δάπεδα η προλάτ φτάνει τα 30 ευρώ χωρίς φ.π.α.-εργασία και υπόστρωμα ενώ η durostick δε βλέπω πως θα ανέβει πάνω από τα 15 ευρώ ανα τετραγωνικό...

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει και μενα παρα πολυ το θέμα!!!....

 

οποιος εχει εμπειρια θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να τη μοιραστεί μαζί μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

35€/μ2 ? Μάλλον σε .........

 

 

Μια χαρα τιμη ειναι.

Το υλικο εχει πανω απο 20Ε/τμ (ενα σωστο υλικο, δεν ξερω τι κανει το Durostick)

Εχει τα εξης σταδια

-Προετοιμασια επιφανειας

-Ασταρι

-1ο χερι και πλεγμα

-2ο χερι

-Βερνικι.

 

Για τα παραπανω ειναι πολλα 15Ε εργασια ανα τμ???

 

Πριν πουμε κατι ας σκεφτομαστε πρωτα.

 

 

ΥΓ. Για να καταλαβαιτε τι σημαινει τσιμεντοκονια δειτε δειγματα απο σωστες εταιρειες και απο σωστα συνεργεια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μια και ξεφύγαμε πια από το θέμα διαφήμισης .....

 

Πέρα από τη προσωπική μου άποψη, σας παραθέτω τα εξής :

 

1. Υπολογισμός κόστους από το Εγχειρίδιο Σύγχρονης Δόμησης 2013

2. Τηλ. Τεχνικής Υποστήριξης για να λύσετε τις απορίες σας.

 

Επίσης:

 

http://www.durostick.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=444&Itemid=541&lang=el

 

http://www.durostick.gr/images/stories/flipbooks/DS250/index.html

post-19320-0-52128200-1379449333_thumb.jpg

post-19320-0-63705000-1379449380.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.