Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοφίτα εκτός Σχεδίου


Recommended Posts

αυτα ειναι ολα οσα εχουμε συγκεντρωσει μεχρι τωρα για Χαλκιδικη

 

http://www.michanikos.gr/topic/7447-Εκτός-σχεδίου-δόμηση-στη-Χαλκιδική/?p=719846

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitsis GM για το link αλλά το ερώτημα μου είναι πιο συγκεκριμένο….

Αφορά το μπέρδεμα που δημιουργεί το προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ Δ΄290/1.9.1977) σχετικά με την απαγόρευση σοφίτας στην εκτός σχεδίου δόμηση στο Ν. Χαλκιδικής και πως το αντιμετωπίζουν οι εκάστοτε ΥΔΟΜ της περιοχής.

Οι συνάδελφοι που ασχολήθηκαν με το θέμα από το Σεπτέμβριο του 13’  θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν για τις εξελίξεις….

ΥΓ. το ΓΠΣ της περιοχής που με αφορά λαμβάνει υπόψη το συγκεκριμένο Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

αυτα γραφει το διαταγμα του 1977, για συγκεκριμενες περιοχες  που αναφερονται στο ΦΕΚ

"εντός και εκτός ζώνης οικισμών τινών του Νομού Χαλκιδικής, εμφαινομένας..κεχρωσμένας δια καφέ χρώματος."κλπ

 

Στη συνεχεια  εχουμε συγκεκριμενα ΓΠΣ για 6-7 περιοχες...

προφανως εκει θα εχει τις ίδιες ή άλλες ρυθμισεις οι οποιες σαν μεταγενεστερες, επικρατουν του 1977.

Ετσι το βλεπω

 

 

 

 

Αρθρον 3

Εις τας εκτός ζώνης περιοχάς των οικισμών, επιτρέπεται εφ΄ εκάστου γηπέδου η
οικοδόμησις ενός μόνον κτιρίου δια χρήσιν κατοικίας, με τους κάτωθι όρους
δομήσεως:

α) Ελάχιστον εμβαδόν του γηπέδου τέσσαρας χιλιάδες (4.000) τετραγωνικά
μέτρα.

β) Σύνολον ωφελίμου επιφανείας διακόσια (200) τετραγ. μέτρα.

γ) Αριθμός ορόφων των οικοδομών δύο (2) με ανώτατον ύψος επτά (7) μέτρα.

Εις περίπτωσιν κατασκευής στέγης, η οικοδομή δύναται να κατασκευάζεται πέραν
των επτά (7) μέτρων, εις ύψος μη επιτρέπον την δημιουργίαν χώρων κυρίας
χρήσεως, ήτοι σοφίτας κ.λπ.

δ) Απόστασις κτιρίων από των ορίων του γηπέδου δεκαπέντε (15) μέτρα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πέρασαν 5 χρόνια παρά κάτι από την δημιουργία της κουβέντας... Το θέμα ξεκαθαρίστηκε ? Βγαίνει σοφίτα σε εκτός σχεδίου στην Χαλκιδική? Από τις πληροφορίες που έχω η απάντηση είναι αρνητική αλλά μήπως κάποιος συνάδελφος έχει καταφέρει κάτι παραπάνω? Ίσως δημιουργώντας ένα κομμάτι κύριου χώρου (ώστε να μετράει στο ύψος ως διώροφο) στον όροφο  και ένα άλλο τμήμα ως σοφίτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ένα κτίριο ισόγειο με σοφίτα θεωρείται μονώροφο και άρα το επιτρεπόμενο ύψος εκτός σχεδίου είναι 4,00+1,20  ή επειδή έχει δύο στάθμες (ισόγειο & σοφίτα) το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50+1,20?

Σε περίπτωση που θεωρείται μονώροφο έχω σκεφτεί να κατασκευάσω στην στάθμη +1 όροφο και σοφίτα σε συνέχεια όπως στο σχήμα που επισυνάπτω. Απ' όσο το έψαξα δεν απαγορεύεται απο κάποια διάταξη. Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ας βοηθήσει. 

SOFITA.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

αν η σοφίτα μετρήσει στο σ.δ το θεωρείς διώροφο (7.5μ)

δηλ αντί για ισόγειο και όροφο κάνεις ισόγειο και σοφίτα 

(σε κάποια εγκύκλιο ή στις Τ.Ο ΝΟΚ νομίζω αναφέρεται)

υ.γ (νομίζω εδώ αναφέρει το εξής 

Επιπρόσθετα, στην περίπτωση αυτή η σοφίτα θα αποκτούσε χαρακτηριστικά ανεξάρτητου ορόφου, ο οποίος θα έπρεπε να προσµετρηθεί στον πραγµατοποιούµενο συντελεστή δόµησης του οικοπέδου – γηπέδου

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=8Zdwqcw5Hug%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπόλοιπο δόμησης, γι' αυτό κάνω σοφίτα.

Το σχήμα που παραθέτω επιτρέπεται? Δηλαδή σοφίτα κατ' επέκταση ορόφου? Δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 30/9/2018 at 7:12 ΜΜ, polimixanos said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ένα κτίριο ισόγειο με σοφίτα θεωρείται μονώροφο και άρα το επιτρεπόμενο ύψος εκτός σχεδίου είναι 4,00+1,20  ή επειδή έχει δύο στάθμες (ισόγειο & σοφίτα) το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50+1,20?

Σε περίπτωση που θεωρείται μονώροφο έχω σκεφτεί να κατασκευάσω στην στάθμη +1 όροφο και σοφίτα σε συνέχεια όπως στο σχήμα που επισυνάπτω. Απ' όσο το έψαξα δεν απαγορεύεται απο κάποια διάταξη. Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ας βοηθήσει. 

SOFITA.pdf 78 kB · 23 downloads

 

Καλησπέρα. Στο σχήμα που επισυνάπτεις η σοφίτα , όπως την αποκαλείς, δεν είναι σοφίτα, επειδή το κάτω τμήμα στήριξης της στέγης σου δεν είναι περασιά με το πάτωμα της σοφίτας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 27/6/2019 at 5:23 ΜΜ, kosmas said:

Καλησπέρα. Στο σχήμα που επισυνάπτεις η σοφίτα , όπως την αποκαλείς, δεν είναι σοφίτα, επειδή το κάτω τμήμα στήριξης της στέγης σου δεν είναι περασιά με το πάτωμα της σοφίτας σου.

 

On 27/6/2019 at 5:23 ΜΜ, kosmas said:

Καλησπέρα. Στο σχήμα που επισυνάπτεις η σοφίτα , όπως την αποκαλείς, δεν είναι σοφίτα, επειδή το κάτω τμήμα στήριξης της στέγης σου δεν είναι περασιά με το πάτωμα της σοφίτας σου.

πλέον η σοφίτα μπορεί να κατεβαίνει και από κάτω απο το δοκάρι στήριξης της στέγης, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει σοφίτα ομο επίπεδη με δόμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ιδια αποροία έχω και εγώ,

έχω 50 τ.μ ισόγειο και θέλω να κάνω σοφίτα 25τ.μ.

Λόγω ότι είμαι εκτός σχεδίου δύναμαι να κάνω όροφο 4,00 μέτρα+1,20.

θέλω να κάνω όροφο συνεπίπεδο με σοφίτα η οποία θα είναι πχ 24,00 τ.μ και ο όροφος 1,00 τ.μ.

Γίνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.