Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοφίτα εκτός Σχεδίου


Recommended Posts

Μπλέξαμε πάλι με τους ημίθεους της Υπηρεσίας Δόμησης του Δήμου Πολυγύρου Χαλκιδικής οι οποίοι μετά από πολύ διάβασμα ανακάλυψαν το σημείο στο οποίο η Χαλκιδική διαφέρει από την υπόλοιπη Ελλάδα.

Στηριζόμενοι λοιπόν σε ένα προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ Δ΄290/1.9.1977) που εκδόθηκε πριν 35 χρόνια και αφορά τον καθορισμό όρων και περιορισμών δόμησης για τα γήπεδα που βρίσκονται σε εκτός σχεδίου περιοχές του Νομού Χαλκιδικής, και συγκεκριμένα στην παράγραφο γ΄ του άρθρου 3 αυτού, αποφάσισαν πως δεν επιτρέπονται συλλήβδην οι Σοφίτες εκτός σχεδίου στην Χαλκιδική. ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΝΟΜΟΥ.

Η θέση τους κρίνεται τουλάχιστον αυθαίρετη διότι: Πρώτον το Διάταγμα ξεχωρίζει τις εκτός σχεδίου περιοχές σε εντός ζώνης και εκτός ζώνης περιοχές με το άρθρο 2 και 3 αντίστοιχα. Το άρθρο 2 δεν αναφέρει τίποτα σχετικό οπότε τουλάχιστον στα γήπεδα που βρίσκονται σε εντός ζώνης περιοχές πρέπει να ισχύει ο ΝΟΚ. Δεύτερον στο επίμαχο σημείο της παραγράφου γ΄ του άρθρου 3 αναφέρεται καθαρά πως δεν επιτρέπεται η δημιουργία χώρου κύριας χρήσης μέσα στο ύψος της στέγης. Από τους ορισμούς του Ν.Ο.Κ (παρ.95΄ αρθ. 2) προκύπτει πως ο χώρος κύριας χρήσης πρέπει να έχει ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ. Στην περίπτωση της παρ. ιε΄ του άρθρου 11 το μέσο ελεύθερο ύψος πρέπει να είναι μικρότερο από 2,20 μ. Δεν πρόκειται δηλαδή για χώρο κύριας χρήσης. (θα μπορούσαν να πουν πως δεν επιτρέπεται κατασκευή σοφίτας με ύψος μεγαλύτερο από 2,65 μ.) Σύμφωνα λοιπόν όχι μόνο με την δική μου άποψη αλλά και άλλων συναδέλφων (κοινοί θνητοί) δεν προκύπτει από τις διατάξεις του διατάγματος η μη εφαρμογή της παραγράφου ιε΄ του άρθρου 11 του Ν.Ο.Κ. σε εκτός σχεδίου περιοχές της Χαλκιδικής.

Αν κάποιος νομίζει οτι κάτι μου διαφεύγει και κάνω λάθος ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

ΦΕΚ 290Δ77 ΠΔ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ΠΔ του  1979

 

αφορά

 

"εις τινας περιοχας"

 

το κατεβαζω πιο...καθαρο...

[ποια  περιοχη  αφορα το ερωτημα σου?]

 

 

 

 

ΓΠΣ ΧΑΛΙΚΙΔΙΚΗΕ Δ29077.docx

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συνάδελφε -όπως τα περιγράφεις και ρίχνωντας και μια γρήγορη ματιά στο ΦΕΚ που επισύναψες- συμφωνώ μαζί σου.Τι να λέμε,τα ξέρουμε πόσο ευθυνόφοβοι είναι στις ΥΔΟΜ,αλλά και πως συνεχώς ψάχνουν να βάλουν εμπόδια.
τι να σου πω,ζητάς έγγραφη απάντηση και μετά έγγραφο ερώτημα προς  ΔΟΚΚ μπας και σου απαντήσουν οτι τα Ελληνικά είναι Ελληνικά και οι ΥΔΟΜ πρέπει να τα μάθουν και δικαιωθείς?Χρονοβόρα διαδικασία θα μου πεις,αλλά τι άλλο να κάνεις,να δεχτείς την κάθε αυθαίρετη #$%$^&^ του κάθε υπαλλήλου και μετά να παγιωθεί μια λανθασμένη κατάσταση εις βάρος αυτών που νομίμως δικαιούσαι εσύ και οι πελάτες σου (οι σημερινοί και οι αυριανοί?)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αναφέρομαι στις εκτός σχεδίου περιοχές του Νομού Χαλκιδικής.

Είναι δυνατόν να μεταφράζουμε μια φράση ενός διατάγματος που βγήκε υπό άλλες συνθήκες και για εντελώς διαφορετικούς λόγους. Π.χ Τότε απαγορευόταν οι Σοφίτες και σήμερα επιτρέπονται.

Αλλά τι να πει κανείς, ο Μακάκας είναι ανίκητος. 

Link to comment
Share on other sites

μια και ειχα κατεβασει το ΣΧΟΑΠ Κασσανδρειας στα νταουνλοουντς

ηταν ευκολο να το βρω

οριζει  για την δομηση οτι "ισχυουν οι υφισταμενοι οροι για την εκτος σχεδιου δομηση"

 

Και της Ιερισσου που περασε καποια στιγμη απο  τα χερια μου  και των Μουδανιων τα ίδια -πρεπει να - οριζουν.

 

να ξαναδω τις απαγορευσεις του ΝΟΚ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θυμομουν οι υπηρχε "κατι" σχετικα με Χαλκιδικη

 

απο ΤΕΕ/ΤΚΜ

 

δες το. 

ειδικα την παρ. 3...

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQIX.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η σοβαρότητα, του επιχειρήματος της ΥΔΟΜ, φαίνεται από αυτό :

... , φαίνεται ο νομοθέτης να ήθελε να την αποκλείσει μορφολογικά επομένως, ...

Πλήρης σύμπλευση με τη λογική της ΔΟΚΚ ... ερμηνεία "κατ' οικονομίαν" ...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακρβώς πρόβλημα έχω και εγώ στην ΥΔΟΜ Ν.Μουδανιών, και μάλιστα με τις ίδιες αόριστες δικαιολογίες. harris77 σου έχω στείλει μνμ με στοιχεία επικοινωνίας μου αν θες να μιλήσουμε για μια απο κοινού κίνηση προκειμένου να ξεκαθαριστεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

τελικά ξεκαθαρίστηκε το θέμα με τις σοφίτες στην εκτός σχεδίου δόμηση, στον Ν. Χαλκιδικής; Αν έχετε κάποιο νέο θα βοηθούσε πολύ…

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.