Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση - Για όσους πλήρωσαν αυξημένες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου


youla

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

ήμουν κι εγώ μεταξύ αυτών (των λίγων) που πλήρωσαν τις αυξημένες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου. Περίμενα και τελικά (επειδή έτυχε να έχω πληρωθεί για μια δουλειά εκείνες τις μέρες) πλήρωσα τα 2300 στις 29/4, μία μέρα πριν ενημερωθούμε ότι θα έρχονταν νέα ειδοποιητήρια κλπ...

 

Ξέρει κανείς τώρα τι θα γίνει με το Β' εξάμηνο; Θεωρητικά (λέμε τώρα...) αφού ισχύουν ακόμα οι μειωμένες τιμές, όσοι δώσαμε 300 παραπάνω τον Απρίλιο, θα πρέπει να δώσουμε 300 λιγότερα τώρα; Δηλ 1700;... Τόσα ίσως έχω (με μεγάλη επιφύλαξη), αν όμως είναι παραπάνω τότε μετά από 23 χρόνια ανελλιπών πληρωμών, είτε ως μισθωτή, είτε ως ελ.επ., θα κάνω κι εγώ "join the club"...

 

Αν σας αφορά το θέμα (ειτε έχετε απάντηση είτε όχι) επικοινωνήστε μαζι μου. Να μαζευτούμε, να μιλήσουμε και με ΤΕΕ να δούμε τι γίνεται. Μπορεί να πάω απο εκεί μήπως βγάλω άκρη. (ΤΕΕ οχι ΤΣΜΕΔΕ).

 

Ευχαριστώ,

 

Γιούλα

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα email στο ΤΕΕ (όπου βρηκα... δεν ήξερα πού ακριβώς να το στείλω).

Αν έχω κάποια απάντηση θα ενημερώσω.

 

________________________________________________

 

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο,
 
θα ήθελα σας παρακαλώ μια τεκμηριωμένη ενημέρωση από το ΤΕΕ (δεν είδα κάτι στην ιστοσελίδα) σχετικά με το εξής θέμα:
Ισχύει ακόμα η αναστολή αυξήσεων των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ);
 
Αν ναι, τότε δεύτερη ερώτηση:
 
- ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΙΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (ενδεικτική αύξηση 300 ευρώ), τώρα το Β' εξάμηνο το νέο ειδοποιητήριο θα είναι μειωμένο κατά αυτά τα 300 ευρώ;
Πρέπει να κάνουμε κάτι γι' αυτό; Μέσω ΤΕΕ; Μέσω ΤΣΜΕΔΕ;
 
Σίγουρα δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση και έχει αυτή την απορία. Θα ήταν καλό να ενεργήσουμε ΤΩΡΑ, ΠΡΙΝ ΣΤΑΛΟΥΝ ΝΕΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ.
 
Για οποιαδήποτε επικοινωνία:
 
Γιούλα [...]
 
Ηλ/γος Μηχανικός Α.Μ. ΤΕΕ [...]
τηλ [...]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το email πήγε στους παρακάτω αποδεκτες. Αν τυχόν πάρω κάποια απάντηση θα ενημερώσω.

 

Γραμματεία Προέδρου ΤΕΕ   [email protected]

 

Γραμματεία  Διοικούσας Επιτροπής TEE       [email protected]

 

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ              [email protected]

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤIΚΟΥ    [email protected]

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ  [email protected]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι ένα θέμα που καλώς ή κακός δεν με αφορά καθότι δεν πλήρωσα και ούτε σκοπεύω γιατί απλά δεν εχώ.....για να βοηθήσω ίσως, γιατί δεν απευθύνεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ? Οχι μέσω επιστολής, mail κτλ.....αλλά να πας στα κεντρικά να απαιτήσεις και να μιλήσεις με τον προιστάμενο εισφορών.

Η γνώμη μου είναι πως το ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση και μάλιστα θα σε παραπέμψουν στο ΤΣΜΕΔΕ (άσχετα αν εκείνοι το ξεκίνησαν). 

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι ένα θέμα που καλώς ή κακός δεν με αφορά καθότι δεν πλήρωσα και ούτε σκοπεύω γιατί απλά δεν εχώ.....για να βοηθήσω ίσως, γιατί δεν απευθύνεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ? Οχι μέσω επιστολής, mail κτλ.....αλλά να πας στα κεντρικά να απαιτήσεις και να μιλήσεις με τον προιστάμενο εισφορών.

Η γνώμη μου είναι πως το ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση και μάλιστα θα σε παραπέμψουν στο ΤΣΜΕΔΕ (άσχετα αν εκείνοι το ξεκίνησαν). 

 

Καλησπέρα, αυτό με βλέπω να κάνω, μπλέχτηκα με διάφορα άλλα (έναρξη σχολικής χρονιάς κλπ) και δεν έχω πάει ακόμα. Πάντως απάντηση μέσω email από ΤΕΕ δεν έλαβα (και δεν περίμενα, εδώ που τα λέμε). Βεβαίως και θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

 

Υπερ πιστεως το βλεπω να πηγαινουν....δυστυχως

 

Πολύ το φοβάμαι. (Ασε δε μη μας έρθει ξανά το αυξημενο, σου λέει αυτοί είχαν να πληρώσουν το Α εξάμηνο, θα'χουν και τώρα...)

 

Θα ενημερώσω για οτιδήποτε καινούργιο. Ελπίζω σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κι από 'μενα!!
Έχοντας κι εγώ το ίδιο πρόβλημα προσπαθώ από αρχές του μήνα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα (αφού από τα περιφερειακά για οποιοδήποτε πρόβλημα σε παραπέμπουν εκεί...) κι όσες φορές κι αν πάρω κι όποιο νούμερο και να καλέσω δεν απαντάει κανείς!! Αν υπάρχει κάποιο νεότερο παρακαλώ ενημερώστε, ώστε να ξέρουμε τί θα γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Το  mail που έστειλα και η απάντηση.

 

From: 
Sent: Thursday, September 19, 2013 12:05 PM
Subject: ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΣΜΕΔΕ
 
Κύριοι,
δια της παρούσας θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με αυτό που δημοσιεύθηκε στο site της ΠΕΔΜΕΔΕ (και είναι στο συνημμένο αρχείο που σας στέλνω --- είναι από αυτό το link http://www.pedmede.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=981:2013-09-17-09-43-33&catid=94&Itemid=520&lang=el) και ειδικότερα κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Επίσης σε περίπτωση που έχουν καταβληθεί οι αυξημένες εισφορές γαι το Α'2013 θα γίνει συμψηφισμός στο νέο ειδοποιητήριο?
 
Αν όχι υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο σε επόμενο ειδοποιητήριο ή υπάρχει κάποια διαδικασία για την επιστροφή των χρημάτων αυτών?
 
Με εκτίμηση
Γαλαίος Γιώργος
Πολ. Μηχ. ΑΠΘ
 
 
 
Και η απάντηση:
 
 
Κύριε Γαλαίε,
 
Σας ευχαριστούμε πολύ για το e-mail σας.
Σας γνωρίζουμε ότι εκκρεμεί η απόφαση του ΣτΕ σχετικά με τις αυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές του ταμείου μας.Όταν υπάρξει σχετική απόφαση το ταμείο θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μην έχουν καταβληθεί διαφορετικές εισφορές από τα μέλη του ταμείου.
Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση.
 
Με εκτίμηση,
Τμήμα Διαχείρισης Εισφορών

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα περιμένουμε την απόφαση του ΣΤΕ.

Επειδή όμως δε θα μας δικαιώσει απλώς αυτοί που πλήρωσαν αυξημένες εισφορές θα πληρώσουν λιγότερα αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.