Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση - Για όσους πλήρωσαν αυξημένες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου


youla

Recommended Posts

δεν είναι έτσι πάντα αγαπητέ συνάδελφε ikaros13

πώς να μπορέσεις να πληρωθείς απο μιά παλιά δουλειά,που έκοψες τιμιλόγιο πριν δύο χρόνια,πλήρωσες εφορία και φπα και περιμένεις?ζητάνε την σχετική βεβαίωση απο το ΤΣΜΕΔΕ πριν κοπεί το ένταλμα

πώς να μπορέσεις να βγάλεις μιά εγγυητική?σε λίγο να είσαι βέβαιος ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα άρει τις δεσμεύσεις του απο εγγυητικές σε όσους οφείλουν

σε κάθε περίπτωση τα προβλήματα με το ΤΣΜΕΔΕ κάθε μέρα μεγαλώνουν και εμείς αγνούμε ότι δεν είναι μόνο τα χρήματα που πληρώνουμε ο καθένας αλλά και εισφορές απο μελέτες και κατασκευές(έργα)

Τώρα σύμφωνοι είναι περίοδος κρίσης αλλά τόσα χρόνια,τόσα χρήματα που πήγαν?

Σας υπενθυμίζω ότι το ΤΣΜΕΔΕ διαχώριζε πάντα οφειλές και επιστροφές.Ποτέ δεν γινόταν συμψηφισμός.Αν έχεις να πάρεις πίσω χρήματα ΙΣΩΣ τα πάρεις τμηματικά και με καθυστέρηση τουλάχιστον 2-3 χρόνια

Δεν ξέρω ειλικρινά πόσο μακρυά θα πάει αυτή η αγωνία.Δεν αρκεί ομως να παρουσιαζόμαστε αδικημένοι,δυστυχείς ρίχνοντας ευθύνες γενικά σε απροσδιόριστα πρόσωπα.Απαιτείται συντεταγμένος και δυναμικός τρόπος αντίδρασης, να δούμε και τις επερχόμενες εκλογές του ΤΕΕ αν τα μηνύματα είχαν σκεπτόμενους αποδέκτες (συναδέλφους)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ φίλε μου σε αυτά που λές, αλλά από την άλλη δεν μπορεί να τσουβαλιάζει όλους το ΤΣΜΕΔΕ. Και αυτούς που ανήκουν στην κατηγορία που λες και αυτούς που δεν έχουν καθόλου δουλειά... Οπως καταλαβαίνεις όχι μόνο είναι άδικο αλλά ιδίως εις βάρος των δεύτερων τραγικό από πολλές απόψεις....

Link to comment
Share on other sites

1 Νοεμβρίου εκδικάζεται η προσφυγή στο συμβούλιο της επικρατείας και μετά αναμένεις το αθάνατο ελληνικό δημόσιο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

από όσους πλήρωσαν αυξημένες εισφορές για το Α 2013, έχει ασχοληθεί κανείς με το Α 2014?? Εϊναι όντως μειωμένες ή κατα το αναλογούν ποσό ή είναι στα επιπέδα που ήταν και πριν το Α2013??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

πήγα στην Τράπεζα Άττικα την Παρασκευή 1 Αυγούστου του 2014, ώστε να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ. Ο υπάλληλος της τράπεζας μου είπε πως το ποσό είναι 1260 ευρώ (κάτω της 5ετίας). Δεν το πλήρωσα... Ξέρει κανείς εάν θα αποσταλούν νέα ειδοποιητήρια - δεδομένα στην τράπεζα? Δηλαδή όχι αυξημένες εισφορές?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένα γιατί;

Το ποσό που σου είπε είναι το σωστό.

1259,65€ συγκεκριμένα αφού μάλλον είναι 3<έτη<5 (4ο και 5ο έτος ασφάλισης) χωρίς ειδική προσαύξηση.

 

Δες το excel που επισυνάπτω.

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx

Link to comment
Share on other sites

τα ξαναειδα και δεν πιστευω τον κλαδο μας................κάθε 2 χρονια αυξηση και αντι για μαζικη αποχη, ρωτάμε πως θα πληρωσουμε χωρις να σκεφτόμαστε λιγους μηνες μπροστα.................

 

ειμαστε αξιοι της μοιρας μας............η πολλοι είναι παμπλουτοι, τις άλλες δικαιολογιες τις ακουω βερεσε

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν είδα την αύξηση από 1516 σε 1924,74 ορκίστηκα να μην ξαναπληρώσω ΤΣΜΕΔΕ στη ζωή μου..... Δεν παει να πάει και 5000 το μήνα....Ακίνητα δεν έχω, καταθέσεις τα έχω στους γονείς να πάνε να αυτοθούνε....Αδειες δεν βγάζω, οπότε κόβω αβέρτα 10ρικά για το τυπικό και άμα τους αρέσει....Φράγκο δεν πρόκειται να δούνε ποτέ τους.. Ασφάλεια θα κάνω ιδιωτική....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.