Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαιώσεις 4014 για μεταβιβαση/αγοραπωλησία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για μια ύστερη φορά τι γίνεται με τις περαιωμένες βεβαιώσεις που κάναμε με τον 4014 και αφορούσαν την μεταβίβαση αγοραπωλησία οριζόντιας ιδιοκτησίας? Χρειάζεται να καταθέσουμε τίποτα σχέδια ηλεκτρονικά? Όταν κάποια στιγμή πριν 2 μήνες είχα πάρει το ΤΕΕ μου χαν πει όχι...άλλαξε τίποτα με τον 4178?

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτήσω το παρακάτω....τι γίνεται αν έχουμε αποπληρωμή προστίμων με 4014 και προσωρινή υπαγωγη?.....απ οτι βλέπω δεν μπορεί να πατηθεί το κουμπάκι για την έκδοση βεβαίωσης αν δεν πάει σε ολοκληρωμένη.....φαντάζομαι οτι για να μπορεσει να γίνει μεταβίβαση θα πρέπει να μεταβεί σε καθεστώς 4178 δηλαδή 1 μήνα αναμονή......τι γίνεται τώρα που ο πελάτης θέλει να μεταβιβάσει άμεσα?

 

Μήπως θα μπορούσα να κάνω νεα καρτέλα απευθείας στον 4178 με μηδενικά τετραγωνικά και να βγάλω απο εκεί τη βεβαίωση,αγνοώντας τη βεβαίωση του 4014? Βέβαια απο τη στιγμή που δεν εχω ολοκληρωμένη υπαγωγή, θεωρητικά ο χώρος δεν ρυθμίστηκε ακόμα,ωστόσο εχω αποπληρωμή προστίμων (δλδ >30%).....

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτήσω το παρακάτω....τι γίνεται αν έχουμε αποπληρωμή προστίμων με 4014 και προσωρινή υπαγωγη?.....απ οτι βλέπω δεν μπορεί να πατηθεί το κουμπάκι για την έκδοση βεβαίωσης αν δεν πάει σε ολοκληρωμένη.....φαντάζομαι οτι για να μπορεσει να γίνει μεταβίβαση θα πρέπει να μεταβεί σε καθεστώς 4178 δηλαδή 1 μήνα αναμονή......τι γίνεται τώρα που ο πελάτης θέλει να μεταβιβάσει άμεσα?

 

Μήπως θα μπορούσα να κάνω νεα καρτέλα απευθείας στον 4178 με μηδενικά τετραγωνικά και να βγάλω απο εκεί τη βεβαίωση,αγνοώντας τη βεβαίωση του 4014? Βέβαια απο τη στιγμή που δεν εχω ολοκληρωμένη υπαγωγή, θεωρητικά ο χώρος δεν ρυθμίστηκε ακόμα,ωστόσο εχω αποπληρωμή προστίμων (δλδ >30%).....

 

Γνωμες?

Συναδελφε αυτο σκεφτομαι και εγώ.Απλά να γινει αναφορά στο ν4014 στην βεβαιωση. Πρέπει να συνεννοηθεις πρώτα με τον συμβολαιογράφο εάν το δεχεται

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αυτο σκεφτομαι και εγώ.Απλά να γινει αναφορά στο ν4014 στην βεβαιωση. Πρέπει να συνεννοηθεις πρώτα με τον συμβολαιογράφο εάν το δεχεται

 και πως να γίνει αυτή η αναφορά?.....χειρόγραφα πάνω στο εκτυπωμένο έντυπο? Επίσης χειρόγραφα οτι δεν έχει γίνει ακόμα η μελέτη στατικής επάρκειας ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

 και πως να γίνει αυτή η αναφορά?.....χειρόγραφα πάνω στο εκτυπωμένο έντυπο? Επίσης χειρόγραφα οτι δεν έχει γίνει ακόμα η μελέτη στατικής επάρκειας ? :confused:

Λοιπον τωρα ενημερωθηκα απο συμβολαιογραφο δεν το δεχετε. Δεν εχουν καμια ενημερωση από το συλλογό τους. Περιμενουμε εως ωτου γινει η ενημερωση στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα ενημερωθηκα απο συμβολαιογραφο δεν το δεχετε. Δεν εχουν καμια ενημερωση από το συλλογό τους. Περιμενουμε εως ωτου γινει η ενημερωση στο συστημα.

 

 

αρα αναμονή 1 μήνα και βεβαίωση με τον 4178.............το μεγάλο ζητούμενο είναι πάμε για επαναυπολογισμό προστίμου,σχέδια με βάση ΝΟΚ και απόδειξη χρόνου κατασκευής με α/φ κ δημόσια έγγραφα?................ΧΑΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

4. Μέχρι την υποβολή αίτησης μεταφοράς της δήλωσης του Ν. 4014/2011 (προφανώς εννοεί αυτές που δεν ολοκληρώθηκαν αυτόν αφού στη συνέχεια μιλάει για πληρωμές) στις


διατάξεις του Ν. 4178/2013 τυχόν πληρωμές που πραγματοποιούνται με παλαιούς


κωδικούς των δηλώσεων του Ν. 4014/2011 γίνονται δεκτές και εισάγονται στα


οικονομικά στοιχεία της δήλωσης. Σε κάθε περίπτωση για την έκδοση πράξεων υπαγωγής ή την έκδοση βεβαιώσεων υποβάλλεται αίτημα μέσω του πληροφοριακού συστήματος για την μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης και την έκδοση πράξεων σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013 και κατά ειδικότερα που ορίζονται στην παρούσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

4. Μέχρι την υποβολή αίτησης μεταφοράς της δήλωσης του Ν. 4014/2011 (προφανώς εννοεί αυτές που δεν ολοκληρώθηκαν αυτόν αφού στη συνέχεια μιλάει για πληρωμές) στις

διατάξεις του Ν. 4178/2013 τυχόν πληρωμές που πραγματοποιούνται με παλαιούς

κωδικούς των δηλώσεων του Ν. 4014/2011 γίνονται δεκτές και εισάγονται στα

οικονομικά στοιχεία της δήλωσης. Σε κάθε περίπτωση για την έκδοση πράξεων υπαγωγής ή την έκδοση βεβαιώσεων υποβάλλεται αίτημα μέσω του πληροφοριακού συστήματος για την μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης και την έκδοση πράξεων σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013 και κατά ειδικότερα που ορίζονται στην παρούσα.

 

 

Σωστός και πάλι ΚΑΝΑ....μπορείς αν είσαι σε προσωρινή να πληρώσεις το υπόλοιπο πρόστιμο...δεν μπορείς να πας σε ολοκληρωμένη κ να εκδόσεις βεβαίωση και οταν ενεργοποιηθεί η διαδικασία κάνεις αίτηση για μεταφορά των στοιχείων στον 4178.

 

Τώρα τα φώτα σου......επανυπολογισμός προστίμων,α/φ κτλ με βάση τον 4178 απο την αρχή ή απλή περαίωση διαδικασίας και βεβαίωση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Από μία πρώτη ανάγνωση θεωρώ πως πρέπει να ελεγχθεί με τον ν4178 από την αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.