Jump to content
kk_314

Βεβαιώσεις 4014 για μεταβιβαση/αγοραπωλησία

Recommended Posts

Από μία πρώτη ανάγνωση θεωρώ πως πρέπει να ελεγχθεί με τον ν4178 από την αρχή....

 

ωχ ωχ ωχ....αυτά τα λένε με το μαλακό συνάδελφε....και εγω αυτό φοβάμαι....τον ξεχνάμε τελείως τον 4014 σαν να μην έγινε ποτέ....εγω αυτό βλέπω...

 

απλα είναι σαν οι ιδιοκτήτες να εκαναν δωρεάν εκχώρηση κάποιων χρημάτων στο κράτος που θα πιαστούν στο μελλοντικό πρόστιμο του "σωστού και μη αντισυνταγματικού" Νόμου....ε ρε γλέντια αν γίνει αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

επομένως αίτηση για μεταφορά πρέπει να γίνει? η μεταφορά είναι δυνατή από τώρα κατόπιν αιτήσεως? Αν όχι και ο άλλος βιάζεται η μόνη λύση για να βγει βεβαίωση είναι να εκδοθεί άμεσα βεβαίωση από το 4178 και αναφορά ότι έχει εξοφληθεί το 30% μέχρι 31/5/2013 με του 4014 δήλωση, χωρίς να έχει μεταφερθεί η του 4014 στον 4178. Αυτό επιτρέπεται ή πρέπει να περιμένουμε τη μεταφορά στον 4178? 

Edited by Ιάμβλιχος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σελίδα του ΥΠΕΚΑ προημερών είχε δημοσίευση, τι γίνεται, με αυτούς που ζητάν βεβαίωση, ένα ψάξιμο παρεταίρω θα σας καταφωτίσει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Έχω δώσει βεβαίωση νομιμότητας με σκοπό τη μεταβίβαση διαμερίσματος με τον Ν.4014. Η βεβαίωση δεν έχει λήξει ακόμη, ωστόσο ο συμβολαιογράφος μου ζητάει να βγάλω  νέα βεβαίωση με τον Ν. 4178. Εσείς τί λέτε; Και αν έχει δίκαιο, πρέπει να βγάλω νέα βεβαίωση ή να την μεταφέρω στο νέο νόμο; Τί γίνεται με τις αμοιβές που έχουν ήδη γίνει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η βεβαίωση δεν έχει λήξει. Αρα γιατί να εκδόσεις νεα.

Επιπλέον δεν μπορείς να περάσεις κάποιον που έχει οριστική υποβολή στον νέο νόμο χωρίς αίτησή του.

Δες το άρθρο 4, παρ.2 της ΚΥΑ που έχει εκδοθεί.

 

Δες τα συνημμένα.

Βεβαιώσεις_4014_μετά_4178.pdf

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών ΦΕΚ.pdf

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το έγγραφο καλύτερα να το ξεχάσουμε. Μάλλον και οι ίδιοι που το συνταξανε θα θέλουν να το ξεχάσουν.

Αν η βεβαίωση του 4014 είναι πριν από τις 8-8-2013 και δεν έχει περάσει το 2μηνο ισχύει κανονικά.Για μετά τις 8-8-2013, βεβαίωση με τον 4178

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την καλημέρα μου Μανώλη.

Ναι έχεις δίκιο τώρα το διάβασα καλύτερα.

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 

 

2. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί και ολοκληρωθεί κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υπάγονται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου στις διατάξεις του Ν.4178/2013 μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία που προβλέπεται. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται σε νέα δήλωση τα στοιχεία της οποίας συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν 4178/2013, όπου απαιτείται. Από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν.4178/2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, το λογικό και αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ είναι πως η βεβαίωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί (εφόσον δεν έχει λήξει) και μετά τον 4178. Αυτό που δεν βρίσκω είναι ένα ξεκάθαρο σημείο που να το λέει αυτό, ώστε να πείσω και τον συμβολαιογράφο που με πιέζει. Επιπλέον, η ενημερωτική επιστολή προς τον σύλλογο συμβολαιογράφων λέει πως η βεβα'ιωση του 4014 ισχύει μέχρι την έκδοση των υπουργικών αποφάσεων που αναφέρονται στα άρθρα 10 και 30. Ο συμβολαιογράφος μου είπε πω οι αποφάσεις αυτές βγήκαν στις 5 σεπτεμβρίου.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να δώσω βεβαίωση σε τακτοποίηση που είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με το Ν4014/11 και είχα ημερομηνία αυτοψίας σας παλιότερη η οποία έχει λήξει, εφόσον δε μπορώ να επεξεργαστώ τη δήλωση και να δώσω τη βεβαίωση τι κάνω? Ξανά δηλώνω το αυθαίρετο με το Ν4178/13 ή περιμένω να γίνει το σύστημα του ΤΕΕ για να μεταφέρω τη δήλωση στο νέο σύστημα?

 

 

Συμπληρώστε ή διορθώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξαναδηλώνεις το αυθαίρετο στον 4178, αλλά βγάζεις από τον 4178 μόνο τη βεβαίωση και μεταφέρεις (όταν) τη δήλωση από τον 4014 στον 4178. Δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς (ΥΑ ή οδηγίες ΤΕΕ), αλλά αυτό που θες να κάνεις το περιγράφουν πώς γίνεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.