Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις το Ν4014 που μεταφέρονται στον Ν4178


vkonst

Recommended Posts

Αυτη ειναι η εγκύκλιος,πολυ ενδιαφερον εχουν και οι διευκρινίσεις κατ αρθρον

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλά από τα σημεία που θίγονται διαφωνούν με όσα αναφέρονται στον ίδιο το νόμο. Δηλαδή, νομοθετούν μέσω εγκυκλίου, ερμηνεύοντας διαφορετικά τον ίδιο το νόμο..... Προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια να καταλάβω, με βάση τις διευκρινήσεις ολοκληρωμένες θεωρούνται αυτές που έχουν υποβληθεί τα σχέδια και έχει πληρωθεί το πρόστιμο ανεξάρτητα από το αν βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή, για κάποιες δηλώσεις που είχα σε προσωρινή υπαγωγή δεν ανέβασα τα σχέδια γιατί από το τεε που είπαν ότι ετσι κι αλλιώς πρέπει να μεταφερθούν στον 4178, μπορώ να τα ανεβάσω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Χτες που προσπάθησα πάντως ν'ανεβάσω σχέδια, φαίνεται να τα δέχτηκε κανονικά. όσον αφορά τις προσωρινές υπαγωγές, την ίδια απάντηση έλαβα και εγώ από το ΤΕΕ ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο νέο νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια να καταλάβω, με βάση τις διευκρινήσεις ολοκληρωμένες θεωρούνται αυτές που έχουν υποβληθεί τα σχέδια και έχει πληρωθεί το πρόστιμο ανεξάρτητα από το αν βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή, για κάποιες δηλώσεις που είχα σε προσωρινή υπαγωγή δεν ανέβασα τα σχέδια γιατί από το τεε που είπαν ότι ετσι κι αλλιώς πρέπει να μεταφερθούν στον 4178, μπορώ να τα ανεβάσω τώρα;

Καλή ερώτηση, λοιπόν Συνάδελφοι?

 

 

Συναδέλφισσα όμως μιλάς για θέμα Β, παρ. 1. Και το ορίζει σαφώς: "για τις ολοκληρωμένες υπαγωγές".

Αρα η γνώμη μου είναι οτι δεν μπορείς, η Εγκύκλιος 3 μιλάει καθαρά για τις ολοκληρωμένες υπαγωγές,

οι προσωρινές είναι οχι η γνώμη μου ...

έχει όμως καμιά άλλη πληροφορία (γιατί δεν το έχω διαβάσει το παρακάτω)?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  συνάδελφοι , μπορεί κάποιος με σιγουριά να απαντήσει εάν ο πελάτης έχει υποχρέωση να κάνει αίτηση για να μεταβεί στο νέο νόμο αυθαιρέτων όταν με τον 4014 έχει ολοκληρώσει πλήρως τη διαδικασία (ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανέβασμα αρχείων) ? Εγώ πάντως από χθές που άρχισα να μπαίνω στη φιλοσοφία του 4178 δε μπορώ να να πω ναι ή όχι έτσι απλά..

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Στην Εγκύκλιο 3, στην παράγραφο 33, στο τέλος αναφέρει ότι: "Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία"

Μπορεί κάποιος να μου πει τι εννοεί ο συγγραφέας?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εξής απορία γιατί διάβασα το παρακάτω:

 

'Σε περίπτωση που η διαδικασία υπαγωγής έχει ολοκληρωθεί με τον Ν. 4014/2011 και από τη μεταφορά των στοιχείων στον νέο νόμο το πρόστιμο που υπολογίζεται είναι μικρότερο, η διαφορά δεν επιστρέφεται.'

 

αυτό σημαίνει ότι για μη ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014/11 (εκεί υπάγονται αν έχω καταλάβει καλά και όσες έχουν αποπληρώσει το πρόστιμο αλλά δεν έχουν ανεβάσει σχέδια), θα επανυπολογίσουμε τα πρόστιμα και θα γίνουν επιστροφές αν το πρόστιμο είναι μικρότερο? αν είναι όμως μεγαλύτερο και ο πελάτης έχει αποπληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Γρίφος.

Δικαίωμα υπαγωγής στον 4014 είχαν "... για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια..."

στον 4178 διάβασα στο Άρθρο 7-Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών ότι "1.Υπάγονται στον παρόντα νόμο αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις για τις οποίες η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει περατωθεί, κατά τις ειδικότερες διατάξεις του άρθρου 8 του παρόντοςπριν την 28.7.2011".

και επίσης στο αρθρο 23 (ειδικές διατάξεις-μέρος Γ) "14.α Υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι20% των επιτρεπόμενων, σε κτίρια με νόμιμη άδεια με πλήρη αποπεράτωση μετά τις 28.7.11, αλλά με ολοκλήρωση φέροντος οργανισμού και θεώρηση έναρξης εργασιών προ τις 28.7.11".

Αν έχω ολοκληρώσει α΄φάση με 4014 με ΦΟ πριν τις 28.7.11, και περάτωση των υπόλοιπων κατασκευών μετά τις 28.7.11 (>20%της επιτρεπόμενης δόμησης) διερωτόμαι τι γίνεται τώρα που θα μεταφερθεί στον 4178 ;
 

Link to comment
Share on other sites

Γεια να καταλάβω, με βάση τις διευκρινήσεις ολοκληρωμένες θεωρούνται αυτές που έχουν υποβληθεί τα σχέδια και έχει πληρωθεί το πρόστιμο ανεξάρτητα από το αν βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή, για κάποιες δηλώσεις που είχα σε προσωρινή υπαγωγή δεν ανέβασα τα σχέδια γιατί από το τεε που είπαν ότι ετσι κι αλλιώς πρέπει να μεταφερθούν στον 4178, μπορώ να τα ανεβάσω τώρα;

 

Χτες που προσπάθησα πάντως ν'ανεβάσω σχέδια, φαίνεται να τα δέχτηκε κανονικά. όσον αφορά τις προσωρινές υπαγωγές, την ίδια απάντηση έλαβα και εγώ από το ΤΕΕ ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο νέο νόμο. 

 

Κι εσείς τους πιστέψατε;;;;;

 

 

Καλημέρα  συνάδελφοι , μπορεί κάποιος με σιγουριά να απαντήσει εάν ο πελάτης έχει υποχρέωση να κάνει αίτηση για να μεταβεί στο νέο νόμο αυθαιρέτων όταν με τον 4014 έχει ολοκληρώσει πλήρως τη διαδικασία (ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανέβασμα αρχείων) ? Εγώ πάντως από χθές που άρχισα να μπαίνω στη φιλοσοφία του 4178 δε μπορώ να να πω ναι ή όχι έτσι απλά..

 

Δεν απαιτείται να μεταπηδήσει η δήλωση αυτή στο νέο νόμο.

Μόνο αν χρειαστεί να μεταβιβάσει κ.λπ.

 

 

Στην Εγκύκλιο 3, στην παράγραφο 33, στο τέλος αναφέρει ότι: "Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία"

Μπορεί κάποιος να μου πει τι εννοεί ο συγγραφέας?

 

Μη δίνεις απολύτως καμία σημασία. Δεν βγαίνει νόημα. Ούτε κι αυτοί που το έγραψαν, γνωρίζουν το τι ακριβώς έγραψαν....

 

 

έχω την εξής απορία γιατί διάβασα το παρακάτω:

'Σε περίπτωση που η διαδικασία υπαγωγής έχει ολοκληρωθεί με τον Ν. 4014/2011 και από τη μεταφορά των στοιχείων στον νέο νόμο το πρόστιμο που υπολογίζεται είναι μικρότερο, η διαφορά δεν επιστρέφεται.'

αυτό σημαίνει ότι για μη ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014/11 (εκεί υπάγονται αν έχω καταλάβει καλά και όσες έχουν αποπληρώσει το πρόστιμο αλλά δεν έχουν ανεβάσει σχέδια), θα επανυπολογίσουμε τα πρόστιμα και θα γίνουν επιστροφές αν το πρόστιμο είναι μικρότερο? αν είναι όμως μεγαλύτερο και ο πελάτης έχει αποπληρώσει?

 

Δεν επιστρέφεται. Δεν πληρώνει περισσότερο. Ό,τι ήταν στον 4014.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.