Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

δομικων εργων ΕΠΑΛ η ΙΕΚ ?


podilatis fenomeno

Recommended Posts

Γεια σας...

 

Φέτος έδωσα πανελλήνιες και δεν πέρασα στην σχολη που ήθελα...

Οποτε μου γεννάτε το δίλημμα του να γραφτό σε ιεκ η σε επαλ?

 

Η ειδικότητα που θέλω να ακολουθήσω είναι τεχνικός δομικό έργον..

Τι θα μου προτείνατε?από την μια τα ιεκ είναι ελαφρώς ανωτερα από επαλ και έχω ακούσει πως εάν βγάλεις ένα καλο βαθμό μπορείς να συνεχίσεις την ειδικότητα στο εξωτερικό πανεπιστήμιο για κάποια χρονια..από την ali είναι το επαλ στο οποιο θα μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες με πιθανότητα δευτερης αποτυχίας όμως και παραμονής στο πτυχίο επιπεδου 3

 

Δεν έχω μιλήσει με κάποιον πολιτικο μηχανικό όπου θα υπάρχουν στο forum...πιστεύετε πως αξίζει μια τέτοια ειδικότητα από επαλ/ιεκ?

Σε πιο από τα δυο είναι καλύτερο να φοιτήσω?

Και θεωρείτε πως παρέχει αρκετά δικαιώματα του επαλ/ιεκ αντί η ειδικότητα?(δεν έχω βρει του ιεκ θα δικαιώματα όπως βρήκα για επαλ πχ ο τεχνικός δομικών έργον μπορεί να εργαστεί τεχνίτης εργοδηγός σε έργα πολιτικού μηχανικού κτλπ αν βρείτε γράψτε το παρακάτω)

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ξανά ή αν έχεις την δυνατότητα πήγαινε έξω.....Πεταμένα λεφτά αυτό που λες...Τι να κάνεις από ΙΕΚ? Δεν έχεις δικαιώματα. Θα είσαι ο βοηθός του βοηθού των βοηθών στην καλύτερη. Αν θες ντε και καλά ΙΕΚ διάλεξε άλλη ειδικότητα όχι μηχανικών να έχει και κάποιο αντίκρυσμα

Link to comment
Share on other sites

Αφού λές οτι έδωσες πανελλήνιες γιατί ζητάς να πάς πάλι στο λύκειο? Αν έχεις τελειώσει γενικό λύκειο το ΕΠΑΛ είναι παντελώς άχρηστο και ούτε νομίζω να σε αφήσουν να γραφτείς. Δηλαδή θα αρχίσεις 1 λυκείου σε ΕΠΑΛ στα 18 και θα τελειώσεις σε 3 χρόνια. Από την άλλη έχω μιλήσει με άτομα που είναι σε ΙΕΚ, δεν αξίζει κατά την γνώμη μου και είναι τσάμπα λεφτά όπως είπε και ο ikaros.

 

Είτε ξαναδώσε πανελλήνιες είτε κοίτα για εξωτερικό τίποτα, αν και πλέον όλα τα πανεπιστήμια έξω, είχα ακούσει οτι κοιτάνε τον βαθμό σου, οπότε δεν πρέπει να έχεις κακούς βαθμούς αν θές να έχεις ελπίδες..

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναδώσεις Πανελλήνιες. Ξεκίνα από τώρα να βελτιωθείς στα σημεία που ξέρεις ότι χρειάζεσαι και του χρόνου τέτοιον καιρό θα είσαι φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λές οτι έδωσες πανελλήνιες γιατί ζητάς να πάς πάλι στο λύκειο? Αν έχεις τελειώσει γενικό λύκειο το ΕΠΑΛ είναι παντελώς άχρηστο και ούτε νομίζω να σε αφήσουν να γραφτείς. Δηλαδή θα αρχίσεις 1 λυκείου σε ΕΠΑΛ στα 18 και θα τελειώσεις σε 3 χρόνια. Από την άλλη έχω μιλήσει με άτομα που είναι σε ΙΕΚ, δεν αξίζει κατά την γνώμη μου και είναι τσάμπα λεφτά όπως είπε και ο ikaros.

 

Είτε ξαναδώσε πανελλήνιες είτε κοίτα για εξωτερικό τίποτα, αν και πλέον όλα τα πανεπιστήμια έξω, είχα ακούσει οτι κοιτάνε τον βαθμό σου, οπότε δεν πρέπει να έχεις κακούς βαθμούς αν θές να έχεις ελπίδες..

Το επας δεν υπαρχει πλεον η τουλαχιστον η ειδικοτητα δομικων εργων και γραφτηκα επαλ γιατι απο επας δεν μπορεις να δωσεις πανελληνιες και δεν ειναι 3 χρονια θα κανω μονο ειδικοτητας απο 3 ωρες την ημερα περιπου...αρα καλα εκανα και πηγα επαλ και οχι ιεκ μμ?

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναδώσεις Πανελλήνιες. Ξεκίνα από τώρα να βελτιωθείς στα σημεία που ξέρεις ότι χρειάζεσαι και του χρόνου τέτοιον καιρό θα είσαι φοιτητής.

Ναι 99% αυτο θα κανω

Edited by podilatis fenomeno
Link to comment
Share on other sites

Το επας δεν υπαρχει πλεον η τουλαχιστον η ειδικοτητα δομικων εργων και γραφτηκα επαλ γιατι απο επας δεν μπορεις να δωσεις πανελληνιες και δεν ειναι 3 χρονια θα κανω μονο ειδικοτητας απο 3 ωρες την ημερα περιπου...αρα καλα εκανα και πηγα επαλ και οχι ιεκ μμ?

 

Συγνώμη γιατί με μπέρδεψες περισσότερο. Τι λύκειο έχεις τελειώσει? Όταν λές οτι έδωσες πανελλήνιες και δεν πέρασες, έδωσες από γενικό ή από ΕΠΑΛ ? Λές οτι ξαναγράφεσαι ΕΠΑΛ και δεν έχω καταλάβει, τελείωσες ΕΠΑΛ και θές να ξαναγραφτείς στο ΕΠΑΛ ? Κατά την γνώμη μου καλύτερα να πάς σε ΙΕΚ αν θέλεις μια σύγκριση αυτών των 2 (ΕΠΑΛ - ΙΕΚ), απλά μην περιμένεις κάτι το φοβερό ή κάποια τρομερή επαγγελματική ενασχόληση, όπως προανέφεραν και οι άλλοι, ο βοηθός του βοηθού.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ΕΠΑΛ και ποιο ΙΕΚ, το επάγγελμα του μηχανικού για τα επόμενα χρονια .... και βάλε έχει σβήσει. Καλύτερα να φύγεις έξω γιατι και Πολυτεχνείο να τελειώσεις πάλι άνεργος θα είσαι πόσο μάλλον το ΙΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου, δώσε ξανά πανελλήνιες με πολύ διάβασμα ή ψάξε να βρείς ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού και μέσω ΔΟΑΤΑΠ μετά να έχεις δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού ΠΕ. Αν μπλέξεις με ΤΕΙ θα ταλαιπωριέσαι για τα επαγγελματικά δικαιώματα, και καλά για τα ΙΕΚ ή ΕΠΑΛ δεν το συζητώ...τζάμπα χρόνια για να είσαι βοηθός Δομικών Έργων- σχεδιαστής χωρίς καν δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.