Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις του Ν.4178/13


dimitris123

Recommended Posts

Η εντολή πληρωμής που μου εμφάνισε εμένα το σύστημα είναι αυτή που επισυνάπτω.

Και συμβαίνει προφανώς αυτό που λες με την κατάργηση, αλλά είναι η πρώτη εντολή που έβγαλα κι ενώ είχα διαβάσει πως καταργήθηκε επειδή μου έβγαλε το σύστημα: "Υπόλοιπο εισφορών υπέρ ΤΕΕ",  όπως είπες μπερδεύτηκα.

Οπότε απλά θα πάει να καταθέσει με τον κωδικό που φαίνεται στην τράπεζα 620 ευρω.

Κι εγώ από αυτό έχω να αποδώσω ΦΕΜ 10% σε κάποιο βάθος χρόνου εφόσον άμεσα δεν μου ζητάνε και πουθενά αποδεικτικό καταβολής ΦΕΜ, σωστά τώρα;;

πληρωμη.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την εισφορά υπέρ ΤΕΕ την βγάζει το σύστημα μήπως κάποιος κατά λάθος την πληρώσει και την καρπωθεί έτσι το ΤΕΕ!!!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πριν δώσεις το χαρτί στον πελάτη, σβήσε με μαρκαδόρο το 33,50 ευρώ του ΤΕΕ.

Το ΦΕΜ αν είναι να το πληρώσεις, μην αργείς γιατί πρέπει να είναι σχετικά κοντά με την κατάθεση αμοιβής χρονικά.

(μια αναζήτηση στο φορουμ θα βοηθούσε για το ΦΕΜ και την υποχρέωση προς την εφορία)

 

Link to comment
Share on other sites

διορθωνω δηλωση του 4178.... ειχα βαλει μια διαμερισματωση σαν ΥΔ>50 δεν ειχα δει το τετραγωνακι "διαμερισματωση", πληρωσαν το παραβολο ΤΕΕ και το προστιμο και διορθωνα προσφατα τη δηλωση. Ξαναπαταω υποβολη και εμφανιζει παλι νεο παραβολο ΤΕΕ 15€ ενω ηδη εχει πληρωθει. Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ppanag said:

πριν δώσεις το χαρτί στον πελάτη, σβήσε με μαρκαδόρο το 33,50 ευρώ του ΤΕΕ.

Το ΦΕΜ αν είναι να το πληρώσεις, μην αργείς γιατί πρέπει να είναι σχετικά κοντά με την κατάθεση αμοιβής χρονικά.

(μια αναζήτηση στο φορουμ θα βοηθούσε για το ΦΕΜ και την υποχρέωση προς την εφορία)

 

Αναζήτηση η αλήθεια κάνω για όλα, αλλά κάποια στιγμή έρχεται η στιγμή που δεν είσαι σίγουρος για τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ρωτάει κάποιος φίλος σε τακτοποίηση του 4014 που μεταφέρθηκε στον 4178 πληρωμένη αλλά έχουν ξεχάσει να πληρώσουν το παράβολο του τεε μπορούν να το πληρώσουν τώρα ή πάνε στον 4495 υποχρεωτικά ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

   παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ :

Σε Δηλώσεις του Ν.4178/13 που βρίσκονται σε Αρχική Υποβολή (μετά τη μεταφορά τους από τον Ν.4014/11) λόγω μη πληρωμής του Ποσοστού Ανταπόδοσης ΤΕΕ από τους ιδιοκτήτες δεν μπορώ να προχωρήσω για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.
Κατέληξα να πληρώσω το εν λόγω παράβολο, αλλά δεν έχει φανεί στο σύστημα η εξόφλησή του, προφανώς γιατί είχε λήξει η ημερομηνία πληρωμής του (ισχύει η ημερομηνία που αναγράφεται ή δεν παίζει ρόλο;).
Πως μπορώ να συνεχίσω την ολοκλήρωση; Πρέπει να εκδώσω νέο Ποσοστό Ανταπόδοσης ΤΕΕ και με ποιό τρόπο;
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορεί να μου πεί κάποιος πως πληρώνεις το,

ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ Ποσοστό Ανταπόδοσης ΤΕΕ

ποιον κωδικό χρησιμοποιείς και σε ποια κατηγορία εξόδων μπαίνει για να το πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γενικά σήμερα βλέπω να υπάρχει πρόβλημα με τις πληρωμές στο ΤΕΕ Πελάτης μου γράφει ότι της βγάζει αυτό όταν προσπαθεί να πληρώσει το παράβολο του ΤΕΕ για Ν 4495 / 2017 κα ιεγώ σήμερα στην πλατφόρμα των αδειών δεν εμφάνισε ποτέ την πληρωμή και παρόλα αυτά μου επετρεψε να υποβάλω την αίτηση και ενώ πριν βλέποντας ότι δεν έχει πληρωθεί το ξαναπλήρωσα την επόμενη μέρα πάλι χωρίς όπως έγραψα να φανεί ποτέ ούτε αυτό και να υποβάλω όμως τελικά την αίτηση ΥΣ έστειλα εμαιλ κα ιμε πήραν τηλέφωνο όπου μου είπαν να περιμένω να εμφανιστεί η πληρωμή και θα επιστραφεί επίσης το ποσό που με χρεωσε  πάλι 

 

 image.thumb.png.2b3eedf9e73f00da458f36502e1e3f36.png

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα ξέρετε σε ποσο χρονικό διάστημα φενεται η πληρωμή του Ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ για επαναφορά δήλωσης σε υπαγωγή μέσω ebanking , ΤΡΑΠΕΖΑ Εθνική? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.