Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με τις θερμίδες των σωμάτων.


statik

Recommended Posts

Να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις θερμιδες των σωματων.

Θελω να αγορασω για φετος νεο λεβητα, θα ειναι αερίου ή και ρευματος. Δεν ειναι εκει το θεμα όμως. Μετρησα ο ίδιος της θερμίδες των σωμάτων από ΠΙΝΑΚΕΣ που βρήκα στο διαδίκτυο ανάλογα με τις διαστάσεις και τις φετες των σωμάτων που εχω και τις εβγαλα 15000kcal. 

Μου είπαν περσι που ρωτησα οτι οι τιμες στους πίνακες βγαινουν με την πρυπόθεση οτι το νερο που κυκλοφορει ειναι στους 90 βαθμούς. Εγω το είχα στους 70βαθμους. Οποτε η θερμιδες που καταναλωνα ήταν 15000*70/90=11667 . 

Ισχυει κατι τετοιο? Και αν λαβω υποψην και τις απωλεις αφού ο λεβητας ειναι 40χρονων... κατεβαινει ακόμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογίζεται έτσι η διαφορά στην απόδοση των σωμάτων για διαφορετική θερμοκρασία νερού προσαγωγής. Ψάξε λίγο καλύτερα στο forum και θα βρεις διάφορα θέματα που το αναλύουν.
Πάρε και κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει
 

χωρίς τίτλο.bmp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

1) οι πίνακες που χρησιμοποίησες ήταν της ίδιας μάρκας με τα σώματα που έχεις? Υπάρχουν σημαντκές διαφορές από μάρκα σε μάρκα.

2) οι 70C που αναφερεσαι, μάλλον έχουν να κάνουν με την ένδειξη του θερμοστάτη του λέβητα. Σωστά? Αν ναι, τότε προφανώς η θερμοκρασία σου στην είσοδο των σωμάτων θα είναι χαμηλότερη (αναλόγως το μήκος του δικτύου, την μόνωση, τριβές κλπ). Αν μπορείς να προμηθευτέις θερμόμετρο επαφής, πάρε τις θερμοκρασίες της πραγματικότητας. Αν όχι πρέπει να υπολογίσεις τις απώλειες για την προσαγωγή, και την θερμοκρασία εξόδου. Επιμένω στο θερμόμετρο!

Κατα τα άλλα ότι είπε ο centervak.

 

Υ.Γ.

Τα σώματα είναι ότι είναι. Το σπίτι όμως? Αν είναι υπερ-υπερδιαστασιλογημένα τα σώματα, θα βάλεις λέβητα βάσει της υπερ-υπερδιστασιολόγησης?

Φορτία κτιρίου χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ειδικα ομως αν ειναι αεριου για τα μεγεθη που συζηταμε μαλλον δεν εχει τοση σημασια, αν θελει ζνχ απο τον επιτοιχο ο μικροτερος που βρει θα ειναι 24KW αρα υπερδιαστασιολογημενος

αν ειναι συμπυκνωματως ομοιως.

 

αλλα και απλος χωρις ζνχ να ειναι νομιζω οτι κατω απο 12KW δεν υπαρχει οποτε παλι παραπανω ειναι.

Link to comment
Share on other sites

15000 θερμίδες προφανώς εννοεί kcal/h. Μετατροπή 17kW περίπου. Αν θέλουμε και ΖΝΧ βάλε άλλα 2kW τουλάχιστον. Φτάσαμε τα 19. Γιατί λες για την 12αρα ότι είναι παραπάνω?

Οι επίτοιχοι αερίου ξεκινούν από 24kW? Tόσο μεγάλοι? Δεν το έχω ψάξει για αερίου καθόλου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

γιατι τις 15000 θερμιδες που βρηκε σε καταλογους που αφορουσαν 90/70/20 κατασταση (αυτο καταλαβα δηλαδη) που δεν εχει.

ειπε οτι ο λεβητας ειναι στους 70 βαθμους ρυθμισμενος (και δεν διαβασα διαμαρτηρια για το αν ζεσταινει η οχι αρα μαλλον ολα καλα) , αρα οπως σωστα αναφερθηκε ουτε 70 εχει στα σωματα

αρα "με το ματι" (και το τυπολογιακι του συναδελφου παραπανω) θελει σκαρτες 9000 θερμιδες στους 65 βαθμους αντε 10000 στους 70. (και ενδεχομενως λιγοτερα γιατι το οτι ειναι ρυθμισμενος στους 70 ο λεβητας χαρην καλης τεχνικης δε σημαινει απαραιτητα οτι χρειαζεται 70 βαθμους αυτο το σπιτι σε αυτα τα σωματα να ζεσταθει)

 

ε αν ψαξεις λιγο την αγορα δυσκολα θα βρεις λεβητακι με ζνχ κατω απο 24KW και αδυνατον να βρεις συμπυκνωματως (εγω δεν βρηκα και με 10KW υπολογισμενες απωλειες εψαχνα να βρω 24αρι που να δουλευει σε πολυ χαμηλο φορτιο) ενω τα πιο μικρα που ειδα δεν ηταν κατω απο 12Kw και αυτο χωρις ζνχ (που δεν ειναι απαραιτητα κακο), για αυτο λεω οτι το να το ψηρισεις με λεπτομερια στην πραξη δεν μπορει να σου δωσει βελτιστο αποτελεσμα γιατι η συσκευη που θα υπολογισεις δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις θερμίδες, αλλά εξ'αρχής το τυπολογιάκι (πετυχημένο) του συνάδελφου είναι λάθος. Και εκτός του λάθους, πρέπει να βγάλει φορτία κτιρίου ανεξάρτητα σωμάτων. Μάλλον εκεί είναι το θέμα.

Λεβητάκι επίτοιχο υγραερίου με ζνχ , έβαλε γνωστός μου, με 16000-17000kcal περίπου, δηλαδή 20kW μάρκας Ariston. Δεν το είδα, μου το είπε. Οσον αφορά το ψύρισμα... όταν φτάσεις κοντά στο τελικό αποτέλεσμα προφανώς πηγαίνεις στην πλησιέστερη τυποποίηση και τελειώνεις.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις θερμιδες των σωματων.

Θελω να αγορασω για φετος νεο λεβητα, θα ειναι αερίου ή και ρευματος. Δεν ειναι εκει το θεμα όμως. Μετρησα ο ίδιος της θερμίδες των σωμάτων από ΠΙΝΑΚΕΣ που βρήκα στο διαδίκτυο ανάλογα με τις διαστάσεις και τις φετες των σωμάτων που εχω και τις εβγαλα 15000kcal. 

Μου είπαν περσι που ρωτησα οτι οι τιμες στους πίνακες βγαινουν με την πρυπόθεση οτι το νερο που κυκλοφορει ειναι στους 90 βαθμούς. Εγω το είχα στους 70βαθμους. Οποτε η θερμιδες που καταναλωνα ήταν 15000*70/90=11667 . 

Ισχυει κατι τετοιο? Και αν λαβω υποψην και τις απωλεις αφού ο λεβητας ειναι 40χρονων... κατεβαινει ακόμα.

 

Αν θες σωστή δουλειά, πρέπει να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών με βάση την τρέχουσα κατάσταση του κτηρίου.

Με βάση αυτή την μελέτη πρέπει να προχωρήσεις.

 

Η λύση "μετράω τις φέτες και βρίσκω τις απώλειες" άρχισε από μηχανικούς την εποχή που όλα τα σπίτια ήταν ίδια (χωρίς θερμομόνωση, μονά τζάμια, χωρίς θερμοδιακοπή, κτλ) και έχει καθιερωθεί από μη-μηχανικούς που έπρεπε να λένε κάτι για να δικαιολογήσουν την δουλειά τους. Παλιά όλα τα συστήματα θέρμανσης ήταν υπερδιαστασιολογημένα.

Δυστυχώς επαναλαμβάνεται αυτή η μέθοδος μέχρι σήμερα αλλά είναι καιρός να σταματήσει. Όταν μια εγκατάσταση είναι υπερδιαστασιολογημένη τότε ο ιδιοκτήτης πληρώνει περισσότερα απ'ότι θα έπρεπε για την θέρμανση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα.
Έχει κάποιος συνάδελφος πίνακα διαστασιολόγισης Θερμαντικών Σωμάτων τύπου Runtal/Rountal.....?
Για κατανομή δαπανών θέρμανσης, οικοδομική άδεια 1973, περάτωση 1978.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, πρέπει να έχω εγώ ένα παλιό έντυπο, αν δεν έχει βρεις κάτι να το σκανάρω αν θες.

edit: ανεβάζω εδώ το αρχείο που μου είχαν στείλει από Βιοσώλ πριν χρόνια.

 

3 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ RUNTAL.pdf

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.