Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακο στα οικονομικα


yorg0s

Recommended Posts

Φίλε δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..... Θα ανοίξετε εταιρία νομικών και οικονομικών υπηρεσιών λες. Το νομικών το καταλαβαίνω. Αλλωστε η φίλη σου ως νομικός μπορεί να ανοίξει γραφείο σαν ελεύθερη επαγγελματίας δικηγόρος. Τώρα όσον αφορά την πελατεία, δεν θα το κρίνω εγω. Οι οικονομικές υπηρεσίες που κολλάνε? Τι εννοείς? Μην ξεχνάς την περίπτωση με το ελεύθερο επάγγελμα όχι μόνο 900 δεν θα δεις αλλά μπορεί να μπείς και μέσα.....

Οι δουλειές ως μηχανικός είναι όντως δυσεύρετες...Αλλά σκέψου ότι έχει γεμίσει ο κόσμος πάσης φύσης οικονομολόγους και μανατζαρέους που πολύ φοβάμαι ότι σαν μηχανικός με κάποιο μεταπτυχιακό σε οικονομικά δεν μπορείς στην Ελλάδα ούτε στο ελάχιστο να τους συναγωνιστείς....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το κανω για καλυτερη επαγγελματικη προοπτικη,αφου, δεν θα δουλευω για αλλους με 900 ευρω,αλλα για την παρτυ μας..

 

Χωρις να θελω να σε προσβαλω απο αυτη και μονο την προταση δειχνεις οτι εχεις αγνοια κινδυνου περι του τι εστι αγορα

εργασιας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου..... Θα ανοίξετε εταιρία νομικών και οικονομικών υπηρεσιών λες. Το νομικών το καταλαβαίνω. Αλλωστε η φίλη σου ως νομικός μπορεί να ανοίξει γραφείο σαν ελεύθερη επαγγελματίας δικηγόρος. Τώρα όσον αφορά την πελατεία, δεν θα το κρίνω εγω. Οι οικονομικές υπηρεσίες που κολλάνε? Τι εννοείς? Μην ξεχνάς την περίπτωση με το ελεύθερο επάγγελμα όχι μόνο 900 δεν θα δεις αλλά μπορεί να μπείς και μέσα.....

Οι δουλειές ως μηχανικός είναι όντως δυσεύρετες...Αλλά σκέψου ότι έχει γεμίσει ο κόσμος πάσης φύσης οικονομολόγους και μανατζαρέους που πολύ φοβάμαι ότι σαν μηχανικός με κάποιο μεταπτυχιακό σε οικονομικά δεν μπορείς στην Ελλάδα ούτε στο ελάχιστο να τους συναγωνιστείς....

 

Που κολανε?Δεν γνωριζεις εταιρειες που παρεχουν νομικες & οικονομικες συμβουλες και υπηρεσιες σε αλλες εταιρειες και σε ιδιωτες?Εννοω οτι διευρυνεται το αντικειμενο της εταιρειας.

 

 

Ρε γαμωτο μας εχουν κοψει το νοημα και την ελπιδα ρε,δεν ξερω τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βρίσκετε κάποιον λογιστή να παρέχετε νομικές-φοροτεχνικές και υπηρεσίες μηχανικού? Μεγαλύτερο εύρος......

Πέρα από την πλάκα, δύσκολο πολύ δύσκολο το εγχείρημα.. Για να στηθεί κάτι τέτοιο, γενικά να στηθεί τέτοια εταιρεία σήμερα είναι μεγάλο ρισκο χωρίς backround ανάλογο, θέλεις δημόσιες σχέσεις, εμπειρία...είναι πολλά. Μη νομίζεις ότι με ένα μεταπτυχιακό θα γίνεις παντογνώστης ή ότι θα υποκαταστήσεις χρόνια σπουδών και εμπειρίας οικονομικών. Συνήθως κάποιος στήνει γραφείο αφού έχει δουλέψει αρκετά χρόνια υπάλληλος, να μάθει τη δουλειά, να κάνει κονέ, να αποκτήσει εμπειρία. Στην Ελλάδα μαθαίνουμε να θέλουμε να είμαστε αφεντικά του εαυτού μας με το καλημέρα. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα πουθενά!! Δεν πάνε έτσι τα πράγματα, πολύ μα πολύ λίγοι επιβιώνουν έτσι...

Προσωπικά και τι δεν θα έδινα αν δούλευα υπάλληλος κάπου. Η αδελφή μου είναι οικονομολόγος, και ούτε μπορούσε να σταθεί μόνη της....Βρήκε υπαλληλική σχέση και σώθηκε, χώρια τις εμπειρίες που αποκτά.

Εν κατακλείδι δεν νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο θα πετύχεις περισσότερα από τον τομέα που βρίσκεσαι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπω πολυ γενικα και θεωρητικα τα μαθηματα, εκτος και αν διαλεγεις καποια κατευθυνση που απο το λιγο που εψαξα στο site δεν βρηκα κατι. Στο κομματι που αφορα το engineering, την παραγωγη δηλαδη, δεν ξερω κατα ποσον ενα τετοιο μεταπτυχιακο, που ειναι πανεπιστημιακο και οχι πολυτεχνικο, μπορει να σου δωσει τις θεμελιωδεις γνωσεις πανω σε αληθινα προβληματα παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν θεματα που αφορουν τα οικονομικα και απαιτουν δυνατο μαθηματικο υποβαθρο.Χωρις να γνωριζω πολα θεωρω οτι ενα τετοιο πτυχιο εχει να σου προσφερει πολυ περισσοτερα απο ενα αλλο καθαρα θεωρητικο.Ψξε λιγο για οικονομετρια/χρηματοοικονομικα μαθηματικα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καθαρά οικονομικές γνώσεις σαν αυτές που προσφέρει αυτο το μεταπτυχιακο ειναι άχρηστες για ένα μηχανικό; Σκεφτόμουν οτι σε αληθινά προβλήματα παραγωγής τα χρηματοοικονομικα παίζουν σοβαρό ρόλο..

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης, ειναι λιγο διαφορετικη η προσεγγιση στο Production department μιας εταιριας απο το Business/Finance department οσο αφορα τα θεματα της παραγωγης. Προς θεου δεν πιστευω οτι οι γνωσεις του μεταπτυχιακου ειναι αχρηστες αλλα ισως να ηταν πιο χρησιμες για ενα μηχανικο αν προσφερονταν απο ενα διαφορετικης στοχευσης μεταπτυχιακο προγραμμα. Εξαρταται βεβαια ποιο ειναι και το προπτυχιακο σου. Αν εχει σχεση με μηχανολογια, εχεις ηδη αξιολογο υποβαθρο σε σχεση με την παραγωγη και ισως δεις τα μαθηματα με καλυτερη προσεγγιση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τει πειραια και μια φιλη μου ειναι αποφοιτος νομικης και σκεφτομαστε για μεταπτυχιακο στα οικονομικα.

 

Το ερωτημα ειναι εαν απο πτυχια με διαφορετικο αντικειμενο οπως αυτα,θα μπορουμε με ενα καλο μεταπτυχιακο,να εχουμε τα δικαιωματα οικονομολογου στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα,και επισης εαν εγραφομαστε στο οικονομικο επιμελητηριο.

 

Ευχαριστω

 

Δες και το μεταπτυχιακό στα Ενεργειακά Συστήματα του Διεθνούς: http://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/courses/mastersmscs/msc-in-energy-systems.html Έχει μια κατεύθυνση στα οικονομικά της ενέργειας, ίσως ταιριάζει και στους δυο σας. Το οικονομικό επιμελητήριο καλύπτεται οπουδήποτε μεγάλο κομμάτι των μαθημάτων αφορά οικονομικά. Με αυτό που λες για δικαιώματα στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα με μπερδεύεις λίγο. Το πανεπιστήμιο πάντως είναι δημόσιο, έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.