Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΛΟΓΩ ΟΦΕΙΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

το θέμα μου είναι το εξής:

 

είμαι μισθωτός σε μια εταιρεία που πασχίζει με νύχια και με δόντια να κρατηθεί ζωντανή τα τελευταία 3 χρόνια και που μέχρι πριν από την κρίση (ακόμη και τώρα όπως μπορεί) ήταν πολύ σωστή με όλες τις υποχρεώσεις της. Η εταιρεία αυτή οφείλει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ για εμένα που είμαι μηχανικός μισθωτός σε αυτή. Πρόσφατα είχε μπει σε ρύθμιση και μέχρι πριν από 2 μήνες πλήρωνε (για 10 μήνες περίπου) κανονικά τις εισφορές και τις δόσεις της ρύθμισης. Στο εξής δεν έχει τη δυνατότητα να το κάνει και άρα η ρύθμιση μένει πίσω. Εχθές που χρειάστηκε να πάω στον γιατρό και έκανε ηλεκτρονική συνταγογράφηση βγήκε μια προειδοποίηση στην οθόνη ότι βάσει κάποιου νόμου τάδε εγώ δεν έχω ασφαλιστική ικανότητα λόγω εισφορών κτλ. Ο γιατρός μου ζήτησε να δει το βιβλιάριο αν είναι θεωρημένο και αφού το είδε συνέχισε κανονικά. Είχα προλάβει και το είχα θεωρήσει τον Ιούνιο όσο οι δόσεις πληρώνονταν κανονικά. Επίσης, αναφέρω ότι το μισό 2011 και όλο το 2012 εγώ ήμουν χωρίς βιβλιάριο υγείας, ανασφάλιστος δηλαδή, λόγω μη καταβολής εισφορών από την εταιρεία. Επίσης, αναφέρω πως στο ταμείο μου έχω συμπεριλάβει ως έμμεσα ασφαλιζόμενους τη γυναίκα μου (λόγω μακροχρόνιας ανεργίας και μη ασφάλισης από το ΙΚΑ και το παιδί μου που είναι 1 έτους και συνεχώς χρειάζεται μηνιαία επίσκεψη και εμβόλια σε γιατρό. Στο ΤΣΜΕΔΕ αυτό που μου λένε είναι πως δεν τους ενδιαφέρει που η εταιρεία δεν πληρώνει, εμένα δεν μπορούν να με ασφαλίσουν παρότι είμαι τελικά ο ενδιάμεσος στην "μεταξύ τους διαμάχη" και όμως και ο άμεσα ενδιαφερόμενος. Εγώ δηλαδή που μου κρατάνε κάθε μήνα από το μισθό μου κανονικότατα όλες τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ και "ως άτομο" δεν οφείλω τίποτα στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να μην ασφαλίζομαι εγώ και η οικογένειά μου?

 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι με αυτό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προσφατα (Μαιο αν θυμαμαι καλα) ισχυει αυτο για το ικα.Αν υπαρχουν οφειλουμενες εισφορες το ικα απλα δεν βεβαιωνει ενσημα εφοσον δεν εχουν καταβληθει.Με λιγα λογια σου λεει κοψε το λαιμο σου.

Φανταζομαι και με το τσμεδε αργα η γρηγορα την ιδια διαδικασια θα ακολουθησει και δυστηχως θα την πληρωνουν και οι εμμεσα ασφαλισμενοι σε εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καταγγελία στο τσμεδε και παίρνεις αμέσως ενημερότητα.

Αν δεν κάνεις καταγγελία σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 5 χρόνια νομίζω τότε θα χρωστάς εσύ και όχι η εταιρεία.

Αν δεν πληρώνει το τσμεδε πιθανόν δεν πληρώνει και το ΙΚΑ σου.

Πήγαινε στο ΙΚΑ και πάρε αντίγραφο του αποσπάσματος ατομικού λογαριασμού για να ξέρεις που βρίσκεσαι. 

Αν δεν έχει πληρώσει ΙΚΑ δεν θα πάρεις επίδομα ανεργίας αν απολυθείς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αυτό σας φαίνεται λογικό? Η αντιπαράθεση της εταιρείας με το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να γίνει αντιπαράθεση της εταιρείας με εμένα? Αν κάνω καταγγελία στην εταιρεία που εργάζομαι τί φαντάζεστε ότι μπορεί να γίνει μετά...?

Αυτό που λες engmech για το χρονικό περιθώριο των 5 χρόνων το γνωρίζεις σίγουρα από κάπου, γιατί αν ναι πρέπει να το επιβεβαιώσω είναι πολύ σημαντικό. Επίσης, όσο αφορά το ΙΚΑ, όντως δεν πληρωνόταν όπως και των όλων υπολοίπων εργαζομένων, οι οποίοι όμως όταν απολύονταν λαμβάναν κανονικά το επίδομα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί να σε πληρώνει πλήρωνε τις δόσεις του ΤΣΜΕΔΕ θα είχες την ίδια γνώμη;

Εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για το αν πληρώνονται οι εισφορές.

Όταν παραδώσεις τα χαρτιά για σύνταξη και σου πουν το 2013 ήσουν μηχανικός και δεν έχουν πληρωθεί εισφορές τι θα κάνεις τότε;

 

Από προσωπική εμπειρία όσο χρονίζει το πρόβλημα τόσο δυσκολότερα λύνεται.

Πραγματικά πιστεύεις ότι αν πάρει μια παραγγελία το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να πάει στο ΤΣΜΕΔΕ να πληρώσει αυτά που χρωστάει;

Εφορία προμηθευτές και ικα θα πληρώσει γιατί είναι γνωστό ότι το τσμέδε δεν κάνει τίποτα από μόνο του και ούτε θα κάνει ποτέ.

Εκτός αν κάνεις καταγγελία.Προφανώς καταγγελία θα κάνεις όταν χρειαστείς ασφαλιστική ενημερότητα ή όταν φύγεις από εκεί.

 

Υπάρχει ένας ειδικός περί του τσμεδε στο taxheaven ίσως αν ρωτήσεις και εκεί να βρεις μια άκρη με το τι ισχύει ακριβώς τώρα.

 

Αυτά που έγραψα έγιναν το 2007.Η καλύτερη πηγή πληροφοριών είναι το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ γιατί οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια και επιπλέον υπάρχουν οι "μυστικές" ερμηνευτικές εγκύκλιοι που είναι αδύνατο να βρεις μόνος σου.

 

ΠΧ για το ΙΚΑ

Έλεγχος για το εμπρόθεσμο ή το εκπρόθεσμο της υποβολής καταγγελίας.
Με τις διατάξεις του άρθρ. 11 του Ν2972/2001 που αναφέρονται στην παραγραφή του δικαιώματος ασφ/νου για αναγνώριση χρόνου ασφάλισηςμε τις οποίες αντικαταστάθηκαν

 τα τρία πρώτα εδάφια της παρ. 8α του άρθρ. 26 του Α.Ν. 1846/51, δίδεται 

η δυνατότητα στους ασφνους να αναγνωρίσουν ημέρες εργασίας για τις οποίες δεν

έχουν ασφαλισθεί από τον εργοδότη τους αρκεί να τις έχουν πραγματοποιήσει σε περίοδο κατά την οποία κατά την

υποβολή της αίτησης δεν έχει παραγραφεί το δικαίωμα του Ι.Κ.Α.- Ε.Τ.Α.Μνα βεβαιώσει και καταλογίσει εισφορές (δεκαετία).

Η άσκηση του δικαιώματος αυτού δεν είναι απρόθεσμη και πρέπει προκειμένου να ικανοποιηθεί το αίτημα του ασφνου

να υποβάλλει την σχετική αίτηση (καταγγελίαεντός (12) μηνών από την διΆ οιονδήποτε τρόπο αποχώρησή του από την εργασία του.
Το εκπρόθεσμο της υποβολής της καταγγελίας δύναται να καμφθείεάν η μη άσκηση του δικαιώματος εντός συγκεκριμένων χρονικών ορίων οφείλεται σε ανωτέρα βία

Πάντως στην περίπτωση εκπροθέσμου υποβολής καταγγελίας το βάρος της απόδειξης για την απασχόληση που πραγματοποιήθηκε φέρει αποκλειστικά ο καταγγέλων.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Αν αντί να σε πληρώνει πλήρωνε τις δόσεις του ΤΣΜΕΔΕ θα είχες την ίδια γνώμη;

Εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για το αν πληρώνονται οι εισφορές.

Όταν παραδώσεις τα χαρτιά για σύνταξη και σου πουν το 2013 ήσουν μηχανικός και δεν έχουν πληρωθεί εισφορές τι θα κάνεις τότε;

 

Από προσωπική εμπειρία όσο χρονίζει το πρόβλημα τόσο δυσκολότερα λύνεται.

Πραγματικά πιστεύεις ότι αν πάρει μια παραγγελία το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να πάει στο ΤΣΜΕΔΕ να πληρώσει αυτά που χρωστάει;

Εφορία προμηθευτές και ικα θα πληρώσει γιατί είναι γνωστό ότι το τσμέδε δεν κάνει τίποτα από μόνο του και ούτε θα κάνει ποτέ.

Εκτός αν κάνεις καταγγελία.Προφανώς καταγγελία θα κάνεις όταν χρειαστείς ασφαλιστική ενημερότητα ή όταν φύγεις από εκεί.

 

Υπάρχει ένας ειδικός περί του τσμεδε στο taxheaven ίσως αν ρωτήσεις και εκεί να βρεις μια άκρη με το τι ισχύει ακριβώς τώρα.

 

Αυτά που έγραψα έγιναν το 2007.Η καλύτερη πηγή πληροφοριών είναι το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ γιατί οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια και επιπλέον υπάρχουν οι "μυστικές" ερμηνευτικές εγκύκλιοι που είναι αδύνατο να βρεις μόνος σου.

 

ΠΧ για το ΙΚΑ

Έλεγχος για το εμπρόθεσμο ή το εκπρόθεσμο της υποβολής καταγγελίας.

Με τις διατάξεις του άρθρ. 11 του Ν2972/2001 που αναφέρονται στην παραγραφή του δικαιώματος ασφ/νου για αναγνώριση χρόνου ασφάλισηςμε τις οποίες αντικαταστάθηκαν

 τα τρία πρώτα εδάφια της παρ. 8α του άρθρ. 26 του Α.Ν. 1846/51, δίδεται 

η δυνατότητα στους ασφνους να αναγνωρίσουν ημέρες εργασίας για τις οποίες δεν

έχουν ασφαλισθεί από τον εργοδότη τους αρκεί να τις έχουν πραγματοποιήσει σε περίοδο κατά την οποία κατά την

υποβολή της αίτησης δεν έχει παραγραφεί το δικαίωμα του Ι.Κ.Α.- Ε.Τ.Α.Μνα βεβαιώσει και καταλογίσει εισφορές (δεκαετία).

 

Η άσκηση του δικαιώματος αυτού δεν είναι απρόθεσμη και πρέπει προκειμένου να ικανοποιηθεί το αίτημα του ασφνου

να υποβάλλει την σχετική αίτηση (καταγγελίαεντός (12) μηνών από την διΆ οιονδήποτε τρόπο αποχώρησή του από την εργασία του.

Το εκπρόθεσμο της υποβολής της καταγγελίας δύναται να καμφθείεάν η μη άσκηση του δικαιώματος εντός συγκεκριμένων χρονικών ορίων οφείλεται σε ανωτέρα βία

Πάντως στην περίπτωση εκπροθέσμου υποβολής καταγγελίας το βάρος της απόδειξης για την απασχόληση που πραγματοποιήθηκε φέρει αποκλειστικά ο καταγγέλων.

 

Θα διαφωνησω μονο στο εξης: Αν ηταν σωστοι οι νομοι και το κρατος και αφου οι ανικανοι που πληρωνονται να κανουν την δουλεια τους δεν την κανουν και για πολοστη φορα το βαρος το επωμιζεται ο κακομοιρης εργαζομενος,ας ολοκληρωνανε τον νομο δινοντας τα χρηματα στο χερι του εργαζομενου να εχει την πληρη ευθυνη και οχι παρακρατοντας την εισφορα εργοδοτων-εργαζομενου στον εργοδοτη .

Υπευθηνος δηλαδη πως? να τραβηξεις τον εργοδοτη απο το αυτι να παει να τα πληρωσει?Εδω αρκετοι δεν πληρωνονται και κανονικα,στην ωρα τους ή εναντι.

αχ ρε Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ασφάλιση/Εισφορές/ΔήλωσηΜεταβολών/tabid/304/Default.aspx

 

 

 

Κάθε μεταβολή στο εργασιακό καθεστώς είτε αυτό αφορά την δραστηριότητα είτε την αποδημία στο εξωτερικό προς άσκηση του επαγγέλματος πρέπει να δηλώνεται απαραιτήτως στην υπηρεσία προκειμένου ο ασφαλισμένος να ενημερώνεται για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στο Ταμείο.



Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση να δηλώνει τον Ιανουάριο του επομένου έτους την απασχόλησή του αυτή η οποία αποδεικνύεται με βεβαίωση του εργοδότη για τον χρόνο απασχόλησης, την αμοιβή, την παρακράτηση και καταβολή των εισφορών.



Μέσα στην ίδια προθεσμία υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση του εργοδότη για παρακράτηση και απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Με στεναχωρεί το γεγονός ότι έτσι είναι τα πράγματα και μάλλον πρέπει εγώ να βρεθώ αντιμέτωπος με την εταιρεία για να λυθεί το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.