Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραμπα προς υπογειο για σταθμευση


Recommended Posts

 

Συναδελφοι καλησπερα,

 

Σε ραμπα που καταληγει στο υπογειο εχω το θεμα οτι οπως κατεβαινει η ραμπα,πριν την πορτα του υπογειου, δημιουργειται ενας "ημιυπαιθριος χωρος" λογω της πλακας του ακαλυπτου χωρου απο πανω...προκειται για μελετη που κανω τωρα. Τι κανω με αυτο??Μπαινει στην καλυψη? Ειναι και 30 μ2 χωρος...ειναι και εκτος του περιγραμματος των 15 μετρων...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

 

...ειναι και εκτος του περιγραμματος των 15 μετρων...

τι εννοείς; είσαι εκτός σχεδίου και βγαίνει μέσα στον υποχρεωτικό ακάλυπτο;

..

ΥΓ βάλε ειδικότητα

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος πολιτικος μηχανικος (ενημερωσα και το προφιλ μου) .

Ειναι η πρωτη μου δουλεια αυτη. Το κτιριο εχει τοποθετηθει εντος του οριου των 15 μετρων που επιβαλλεται για τα εκτος σχεδιου.Μπροστα απο το κτιριο υπαρχει ακαλυπτος χωρος που θα γινει και πισινα.Κανοντας την ραμπα λοιπον για προσβαση στο υπογειο δημιουργειται ενας στεγασμενος χωρος απο την πλακα του ακαλυπτου μεχρι το σημειο που θα γινει η γκαραζοπορτα. Θα πρεπει να δωσω καλυψη+ δομηση στο χωρο αυτο; Ο ΝΟΚ εξαιρει τις ραμπες απο τη δομηση.Αλλά δεν ξερω πως να αντιμετωπισω αυτη την περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο πλοιο και ειναι δυσκολο να προλαβω να φτιαξω τομη και να τη στειλω αποψε γιατι δε θα εχω ιντερνετ.Η πλακα που αναφερω ειναι το δαπεδο μπροστα απο την κατοικια που ειναι ο χωρος της πισινας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόλαβα...έχω επισυνάψει μια απλή τομη. Το γήπεδο έχει μεγάλη κλίση γι αυτό προκύπτει ανοδική η ράμπα.

 

Εdit:Κάνοντας επισύναψη δεν εμφανίζεται η φώτο?Γιατι δεν την βλέπω?

Edited by geokasot
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε μπορω γιατι θα ειναι εκτος του περιγραμματος του ισογειου...Θα επεκταθει δηλαδη το υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε νόμος που μπορούσες να επεκτείνεις την είσοδο garage κατά 30τμ, εκτός περιγράμματος κτιρίου. Και το είχα κάνει και δοκιμή και έπιασε σε εκτός σχεδίου!

Δεν κοιτάς μήπως ισχύει ακόμα??

Δεν ήταν άρθρο ΓΟΚ, άρα πρέπει να ισχύει....

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα αυτό το ΦΕΚ ειναι του 87 και λέει ότι δεν προσμετράται στη δόμηση. Δε λέει όμως τίποτα για την κάλυψη. Εγώ βασίζομαι στο γεγονός ότι αποτελεί ράμπα προς υπόγειο που ανήκει στο άρθρο 17 του ΝΟΚ...Θα κάνω και το σταυρό μου και θα πάω στην πολεοδομία!!!  :smile:  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.