Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή βαθμολογίας διπλώματος ΕΜΠ και study credits


olyvas

Recommended Posts

Το θεμα μου ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ!

 

Σε αιτηση μου για διδακτορικο στην Ισπανια, μου ζητανε εκτος της αναλυτικης βαθμολογιας 1-10, οπως αυτη εκδιδεται απο το ΕΜΠ, και την αντιστοιχια σε study credits καθως και το weighted average. Οι ημερομηνιες με πιεζουν ασφυκτικα, καθε βοηθεια ειναι απαραιτητη για οποιον μπορει να μου την δωσει.. Το μηνυμα τους ηταν αυτολεξει :

I would have a further question of the ECTS per subject. In yourtranscript I only see the grades, not the study credits.
The calculation of the weighted average of the bachelor studies is required from all FI candidates outside the Spanish higher education system. Thus, we should know this value as soon as possible.Unfortunately the document that you send be does not facilitate the information that I would need: the ETCS gredits and the corresponding grades.

Τους εχω πει βεβαια πως εχω diploma (5-year studies), οχι bachelor (3-year studies). Επισης, τωρα τελειωνω ενα μεταπτυχιακο στο ΕΜΠ, δεν πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια και για αυτο?

 

Αν γνωριζει κανεις περι του θεματος, ας απαντησει. Ευχαριστω πολυ..

 

 


Μη βάζεις ΣΟΣ στους τίτλους. Τα περισσότερα ερωτήματα είναι ΣΟΣ για όποιον τα βάζει

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η γραμματεια της σχολης σου θα ειναι ικανη να σου δωσει μια λιστα με ολα τα ECTS credits ανα μαθημα, αναλογα με τις ωρες κ την βαρυτητα του μαθηματος.

Λογικα ομως στην αναλυτικη σου θα πρεπει να σου δινονται κ τουλαχιστον το συνολο των βαθμων που συγκεντρωνει το πτυχιο σου

Link to comment
Share on other sites

η γραμματεια της σχολης σου θα ειναι ικανη να σου δωσει μια λιστα με ολα τα ECTS credits ανα μαθημα, αναλογα με τις ωρες κ την βαρυτητα του μαθηματος.

Λογικα ομως στην αναλυτικη σου θα πρεπει να σου δινονται κ τουλαχιστον το συνολο των βαθμων που συγκεντρωνει το πτυχιο σου

 

Δυστυχως η γραμματεια ειναι κλειστη.. Αμφιβαλλω ομως οτι θα μπορει να μου δωσει αναλυτικα τα credits ανα μαθημα...

 

Στο δικο μας μεσο ορο, το καθε μαθημα ειχε την ιδια βαρυτητα και η διπλωματικη επιανε το 20%.. Μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια μεθοδο και τωρα?

 

Να πω δηλαδη οτι το καθε μαθημα εχει ιδια credits και η διπλωματικη πιανει 60 ects αφου στο συνολο το διπλωμα εχει 300 ects?

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα από πολυτεχνείο πιάνει 300 μονάδες και παίρνεις σχετική πιστοποίηση από το τμήμα. Πήγαινε αύριο πρωί-πρωί και πίεσέ τους να το πάρεις άμεσα...Αλλιώς, τι να σου πω...

Το ICE έχει την αντιστοιχία με όλα τα πολυτεχνεία της Ευρώπης και σου βγάζει ότι θεωρείσαι ότι έχεις "Master of civil engineering". Δεν ξέρω τι γίνεται με το αντίστοιχο Ισπανικό όμως...

Link to comment
Share on other sites

ειναι κλειστοι τωρα... νομιζω μεχρι και Παρασκευη.... τι γινεται ομως και με το weighted average και το ποσα ects εχει καθε μαθημα?  Παει με βαση τις ωρες διδασκαλιας ή εχει την ιδια βαρυτητα οπως και στο δικο μας μ.ο?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω...Είμαι και λίγο πιο παλιός... :)

Κι εγω παλιος ειμαι... Πολυ παλιος θα ελεγα... Απλως ψαχνω τροπους να την κανω απο εδω στα γεραματα... :smile: :-)

 

Τελος παντων, αν εχει κανεις αλλος απαντηση σε αυτα θα βοηθησει πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να τους στειλεις τον οδηγο σπουδων του τμηματος απο αυτο το link οπου περιγραφεται στη σελιδα 33 ο τροπος υπολογισμου του βαθμου του διπλωματος. Κατι αλλο νομιζω πως ειναι δυσκολο να γινει καθως εχοντας περασει απο το ΕΜΠ, ξερω πως αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι τα ECTS για λογους που δεν ειναι της παρουσης να συζητηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες?

 

Τσέκαρε τον οδηγό σπουδών νομίζω λέει βαρύτητα, αν είχες πάρει.

 

Ακόμα και στο site τη σχολή σου ίσως έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να τους στειλεις τον οδηγο σπουδων του τμηματος απο αυτο το link οπου περιγραφεται στη σελιδα 33 ο τροπος υπολογισμου του βαθμου του διπλωματος. Κατι αλλο νομιζω πως ειναι δυσκολο να γινει καθως εχοντας περασει απο το ΕΜΠ, ξερω πως αποφευγουν οπως ο διαολος το λιβανι τα ECTS για λογους που δεν ειναι της παρουσης να συζητηθουν.

Τους στο εστειλα κι αυτο προ ημερων που εχεις στο link και δεν τους εκανε...

 

Νομιζω κι εγω πως  θα βγαλουν σπυρακια στο ΕΜΠ αν τους πω για ECTS.... Συμφωνω σε αυτο που λες...

 

Ειμαι σε αδιεδοξοδο φαινεται... Λεω να ακολουθησω το ιδιο συστημα με το ΕΜΠ και να θεωρησω ιδια βαρυτητα για καθε μαθημα, 300 ECTS συνολο για το διπλωμα και 120 ECTS για το Μεταπτυχιακο... Αν ζητησουν κατι επισημο, θα μιλησω με καποιον καθηγητη να μου το υπογραψει... Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.