Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή βαθμολογίας διπλώματος ΕΜΠ και study credits


olyvas

Recommended Posts

καλησπέρα 

Εγώ έχω πάρει από το ΕΜΠ πολύ γρήγορα μετά τη σχετική μου αίτηση μια βεβαίωση πως έχω ολοκληρώσει 10 διδακτικά εξάμηνα, και με την εκπόνηση της διπλ. εργασίας αντιστοιχούν σε 300 ECTS, ενώ αναφέρεται πως το πτυχίο είναι ισότιμο με Master. Πάντως δε δίνουν αναλυτικά credits για κάθε μάθημα.

Στον Καναδά που μόλις έχω έρθει, δεν ξέρω κατά πόσο μετράει για Bachelor (για Master σίγουρα όχι).

Diploma = 2-3 έτη σπουδών, Bachelor = 4 έτη. Εδώ τουλάχιστον αυτό ισχύει.

Αν θέλεις να σου στείλω τη δική μου Βεβαίωση, ευχαρίστως (στείλε μου PM). Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

abenetos, γιατί λες σίγουρα όχι για μαστερ? Εγώ κάπου είχα κάνει μια έρευνα αναγνώρισης και το είχε ως μαστερ (99% θυμάμαι σωστά...)

Όχι MSc αλλά Meng.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αν παρετε μια αναλυτικη βαθμολογια απο την γραμματει λογικα γραφει και ποσες μοναδες εχει το καθε μαθημα..Επισης ενας αποφοιτος ΕΜΠ εχει οντως 300 μοναδες(αν αθροισουμε ολα τα μαθηματα και την διπλωματικη) ή απλως παιρνει πιστοποιητικο που λεει οτι εχεις 300 αλλα εσυ μπορει να ειχες πχ 295???

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον εδώ (Καναδάς, BC), αναγνώρισαν τα μισά μαθήματα και έδωσε τα υπόλοιπα για να αναγνωριστεί ως master. Δεν ξέρω ακόμη την ακριβή διαδικασία. Το αμέσως επόμενο διάστημα ίσως αναγκαστώ να το κάνω κι εγώ. Σίγουρα δεν αναγνωρίζεται ως master.

Εγώ επαναλαμβάνω πως έχω πάρει βεβαίωση από ΕΜΠ με συνολικά 300 ECTS και όχι  αναλυτικά credits για κάθε μάθημα. Στην κεντρική  γραμματεία του ΕΜΠ πάντως ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί. (Δ/νση Σπουδών, Ε.Μ.Π -

 

‘’Εκδοση Πιστοποιητικού ισοτιμίας διπλώματος Ε.Μ.Π με το Master Ομοταγών Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων’’

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζει το δίπλωμα του ΕΜΠ να ισοδυναμεί με μάστερ. Αυτό είναι μια "εσωτερική" αναγνώριση της σχολής για εγχώρια κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ!

 

Σε αιτηση μου για διδακτορικο στην Ισπανια, μου ζητανε εκτος της αναλυτικης βαθμολογιας 1-10, οπως αυτη εκδιδεται απο το ΕΜΠ, και την αντιστοιχια σε study credits καθως και το weighted average. Οι ημερομηνιες με πιεζουν ασφυκτικα, καθε βοηθεια ειναι απαραιτητη για οποιον μπορει να μου την δωσει.. Το μηνυμα τους ηταν αυτολεξει :

I would have a further question of the ECTS per subject. In yourtranscript I only see the grades, not the study credits.
The calculation of the weighted average of the bachelor studies is required from all FI candidates outside the Spanish higher education system. Thus, we should know this value as soon as possible.Unfortunately the document that you send be does not facilitate the information that I would need: the ETCS gredits and the corresponding grades.

Τους εχω πει βεβαια πως εχω diploma (5-year studies), οχι bachelor (3-year studies). Επισης, τωρα τελειωνω ενα μεταπτυχιακο στο ΕΜΠ, δεν πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια και για αυτο?

 

Αν γνωριζει κανεις περι του θεματος, ας απαντησει. Ευχαριστω πολυ..

 

 


Μη βάζεις ΣΟΣ στους τίτλους. Τα περισσότερα ερωτήματα είναι ΣΟΣ για όποιον τα βάζει

Didonis

 

 

Δες στον οδηγο σπουδών σου. Εκεί λογικά θα αναφέρεται πόσα ects έχει το κάθε μάθημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζει το δίπλωμα του ΕΜΠ να ισοδυναμεί με μάστερ. Αυτό είναι μια "εσωτερική" αναγνώριση της σχολής για εγχώρια κατανάλωση...

 

Στην Γερμανία πάντως μας αναγνωρίζουν σαν μαστερ χωρις καμμιά βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Πατρα που ειμαι εγω παντως μας λενε οτι πρεπει να μαζεψουμε 300 μοναδες υποχρεωτικα πριν αποφοιτησουμε..Εσεις ρε μαγκες εχετε τιποτα τετοιο στις σχολες σας???

Link to comment
Share on other sites

To TEI ΠEIΡAIA  δίνει αυτό http://www.teipir.gr/index.php/el/component/k2/item/109. Αναλυτική βαθμολογία στα αγγλικά με τα  ECTS που αντιστοιχούν σε κάθε μάθημα  και στο τέλος τα συνολικά ECTS.Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο , θα πρέπει να δίνει και το ΕΜΠ.

 

http://www.teipir.gr/pdf/09_12/DEPARTMENT%20OF%20ELECTRICAL%20ENGINEERING.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.