Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή βαθμολογίας διπλώματος ΕΜΠ και study credits


olyvas

Recommended Posts

Οι πενταετείς σχολές όμως έχουν μιά αλλεργία με τις ECTS γιατί δεν γουστάρουν το 3+2 .

Όχι όλες. Οι περισσότερες πολυτεχνικές σχολές έχουν προσαρμόσει τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών τους με το σύστημα ECTS, γεγονός που διευκολύνει την κινητικότητα των φοιτητών στο εξωτερικό. Σε καμία σχολή του ΕΜΠ δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη το σύστημα ECTS.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν παίζει το δίπλωμα του ΕΜΠ να ισοδυναμεί με μάστερ. Αυτό είναι μια "εσωτερική" αναγνώριση της σχολής για εγχώρια κατανάλωση...

Κι όμως ισοδυναμεί... Εντός για ακαδημαϊκούς λόγους, εκτός για όλους τους λόγους. Έχω σχετική βεβαίωση από το ΑΠΘ κι επιπλέον, απόφοιτη από το ΑΠΘ πήγε για master στο Λονδίνο και γεννήθκε ολόκληρο ζήτημα για το πόσό των διδάκτρων, διότι όπως της έλεγαν από το εκέι πανεπιστήμιο ήταν κάτοχος master, ως απόφοιτη πολυτεχνείου ΑΠΘ. Έγινε το 2010. Αποφοιτήσαμε το 2007...

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν κι αυτο το αρχειο απο Ισπανια... Αν δεν ξερω ομως τις πιστωτικες μοναδες για καθε μαθημα μου καθως και της διπλωματικης. δεν μπορω να κανω τιποτα...

Στο ΑΠΘ δίνουν αναλυτικά όλες τις μονάδες ανά μάθημα, τόσο στον οδηγό σπουδών, όσο και στην αναλυτική.  πχ θεωρίες 3 μονάδες, εργαστήρια έμμεσης 6 μονάδες, άμεσης 9, διπλωματική 30 κτλ. Και όταν χρωστάς σου λένε οτι πχ σου λείπουν 15 μονάδες, δε σου λένε χρωστας 3 μαθήματα.Μόνο η γραμματεία μπορεί να σου το κάνει αυτό, ή απευθύνσου αν δεν σε εξυπηρετούν, στον πρόεδρο της σχολής, εφόσον τίθεται τόσο σοβαρό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΑΠΘ ισχυει

10 ΕΞΑΜΗΝΑ, 300 ECTS
Ένα πλήρες ακαδημαϊκό έτος σπουδων ισοδυναμεί με 60 μονάδες ECTS ( Ευρωπαϊκό Σύστημα Μεταφοράς και Συσσώρευσης Πιστωτικών Μονάδων) και ένα πλήρες εξάμηνο σε 30 ECTS (1ECTS= 25-30 ώρες) (ΦΕΚ 1466/2007, Υ.Α. Φ5/89656/Β3 ΑΡΘΡΟ 1,2,3). Σε κάθε μάθημα πρέπει να αποδίδεται ο αριθμός των απαιτούμενων ECTS (>=2) με σκοπό να εκφραστεί ο φόρτος εργασίας που απαιτείται από το φοιτητή για την ολοκλήρωση ενός μαθήματος, εργαστηρίου, φροντιστηρίου, πρακτικής άσκησης κλπ.
 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ περιλαμβάνονται οι ECTS κάθε μαθήματος και της διπλωματικής εργασίας και το δίπλωμα αντιστοιχεί με 338 ECTS (πολλές δεν είναι;).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους που λένε ότι αυτό που δίνει το ΕΜΠ είναι μόνο για εγχώρια κατανάλωση...βασικά και όλες οι σπουδές για εγχώρια κατανάλωση είναι...

 

Αυτό που σου δίνει το ΕΜΠ είναι απλά μία βεβαίωση από το ίδιο το ίδρυμα, ότι στην ουσία αυτοαξιολογήθηκε και θεωρεί ότι το πτυχίο που δίνει αντιστοιχεί σε 300ECTS.

 

Όμως, πρακτικά αυτό δε λέει και πολλά. Μόνο το παράρτημα διπλώματος (diploma supplement) σου δείχνει ακριβώς σε ποιο επίπεδο είναι οι σπουδές σου. όμως, παράρτημα διπλώματος δίνουν μόν οι σχολές οι οποίες έχουν αξιολογηθεί από ανεξάρτητους φορείς και το πρόγραμμα σπουδών ανταποκρίνεται σε κάποια standard. Όμως, ειδικά για το ΕΜΠ, το οποίο αρνειται να αξιολογηθεί η λέξη Παράρτημα Διπλώματος είναι άγνωστη...

 

Εγώ, αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Βρίσκομαι στην Κροατία (χώρα ΕΕ) για δουλειά. Θέλω να ρωτήσω, αν υπάρχει κανένα μέλος που να βγήκε για δουλειά στο εξωτερικό και με δίπλωμα του ΕΜΠ να αναγνωρίστηκε ως Μηχανικός (Πολιτικός, Μηχ/γος, κτλ ) και να κατάφερε να γραφεί και στο αντίστοιχο επιμελητήριο.Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας. Για την ιστορία πάντως εμένα μου ζητάνε παράρτημα διπλώματος, μετά από επικοινωνία με αρκετούς φορείς στο ΕΜΠ μου είπαν ότι δε μπορούν να μου το δώσουν. ίσως σε 3 χρόνια αν και πάλι αμφιβάλω αν θα ισχύει για παλαιότερους απόφοιτους...(εγώ είμαι του 2005).

Επίσης, επικοινώνησα με το ΤΕΕ  μήπως υπάρχει κανένας τρόπος λόγω ΕΕ κτλ και η απάντηση ήταν αρνητική. με 2 λόγια , όπως είπα και στην Πρυτανεία του ΕΜΠ, "είμαι απόφοιτος του ΕΜΠ, έχω κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στο ΕΜΠ, οπότε ύστερα από 7 χρόνια σπουδές για το εξωτερικό είμαι στην ουσία...τίποτα.....Α να σημειώσω ότι έχω 6ετή εργασιακή εμπειρία στην Ελλάδα και έχω και πτυχίο ΜΕΚ (Β τάξης)

 

Παρακαλώ, πολύ αν κάποιος είναι γραμμένος σε επιμελητήριο του εξωτερικού με ελληνικό τίτλο να μου το πεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκλητος του ΕΜΠ αρνείται πεισματικά να εφαρμόσει το σύστημα ECTS στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του ιδρύματος καθώς και να χορηγήσει παράρτημα διπλώματος. Ο λόγος που πήρε τέτοια απόφαση είναι για να αναγνωριστεί το πενταετές δίπλωμα μηχανικού ΕΜΠ ως ισοδύναμο με μεταπτυχιακό τίτλο master που ολοκληρώνει τον 2ο κύκλο σπουδών της ανώτατης εκπαίδευσης. Ακόμη και σήμερα δεν δέχεται να εφαρμόσει τη νομοθεσία καθώς το σύστημα ECTS και το παράρτημα διπλώματος κατοχυρώθηκαν με νόμο το 2005 και τέθηκαν σε εφαρμογή με υπουργικές αποφάσεις το 2007 και 2006 αντίστοιχα.

 

Η πρώην υπουργός παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου αποφάσισε να μην εγκρίνεται η λειτουργία σε κανένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών των ΑΕΙ εφόσον δεν έχει γίνει αντιστοίχισή του με το σύστημα ECTS. Η υπουργική αυτή απόφαση δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ και αφορά τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών των ΑΕΙ τα οποία είτε τροποποιούνται μετά το 2009 χωρίς να έχει λήξει ο χρόνος λειτουργίας, οπότε εκδίδεται νέα υπουργική απόφαση, ή λήγει ο χρόνος λειτουργίας τους και πρέπει να εκδοθεί νέα υπουργική απόφαση ώστε να εξακολουθήσουν να λειτουργούν.

 

Έτσι λοιπόν το ΕΜΠ υποχρεώθηκε να εφαρμόσει το σύστημα ECTS στα ΔΠΜΣ, τουλάχιστον σε αυτά για τα οποία εκδόθηκε υπουργική απόφαση τροποποίησης ή ανανέωσης από το 2010 και μετά.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έτσι λοιπόν το ΕΜΠ υποχρεώθηκε να εφαρμόσει το σύστημα ECTS στα ΔΠΜΣ, τουλάχιστον σε αυτά για τα οποία εκδόθηκε υπουργική απόφαση τροποποίησης ή ανανέωσης από το 2010 και μετά.

Και εγώ ΔΠΜΣ έκανα (ποιότητα & τεχνολογία υδατικών πόρων), με τον πρόεδρο που μίλησα μου είπε από του χρόνου, ίσως και βλέπουμε....

 

Απλά μία συμβουλή να δώσω σε αυτούς που σκέφτονται να παγματοποιήσουν μεταπτυχιακές σπουδές, να κοιτάξετε καλά αν αναγνωρίζονται και σε ποιες χώρες.

 

Σπουδές στην Ελλάδα είναι για εσωτερική κατανάλωση. Πάντως αν γνωρίζει κάποιος διπλωματούχο μηχανικό από ελληνικό πανεπιστήμιο ο οποίος γράφτηκε σε επιμελητήριο εξωτερικού, παρακαλώ πολύ να μου το πει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.