Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Αυτό ΔΕΝ ισχύει σε υφιστάμενα.Πώς χρησιμοποιείς βασική εξίσωση σε δείγματα 28 ημερών κατω απο εργαστηριακές συνθήκες.Ολες οι εταιρίες το τονίζουν όπως και ο ευρωκώδικας οτι σε υφιστάμενα παλια σκυροδέματα θα κάνεις εκ νέου βαθμονόμηση ή θα πάρεις εμπειρικά το κάτω όριο εμπιστοσύνης που σου δίνει η εταιρία.

 

Σωστά κ.Ροδόπουλε;

 

Η διπλανή στήλη της ΒΑΜ είναι για πλέον τον +70 ημερών. Η έκδοση πιστοποιητικού για τα κρουσίμετρα σου επιτρέπει να βαθμονόμησης αλλα οχι να δημιουργήσεις χιλιάδες χαρακτηριστικές καμπύλες επειδή κάθε φορά το σκυρόδεμα σου δεν είναι ακολουθεί κατανομή σκυροδέματος. 

 

Ας αφήσουμε όμως το κρουσίμετρο και να πάρουμε τον υπέρηχο και την εξόλκευση. Εδω πως θα βαθμονομήσεις? 

 

Εχω ξαναπεί οτι το κόστος έχει να κάνει με την ΣΑΔ που έχεις επιλέξει, το είδος της κατασκευής και τον αριθμό των μετρήσεων που χρειάζεσαι. Μπορεί ο ΚΑΝΕΠΕ να λέει πχ 6 καρώτα ανα όροφο και να μην μπορείς να βγάλεις αντοχή, παράδειγμα καρώτων απο πρόσφατο έργο (κτηριακό)

 

Υποστύλωμα 1 (12, 8-), Υποστύλωμα 2 (16, 29), Υποστύλωμα 3 (15, 40)

 

Τι θα κάνεις? Θα εφαρμόσεις Ε7 και θα πεις C12/16? αυτό είναι το ζητούμενο ή θα το ξεσκίσεις στον υπέρηχο διότι το κτήριο σου λέει κοίτα φίλε εδω έχει γίνει το έλα να δεις και θα πας στον μελετητή και θα τους πείς

 

Υποστύλωμα 1 Αντοχή 8

Υποστύλωμα 2 Αντοχή 16

Υποστύλωμα 3 Αντοχή 15

,

,

,

Υποστύλωμα τελευταίο 14

 

με λίγα λόγια να του αναδείξεις το πρόβλημα και αν του πεις ΠΡΟΣΕΧΕ και επέλεξε λύση που να βασίζετε λιγότερο στην αντοχή του σκυροδέματος ή πρόσεξε διότι εαν πας στο Υποστύλωμα 8 απο τον πόδα μέχρι και 1,8 μέτρα ύψος δεν θα μπορέσεις να βλητρώσεις και να βάλεις μανδύα ή δεν θα μπορέσεις να βάλεις FRP διότι δεν υπάρχει τσιμεντοπολτός και τα σκύρα είναι στο αέρα.

 

Ο έλεγχος δεν αποσκοπεί να βρείς την αντοχή του σκυροδέματος αυτό είναι συμβατική υποχρέωση και τίποτα παραπάνω. Ο έλεγχος αποσκοπεί να βοηθήσεις τον μελετητή να κάνει κάτι πρωτίστως ασφαλές και να τον/την κατευθύνεις μακρυά απο τις κακοτοπιές.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εξαιρώ θα πάρω απο αλλού καρότο.Πρώτα όμως βλέπω με ΜΚΕ τα "καλα" σημεία και μετά βγάζω καρότο.

 

Αρχίσατε τα πονηρά βλέπω για να με βγάλετε μακάκα, εγώ θέλω να μάθω ποιός δίνει ip απο μέλη σε μέλη

 

Αν είναι βάλε κανονικα αποτελέσματα απο εργαστήριο γιατί ξέρω και εγώ να δίνω θεωρητικές τιμές με αποκλίσεις

 

+70 μέχρι 1000 μέρες δεν νομίζεις οτι είναι πολύ, δέν έχω πρόβλημα να ανεβάσω τής PROCEQ και να διαφωνείς μαζί τους, αν θέλεις έχω και απο άλλες εταιρίες

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

κοίταξε ποτέ στα τρια χρόνια που γράφω εδώ δεν θέλω να βγάλω κανένα μακάκια. Απλά επειδή τυγχανει να έχω μεγαλύτερη εμπειρία και τίποτα παραπάνω σου λέω οτι  τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα εφόσον θες να κάνεις την δουλειά του ελεγκτή σωστά και όχι βάση των συμβατικών υποχρεώσεων

 

Πάμε λοιπόν σε πραγματικές τιμές ενδεικτικά διότι έχουμε πάνω απο 3500 μετρήσεις (μεγάλο τεχνικό)

 

 

Τι βλέπεις?

 

R κρουσίμετρο, V υπερηχος και H εξόλκευση

 

οι τιμές απο πυρήνες πριν το σπάσιμο, μετα την λείανση και πριν το καπέλωμα!!!!!!!!!!

post-25466-0-08194200-1383061193_thumb.jpg

post-25466-0-89170100-1383061198_thumb.jpg

post-25466-0-19654400-1383061204_thumb.jpg

post-25466-0-19282400-1383061211_thumb.jpg

post-25466-0-27084400-1383061236_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσατε τα πονηρά βλέπω για να με βγάλετε μακάκα, εγώ θέλω να μάθω ποιός δίνει ip απο μέλη σε μέλη

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις (αν θέλεις πες το πιο ευθέως) αλλά την ip την βλέπουν μόνο administrator και mods. 

 

οφφ τοπικ αλλά παρατηρώ μια ένταση στις συνομιλίες σας γενικά και δεν καταλαβαίνω το λόγο...Το ακροατήριο παρακολουθεί με ενδιαφέρον τις πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για ΜΚΕ στο παρόν θέμα και θα ήθελα να συνεχίσει από εκεί που έγραψε ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ:

 

 

Γιατί σταματήσατε εδώ?

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Μπράβο McRaster. Επιτέλους ενημέρωση στο θέμα από κάποιον πραγματικό γνώστη, που σκοπός του είναι να μεταδώσει γνώσεις και όχι να τρομοκρατεί προσπαθώντας να παρουσιάζει τον εαυτό του μοναδικό.

Περιμένω να το συνεχίσεις αν μπορείς.

Σε ευχαριστώ

 

 

Να θέσω κι ένα ερώτημα: 

Έχουμε πλακογέφυρα ~1μ πάχους αγνώστου διατομής και δεν υπάρχουν as built σχέδια. Πως μπορείς να βρεις τι γίνεται μέσα στην γέφυρα αν δεν έχεις γεωρανταρ?

Υπάρχει άλλη λύση? Έχετε καμία εμπειρία περί αυτού?

Γιατί με profometer και bosch κλπ το ξεχνάμε..έτσι?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ ευθέως οτι κ.Ροδόπουλος με κάποιο μαγικό τρόπο αντλεί πληροφορίες απο κάποιον εδω μέσα τον οποίο έτσι και ξαναδώσει ip δική μου θα έχουμε θέμα

 

 

Εάν ο engineer ενδιαφέρεται να οργανώσουμε μια δυνατή ομάδα και να ανταλλάξουμε απόψεις μέσα απο μία εφαρμογή ΜΚΕ σε υφιστάμενα  είμαι στη διάθεση όλων.Δεν ήθελα να το κάνω τόσο καιρό γιατί κάποιοι θα το θεωρούσαν διαφήμιση, συνεπώς το αφήνω στη κρίση του κάθε συναδέλφου χωρίς εταιρίες και ονόματα, μέσα απο μία συναδελφική συνεργασία να διαθέσω τον εξοπλισμό μου και παρακαλάω να κάνει το ίδιο και ο Ροδόπουλος και να κάνουμε μια μελέτη εφαρμογής κανονική σε κτίριο που θα μας βρεί το ΣΠΜΕ.

 

Υπάρχουν αξιόλογα άτομα όπως ο kostassid με μεγάλη εμπειρία σε ενισχύσεις και ΜΚΕ και άλλοι πολλοί, τονίζω ξανά και ξανά δεν έχει σχέση με άτομα και εταιρίες, είναι κάποια πράγματα που όταν γράφονται εδω μέσα μπορούν να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα!!!

 

 

 

 

P.S Τα 850 ευρώ για σκανάρισμα οπλισμών σε μία κολόνα mr ξέχασέ τα στη Λάρισα!!!!!! Τα έμαθαν και οι βλάχοι πλέον.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Εδω συναδελφε Αρη μπηκες σε αλλο γηπεδο.

Γιατί??? Μηχανικοί δεν είμαστε? Αμα βγάλεις το σύννεφο από τις παρουσιάσεις κάποιων τα πράγματα από κάτω είναι σχετικά απλά

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις (αν θέλεις πες το πιο ευθέως) αλλά την ip την βλέπουν μόνο administrator και mods. 

 

οφφ τοπικ αλλά παρατηρώ μια ένταση στις συνομιλίες σας γενικά και δεν καταλαβαίνω το λόγο...Το ακροατήριο παρακολουθεί με ενδιαφέρον τις πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες για ΜΚΕ στο παρόν θέμα και θα ήθελα να συνεχίσει από εκεί που έγραψε ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ:

Το πρώτο είναι αλήθεια

Το δεύτερο θα το ήθελα και εγώ

 

κ Ροδόπουλε δεν έχετε πουθενά και το τι έδιξαν τα καρότα ή δεν τρυπήσατε όλα τα στοιχεία?

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πλακογέφυρα ~1μ πάχους αγνώστου διατομής και δεν υπάρχουν as built σχέδια. Πως μπορείς να βρεις τι γίνεται μέσα στην γέφυρα αν δεν έχεις γεωρανταρ?

και πάλι μπορεί να μην βρεις με ακρίβεια την διάμετρο του οπλισμό. Σε τέτοια πάχη είναι δύσκολο.

McRaster
 

Θέλω να πώ ευθέως οτι κ.Ροδόπουλος με κάποιο μαγικό τρόπο αντλεί πληροφορίες απο κάποιον εδω μέσα τον οποίο έτσι και ξαναδώσει ip δική μου θα έχουμε θέμα


πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Τι πληροφορίες αντλώ και απο ποιον και γιατί?


Αντοχές καρότων

Δ2.1 27.8 ΜPa
D2.3 34.8 MPa
D2.4 48.1 MPa
A2.8. 18.2 MPa
D2.11 56 MPa
A2.5. 33.9 MPa

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βρούμε αν είναι ολόσωμη, με κενά, αν έχει τένοντες....τέτοια πράγματα....Το γεωραντάρ, θα στα δώσει αυτά...το θέμα είναι αν δεν έχεις τι κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

....

 

Αρχίσατε τα πονηρά βλέπω για να με βγάλετε μακάκα, εγώ θέλω να μάθω ποιός δίνει ip απο μέλη σε μέλη

 

....

 

 

Θέλω να πώ ευθέως οτι κ.Ροδόπουλος με κάποιο μαγικό τρόπο αντλεί πληροφορίες απο κάποιον εδω μέσα τον οποίο έτσι και ξαναδώσει ip δική μου θα έχουμε θέμα

....

 

Ευθέως λοιπόν σε διαβεβαιώνω κανείς από τους μοδ δεν γνωστοποιεί IP κανενός.

Ευθέως και χωρίς μισολογα  και με προσωπική ευθύνη του λόγου μου σε ότι με αφορά, όποιος σου το είπε είναι ο ίδιος μέγας μαμάκας και σουπιά.

 

Δεν γνωρίζω αν ο κ. Ροδόπουλος ή ο κάθε Ροδόπουλος έχει μαγικά ραβδιά, αλλά μαγικοί τρόποι στο ίντερνετ δεν υπάρχουν, εκτός αν παίζουν άλλου τύπου χακαρίσματα που αν πράγματι ισχύουν είναι ειδικών οργάνων αρμοδιότητα προς διερεύνηση.

 

Τέλος το οφφ τόπικ, δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά είναι και προσωπική προσβολή.

 

Σαφέστατα McRaster η τοποθέτηση μου σε αυτό το θέμα δεν είναι κριτική προς εσένα. Εσύ είσαι το θύμα της κατινιάς και είχες την ντομπροσύνη να το πεις άμεσα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.