Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Τριχωειδή ρωγμή δέν σε ενδιαφέρει και τόσο, είναι self-healling.Για τέτοια περίπτωση χρησιμοποιείς το ΜΙΡΑ, το γεωραντάρ, τα ξέρεις καλύτερα απο εμένα θέλει πάνω απο 2,6 για να έχεις μία καλή ανάλυση,τα εμπορικά είναι στα 1.6 όπως της GSSI

 

Ακόμα ακόμα μπορείς να θερμάνεις το στοιχείο  και να κάνεις θερμογραφικό έλεγχο.Κανεις και μία διαπίστωση με MIRA ή γεωραντάρ. Αυτά είναι για έργα που δέν υπάρχουν εδώ!!!

 

Φυσικά έχεις πάντα περιορισμούς όπως η υγρασία και θερμοκρασία σε κάποια εξ'αυτών.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Self-Healing δεν είναι εκτός και εαν κάνεις κάποιο vacuum impregnation. Εργα υπάρχουν όπως στους ελέγχους φραγμάτων, σε μεγάλα τοιχία αντιστήριξης κλπ και θες πάνω απο 5,6 pulsed ή mobile x-ray. Το προβλημα στο noise του υπερήχου έχει να κάνει με το scale/geometry ειδικά όταν έχεις κοινό energy output, automatic gain and sampling rate. !!!!!!

 

Αφου λοιπόν βλέπω οτι έχεις ήδη διαβάσει κοίτα Chebyshev filters type I and II.

Link to comment
Share on other sites

To  sampling rate είναι συγκεκριμένο 2048 και άνω.Το γκαίν το χρησιμοποιείς για ανεβάσεις το αμπλιτουντ σε μεγάλες αποστάσεις. Τριχοειδή ρωγμή δέν θα εξετάσεις ούτε σε γέφυρα ούτε σε κτίριο.Διάβασε Τάσιο σχετικά με τριχοειδή.Επι του θέματος!!!!!

 

Γίνεται αναφορά σε μικρό εύρος ρωγμών και μεγάλο εύρος ρωγμών.Οι τριχοειδής  ρωγμές έχουν τάση αυτοθεραπείας.Να ενημερωθείς καλύτερα διότι αν πάς και εξετάζεις τριχούλες στο σκυρόδεμα και όχι πορώδες είσαι τρίχας.Μεγαλύτερη σημασία έχει το πορώδες απο τίς τρίχες.Σιγά μη δείς με χ -ray, εδώ ο άλλος ακόμα προσπαθεί με υψηλή ανάλυση εικόνας και απόδοση ρωγμής σε πίξελς να βγάλει άκρη και ακόμα το παλεύει.Με μικροσκόπιο ελέγχου μπορείς να το δείς ,μεγάλη επιφάνεια δέν καλύπτεις.Φυσικά θα γράψεις το αντίθετο!!!!.Σε τοίχους αντιστήριξης, έχω μελέτη να σου ανεβάσω στο Canary Wharf έγινε για λογαριασμο τής PC Harrington στο μεγάλο κτήριο τής μπάρκλεης στο Λονδίνο.Το κτίριο είναι πάνω απο το Τάμεση και είχε πρόβλημα με τα νερά στο υπόγειο.Τα μπετα ήταν C40 watertight και το πρόβλημα δέν ήταν σε τριχες αλλα στη διάταξη και η διάμετρος  τών οπλισμών, την οποία ο μελετητής δέν έλαβε υπόψη όπως θα έπρεπε (Αρουπ).Η σφράγιση έγινε με ειδικό ρομποτικό μηχάνημα τύπου "αράχνης" και το κουστουμάκι ήταν σχετικά μεγάλο.

 

Επειδή έχεις πρόσβαση σε Αγγλία ,ρώτα και θα μάθεις.Η πρώτη μοιυ δουλειά ώς αλλοδαπός το 2002-2003 ώς παρτ ταιμ. Δόθηκε στο Ιμπέριαλ κατόπιν σχετική έρευνα σε τέτοια θέματα απο την άρουπ την οποία τη τρέχει ο Δρ Βολιουμ ο οποίος ανέλαβε και το αντίστοιχο κομμάτι στα fib και ευρωκώδικα

 

Στο θέμα τώρα, η αναφορά στο σήμα υπερήχων έγινε με σκοπό την ενημέρωση σε σχετικά λογισμικά ανάλυση σήματος ,τα περισσότερα μηχανήματα κάνουν αυτή τη δουλειά αυτόματα και μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο μηχανικός όχι μόνο για να μετρήσει ταχύτητα διαδόσης αλλα και να αναλύσει το δομικό στοιχείο του εσωτερικά εντοπίζοντας ανομοιογένειες στο σκυρόδεμα.Θέλω να πώ οτι πλέον είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις και η κάθε εταιρία προμηθεύει με το μηχάνημα με αντίστοιχο λογισμικό.

 

Επίσης το άνοιξα για τσιγκλίσω το Ροδόπουλο, ο οποίος τα ξέρει πολύ καλά και έχει ένα σκασμό παραδείγματα στο δεξί του χέρι, αλλά το λαπ τοπ του δέν είναι καλό και δέν μπορεί να τα ανεβάσει :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

 

Πλέον ο έλεγχος αυτός γίνεται και με c-scan ή αλλιώς με την εμπορική ονομασία MIRA πολύ γρήγορα.Δεν είναι χρήσιμο έλεγχο σε περιπτώσεις ΚΑΝΕΠΕ διότι δέν πληρώνεται η εργασία.Όμως, είναι βασικό εργαλείο στο εξωτερικό και ειδικά στίς Βόρειες χώρες.Ο Ροδόπουλος ήταν απο τούς πρώτους στη Ελλάδα με εμπειρία στο μηχάνημα (κολόφαρδε) και μπορεί να δώσει φοβερές πληροφορίες επι του θέματος.

post-81292-0-36315300-1378971290.jpg

post-81292-0-96245700-1378971453.jpg

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Είπα για φράγματα και τοιχία οπου οι εσωτερικές ρωγμές είναι σημαντικό πρόβλημα. Πάλι βιάζεσαι!!!!

 

Είπα για internal concrete cracking Ξανα !!!!!!!!!! και η τελευταία μόδα είναι τα lamb waves.

 

Το Imperial έχει σοβαρό μαγαζί στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Lamb waves σωστά πολύ σωστά!!!. Έχουν αρχίσει και κάνουν δυνατές δουλειές όπως τα τελευταία σε health monitoring

 

Αφού βρήκα τρόπο να σε αρμέξω απο πληροφορίες.Σε λίγο θα δώσεις και πηγές και αγορά εξοπλισμού φθηνά.

Ρε τρελοκομείο τριχοειδή εξετάζεις μόνο αν είναι εκτεταμένο το εύρος αλλα πάρα πολύ δύσκολα.Γιατί δεν λές οτι δεν υπάρχει κανένας στο κοσμο που να μπόρεσε να αποτυπώσει τριχοειδείς ρωγμές με ακρίβεια στο σκυρόδεμα, όπως επίσης οτι είναι υπερβολικά δαπανηρό.Συνήθως πάς απο την ανάποδη για να καταλήξεις εκεί.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Βιάζεσαι και δεν ακούς. Αντε να σου πω επειδή είσαι καλό παιδί. Καταρχήν να γνωρίζεις οτι ο χώρος των NDT είναι ο πιο κρυμμένος στον κόσμο. Οι περισσότερες τεχνολογίες πρώτα γίνονται εμπορικές και μετα απο χρόνια κανονισμοί.

 

Εσωτερικές τριχοειδής και μεγαλύτερες μπορείς να βρεις (υπάρχουν ή δεν υπάρχουν) και έχω κάνει σε 9 φράγματα στον κόσμο με την αρχη Vaccum rate rise test εάν ξέρεις τι κάνεις και δεν θα σου πω. :mrgreen: Ο εξοπλισμός δεν είναι ακριβός πάντως και βγάζεις 800-1000 τμ την ημέρα χαλαρά. Έχει κάποιο κόστος αλλα το κόστος στους ελέγχους είναι απόρροια του ρίσκου που έχεις. Συνήθως μια τέτοια μέτρηση στις ΗΠΑ κοστίζει 4-7$ το τμ ανάλογα το στήσιμο. Αλλες εφαρμογές του Vaccum rate είναι σε πυρηνικά εργοστάσια μετα απο σεισμούς. Εκεί μπορεί να φτάσει και τα 18$ το τμ.

 

Κοίτα την GCTS και στείλε τους δοκίμια που έχεις μετρήσει για να καλλιμπράρεις αυτό που πήρες και να φτιάξεις τα φίλτρα σου.

 

Χα, χα μικρέ Ολλανδέ εκ Λάρισας όλα έχουν λύση αρκεί να ξέρεις!!!!!! :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:   Οσο για την Αραπ και το C40 watertight τα σχόλια περισσεύουν ασχέτως εαν είχαν υπολογίσει την όπλιση για w<0.1. !!!!! διότι τους λείπουν βασικές αρχές durability στην γκλάβα τους που λένε δεν σχεδιάζω για σήμερα αλλα και για αύριο και τι θα γίνει αύριο? και εαν γίνει τι θα πάθω? και εαν πάθω πόσο θα κοστίσει? και ποιος θα το πληρώσει?  ενω εύκολα θα μπορούσαν να το στήσουν σε ANSYS να φτιάξουν 2-3 φέτες με υποβάθμιση Elastic Modulus παίρνοντας δοκίμια απο χιλιάδες δίπλα, να το τρέξουν, σε 2 ώρες και να το τρίψουν στην μούρη του βλάκα που το μελέτησε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιες γνώσεις σε εξοπλισμό δρ ροδοπουλος,η άρουπ τα υπολόγισε σωστά,δυστυχώς το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισε σε πολλές μελέτες και διαφορετικούς κατασκευαστές.Το θέμα δέν είναι η άρουπ και τα φράγματα σου.Είχα τη εντύπωση οτι το μελετάς  αλλιώς.....Water permeation.Υπήρχε ειδική μελέτη σύνθεσης, δέν ήταν εκεί το πρόβλημα.Ο σχεδιασμός σου γίνεται θεωρητικά και πολλές φορές αναθεωρείς σε κάποια πράγματα όταν βλέπεις οτι δέν βγαίνουν.

 

Ολλανδός; χαχαχα ρε δοκτορ έλα Λάρισα να ζήσεις και ανέπτυξε τίς εφαρμογές NDT.Πλάκα μου κάνεις; εμείς ξεκινήσαμε απο το 0 όχι σαν εσένα βυσματούχε. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Θα ανεβάσεις κάτι καλό απο φράγματα; έλα δώσε κάτι και στο φτωχό Λαρισαίο να μάθει τίποτα.Είσαι σιγή ιχθύος δρ, 

 

Κοστίζει ρε Χρήστο και θέλει σε κάθε δουλειά να στέλνω δείγμα.Βοηθάει μόνο στο να εντοπίζω που υπάρχει ανομοιογένεια και σε τί βάθος, μπορείς να επιλέξεις ακόμα μία μέθοδο μετά φθηνή για να το εξακριβώσεις (δεν σου λέω) ή μετά στο εργαστήριο απο καρότο.Το συγκεκριμένο δέν είναι για φράγματα, απλά γλιτώνεις χρόνο στο να ψάχνεις που έχεις πρόβλημα.Αν κάνεις μετρησεις σε κάναβο και αποδόσεις τίς ταχύτητες μόνο δέν είναι σίγουρο αν θα καταφέρεις να εντοπίζεις μικρές βλάβες, ειδικά αν αυτές σφραγισμένες με νερό.Ο Υπέρηχος είναι για συγκεκριμένη χρήση.

 

Με τίς εμπορικές λύσεις τη δουλειά σου τη κάνεις και μάλιστα πολύ καλα.Τα εξειδικευμένα έργα είναι για εσένα ή άτομα με εμπειρία άνω τών 15 ετών.Συνεπώς ανέβασε ύλη για εκμάθηση και μη φοβάσαι αν θα σου φάμε δουλειά.

 

Για την ανάλυση σήματος να αναφέρω οτι δέν έχω καθίσει πότε να τη κάνω χεράτα για να μην υπάρχει λανθασμένη εντύπωση, δοκίμασα στο excel 2 φορές.Διάβαζα τίς δημοσιεύσεις που ανέβασες και εσυ , το αντικείμενο αυτό έχει μελετηθεί απο Μηχανολόγους περισσότερο και όχι απο πολιτικούς.Επειδή είναι μεγάλο κεφάλαιο και εγώ δέν έχω τίς γνώσεις να το αναλύσω θεωρητικά, αν έχεις τη καλοσύνη άρχισε την ανάλυση απλά, διαφορετικά θα ανεβάζουμε διπλωματικές και papers.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Πυρηνικά δεν έχω κάνει δεν είμαι στα κόλπα ακόμα!!!!! και δεν θα είμαι διότι εκεί μιλάμε για μεγαθήρια και δεν θα μπορώ να καπνίζω εκεί μέσα.

 

Αφού σου λέω κοίταξε Vaccum rate rise test και δεν το κάνεις τι να σου πω για φράγματα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μια φορά θα στείλεις δείγμα μικρέ Ολλανδέ. Καταρχήν μην μπερδεύεις τον ΚΑΝΕΠΕ με το NDT και του ελέγχους.

 

Εγω πάντα ανοικτός είμαι για να μαθαίνω τον κόσμο. Πάρε

 

http://www.ndt-ed.org/EducationResources/CommunityCollege/Ultrasonics/Introduction/description.htm

 

http://www.pcts.com.au/concrete-ndt/impact-echo.htm

 

και μετά πες μου γιατί αγόρασες οτι αγόρασες? επειδή το λέει ο ΚΑΝΕΠΕ? 

 

Τόμπολα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 Στη μέθοδο top to down γίνονται ΠΑΝΤΑ οι έλεγχοι που αναφέρεις.Ειδικά στα κατακόρυφα στοιχεία έχει μεγάλη σημασία  η αποτύπωση της ποιότητας τους.Θα μου πείς με echo pile ;  cross -hole ; .Δεν έχω δεί απλά πιστεύω οτι η εφαρμογές NDT ακολουθούν συγχρόνως και την εξέλιξη στίς κατασκευές.

 

 

Σε ΚΑΝΕΠΕ 2 που είχα άλλος τα έκανε εκτός απο ένα τελευταίο που έκανα κρουσιμέτρηση - υπέρηχο και καρότα.Τα βρισίδια τα άκουγα εγώ φυσικά γιατί του λές οτι είναι ΜΚΕ και τελικά θέλει σοβάτισμα όλο το σπίτι ξανά

 

 

Τα αγόρασα για να σε πετάξω έξω απο τη πιάτσα γιατί μου ζάλισες τον έρωτα  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  ψωνάρα

 

Επειδή είσαι παγίδας θα σου πώ να δείς το μοντέλο που προσπαθώ να λύσω στα "στατικά".Δεν είναι έργο της δικής σου κλάσης, είναι μικτός φορέας με ισόγειο κατασκευασμένο το 1968 και ανωδομή απο Ο.Σ.Σχέδια δέν είχα.Με τον Κανεπε έπρεπε να κάνω 70 Χ 70 καθαίρεση σοβά που τελικά βγήκε πάνω απο 1 μ να δώ αν έχει οπλισμούς η φέρουσα στο εσωτερικο και να εξετάσω όλα τα δομικά στοιχεία σε οπλισμούς (με τη δική σου λογική).Αν γράψω έκανα 50 - 100 κρουσιμετρήσεις  στα ίδια σημεία υπέρηχο και πήρα 6 καρότα θα γελάς και θα κοροϊδεύεις, αν έκανα αναλυτικό έλεγχο θα με αποκαλούσε μαμάκα.

Δεν είναι ο ΚΑΝΕΠΕ που θα ορίσει τι θα πάρω, αν θέλεις τα νοικιάζεις και δέν κλείνεις ποτέ δουλειά με τίς τιμές που τα δίνουν στη Αθήνα.

 

Άσε το ΚΑΝΕΠΕ είναι σε άλλο νήμα.Εδώ συζητάμε έλεγχο δομικής ακεραιότητας με χρήση υπερήχων.Ας αναφέρεις τίς μεθόδους και σταμάτα να ανεβάζεις ότι γκουγκλάρεις τώρα.Εδω δεν με νοιάζει τι αγόρασες εσύ ασχολήσε με το τί αγόρασα εγώ? :mrgreen:

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

cross hollow test!!!!!!!!!! και είναι για έλεγχο οταν κάνεις πασσάλους αλλα σε άλλα μέρη.

 

Καμένα pulse echo

Κόμβοι pulse echo

Συσχετισμός με αντοχή pulse echo

διακοπές σκυροδέτησεις pulse echo

πλάκες pulse echo

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.