Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

  • 2 years later...
On 15/3/2016 at 11:29 ΠΜ, ckiriako said:

ενα update, βλεπω στο ebay οτι οι κεφαλες πλεον (pf-03) κοστιζουν κατω απο 300 ευρω, στο 270αρι παιζουν. Ποιο παλια τις εβλεπα στα 400 περιπου. πλεον του βαζω συμβατα μελανια και ο θεος βοηθος. δεν πολυτυπωνω, τα μελανια ξοδευονται κυριως στα περιοδικα (αυτοματα) καθαρισματα που κανει ο εκτυπωτης οταν ειναι σε standby mode

Καλησπερα σε ολους!! Χμμμμ......

Τα τελευταια χρονια δεν ασχολουμαι με το μηχανηλικι, και ειχα αφησει το πλοτερ standby... πριν λιγο καιρο μου εβγαλε μηνυμα οτι πρεπει να αλλαξω το maintenance cartridge. Αρχες Ιουλιου? Πηζω στη δουλεια κ δεν θυμαμαι ακριβως. Ε, μεχρι να αξιωθω να το παραγγειλω, μεχρι να ερθει, μεχρι να βρω χρονο να το βαλω, ανοιγω χτες το κουτι και αντι για το mc-16 που παιρνει ο ipf605 ειχα παραγγειλει το mc-10. Ευχαριστω τον κυριο στην intersys για την καθοδογηση... οτι να ναι. Τεσπα, βλεπω το παλιο cartridge και τα σφουγγαρια δεν ηταν πνιγμενα στο μελανι. Βγαζω το τσιπακι απο το νεο cartridge κ το βαζω στο παλιο. Ξανακουμπωνω το cartridge μεσα, κ ξεκιναει το πλοτερ να κανει καθαρισμο κτλ... Μετα απο λιγακι μου πεταξε ενα error code... δεν το εχω ευκαιρο, στο νετ που το γκουγκλαρα αναφερεται ως printhead overheat, και δυστυχως αντιμετωπιζεται μονο με αλλαγη κεφαλης..

 

Το πλοτερ το εχω απο το 2009... Δουλεμενο πολυ λιγο, Ειχα αλλαξει 2 6αδες γνησια μελανια κ την τελευταια φορα εβαλα μια εξαδα  συμβατα. 

Το μηχανημα θα το χρειαστω τον χειμωνα να τυπωσω περιστασιακα λιγα πραγματα σε Α1, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει η αλλαγη κεφαλης... 320 απο ελλαδα, 270 απο ebay/ιαπωνια (εχουν αγριεψει στο τελωνειο αρα δν αξιζει το ρισκο)

Η κεφαλη αλλαζεται σπιτι? Θελει εξειδικευμενα εργαλεια κ τετοια? Πρεπει να αλλαχτει γρηγορα για να μην δημιουργηθει προβλημα με στασιμα μελανια στα σωληνακια ή δεν ξερω τι? 

Τι αποψη εχετε για το προβλημα αυτο? Καποιος που επαθε τα ιδια?

Αυτα για την ωρα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.