Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι. Ενδιαφέρομαι για αγορά plotter θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με κάποιους προβληματισμούς μου:

 

-O 605 παίρνει με κάποιο τρόπο, απλό χαρτί Α3 (κάπου πήρε το μάτι μου στο φόρουμ μία απάντηση, ότι το κάνει ίσως να μη θυμάμαι καλά το μοντέλο.Ο Τerry αναφέρει εδώ όχι) ή μόνο ρολό;

-Φοβάμαι το γεγονός ότι δεν ειναι hp και διστάζω να καταλήξω;

-Η κεφαλή πόσο κοστίζει και κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση;

-Επιπλέον διάβασα για 3 μαυρα μελάνια και 3 έγχρωμα. Απαιτείται να υπάρχουν όλα αυτά τα μελάνια για να εκτυπώσει;

-Αν δεν κάνει κάποιος συχνή χρήση τι επιπτώσεις έχει στο μηχάνημα;

-Σε περίπτωση που παρουσιάσει βλάβη το service από ποιόν γίνεται;

-Σε 35cm πλάτους ερμάριο υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθεί;

 

 

-Ναι αλλα ειναι ταλαιπωρια...Δεν εχει νοημα..

-Τι σημαινει αυτο?

-Κανει κανενα 500Ε αποτι ξερω...αλλα δεν θελει αλλαγμα συνεχεια...Τωρα αν την πατησεις και βγει ελλατωματικη...Ουτε εμενα θα μου αρεσε...

-Ναι ολα...

-Τον αφηνεις ανοιχτο συνεχεια και κανει καθαρισμο μονος του..

-Απο την αντιπροσωπεια φυσικα...

-ΟΧΙ....Εχει βαθος περιπου 80εκ...Το ραφι που τονν εχω εγω ειναι (Β*Υ*Π) 100*55*110

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχουν συμβατά μελάνια για τον plotter canon ipf 610. Τα αυθεντικά είναι πολύ ακριβά. 75 Ευρώ το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο ακριβα...

 

Γυρω στα 55Ε με το ΦΠΑ εχουν....

 

Ειχα ψαξει και εγω συμβατα αλλα δεν βρηκα...Αλλα και παλι δεν θα το διακυνδυνευα να τα βαλλω στον πλοττερ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο ipf750 που αγόρασα εγώ , είναι plotter που παίρνει ρολό Α0. Στη συζήτηση που είχα με την πωλήτρια εταιρεία, μου αναφέρανε πως παράλληλα παίρνει και άλλα μεγέθη φύλλων χαρτιού (Α4,Α3, κλπ.). Υπόψην όμως αν έχεις αυτό κατα νού, πως η χρήση και η εκτύπωση δεν γίνεται παράλληλα. Δηλαδή, αν έχει φορτωμένο το ρολό και τυπώνεις σε Α0 και θες να το γυρίσεις σε Α3 φύλλα, τότε βγάζεις το ρολό (όχι από την θέση του, απλά δεν τροφοδοτείς ρολό) και ξεκινάς με Α3, μετά για να επανέλθεις σε ρολό, το ξαναφορτώνεις και είσαι οκ.

Το διευκρινίζω γιατί όταν μου είχαν πει για κασέτα, άλλο είχα φανταστει :)

Link to comment
Share on other sites

Ο 610 που εχει σιγουρα κασσετα τυπωνει ταυτοχρονα και απο κασσετα και απο ρολο..Δλδ δεν χρειαζεται να βγαλλεις το ενα ή το αλλο.. Απλα επιλεγεις στις ιδιοτητες του εκτυπωτη απο που θα παρει χαρτι....(ετσι νομιζω, γτ τον ειχα δει σε λειτουργια σε φιλικο γραφειο..)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αυτό με την κασέττα. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν βγαίνει πλέον....

 

Αν γνωρίζεται για κάποιο μοντέλλο ή εταιρεία που βγάζει παρακαλώ ενημερώστε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί, αλλά ο πιο βολικός συνδυασμός χαρτιών είναι να έχετε το plotter με ρολό για μεγάλα σχέδια, και ένα φωτοτυπικό Α3 για τα μικρότερα (Α3 και Α4). Αυτή την στρατηγική έχουμε ακολουθήσει στο γραφείο.

 

Αν τυπώνετε σχέδια σε Α0 τότε τοποθετήστε στο Plotter ρολό Α0 και μπορείτε να τυπώνετε και Α1 καθώς το plotter κόβει αυτόματα το χαρτί στο κατάλληλο μήκος (για όποιον δεν το ξέρει, το πλάτος του Α0 είναι το μήκος του Α1). Αν χρειάζεστε και Α2, τυπώνετε 2 σχέδια σε Α1 και στην συνέχεια το κόβετε με το χέρι (το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές).

 

Αν τυπώνετε σχέδια έως Α1 τότε τοποθετήστε ρολό Α1, οπότε θα μπορείτε να τυπώνετε Α1 και Α2 με το plotter.

 

Όπως προανέφερα, τα Α3 και Α4 μπορείτε να τα τυπώνετε στο φωτοτυπικό, είναι σημαντικά πιο γρήγορο από το plotter.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.