Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ξέρω από γνωστούς ότι μπορείς να γεμίσεις το μαύρο μελανάκι από hp plotter, ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό σε plotter canon???

 

Είμαι μεταξύ canon και hp και δεν έχω καταλλήξει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γεμιζει αλλα δε νομιζω οτι αξιζει το κοπο...

 

Πληροφοριακα για τον canon το μελανι εχει περιπου 55Ε μαζι με ΦΠΑ.

 

Εγω εχω βαλλει καινουρια μελανια, εχω χαλασει περιπου 2.5-3 ρολλα και δεν εχει κατεβει καθολου η σταθμη. Αν σου βγαλλουν 10 ρολλα δεν νομιζω οτι αξιζει να γλιτωσεις εστω και 50% στην τιμη του μελανιου. Εγω δεν θα το ρισκαρα για μηχανημα που κανει 2000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Terry σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Πάντως όσοι έχουν hp ξέρω ότι τα γεμίζουν, τώρα αν είναι αξιόπιστο αυτό δεν ξέρω...

 

Έχω ένα έπιπλο με διαστάσεις 1.5μ x 0.6μ, πιστεύεις ότι χωράει ένα canon, για να μην πάρω τη βάση...Σκέφτομαι για το ipf605 (A1).Έχω δει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, που αναφέρει πλάτος κύριας μονάδας 670μμ, και πλάτος κύριας μονάδας με βάση 870μμ.

 

Πιστεύω ότι θα χωρέσει...αλλά και πάλι δεν το έχω δει από κοντά...

 

Σε ευχαριστω για την επικοινωνία πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις διαστάσεις χωράει και το Α0 (750).

 

Βέβαια είναι λίιιιιγο πιο ογκόδες απ'ότι το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα 7 ειναι γενικα πολυ μεγαλυτερη απο την σειρα 6.

 

Τωρα στις διαστασεις που λες, σιγουρα το παιρνει σε πλατος κατσε να δω σε βαθος....

 

Ειναι περιπου 70εκ. Σε παιρνει, απλα η "μουρη" του θα περισευει λιγο...

 

Και γω σε επιπλο τον εχω, η βαση ειναι και αντιαισθητικη και τρωει και πολυ χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Η βάση ναι μεν τρώει χώρο, αλλά αν τυπώνεις πολλά σχέδια είναι σωτήρια καθώς έχει το ύφασμα που είναι σαν καλάθι για τα σχέδια.

Όταν τυπώνω Η/Μ μου λύνει τα χέρια. Μπορεί να στείλω πολλά σχέδια ταυτόχρονα, εις διπλούν, και να μην περιμένω να τα πιάσω ένα ένα για να μην πέσουν κάτω.

 

Χωρίς την βάση, ανάλογα με το ύψος τοποθέτησης και την διάσταση του χαρτιού αν πέσουν κάτω μπορεί να τσακίσουν ή να απλώσει το μελάνι όπου ακουμπήσει το σχέδιο στο πάτωμα (όχι ότι είναι κάτι δραματικό, αλλά γιατί να μην το αποφύγουμε).

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ σφουγγαριζουμε που και που ε.??? :smile:

 

Να απλωσει το μελανι δεν μου εχει τυχει ποτε..Στεγνωνει αμμεσως... Ασε που το ιδιο μπορει να γινει και στο καλαθι...

 

Παντως και γω στελνω πολλα σχεδια μαζι και αφηνω να πεσουν κατω....Τα μαζευω μετα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!!!

Μάλλον καταλόγω στον canon αν και με φοβίζει το κόστος της κεφαλής...

500 Ε είναι σημαντικό ποσό!!!

 

Καθε πότε πρέπει να γίνει αλλαγή της κεφαλής σε canon και σε hp???

 

Από ότι διάβασα στο forum, του canon οι καφαλές κρατάνε περισσότερο...δεν ξέρω πάντως την αναλογία κόστους κεφαλής με διάρκεια, για canon και για hp για να μπορέσω να αποφασίσω με σιγουριά...

 

Καποιος που έχει canon ή hp θα μπορούσε να δώσει πληροφορίες για το πότε χρειάστηκε να αλλάξει κεφαλή (για normal συνθήκες χρήσης του μηχανήματος)???

 

Ευχαριστώ πάντως παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφε εγώ έχω πικρή εμπειρία από canon (IPF 700). Χαλάει η κεφαλή ανά δυο χρόνια περίπου και έχουν ακριβά μελάνια. Αν έχεις κάποιο μεγάλο μελετητικό γραφείο μπορεί και να συμφέρει αφού έχει και καλή ποιότητα σχεδίασης και μεγάλη ταχύτητα. Αν έχεις όμως μικρο γραφείο τι γίνεται? Αυτό το λέω διότι αν δεν τυπώνεις μέρα παρά μέρα ξεραίνεται η κεφαλή οπότε μετά θέλει αντικατάσταση. Όσο αφορά τον αυτόματο καθαρισμό της κεφαλής ειδικά ο Β καθαρισμός το μόνο που κάνει είναι να καταναλώνει το μελάνι σου χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.