Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

δεν μπορω να βρω επιλογη στο Acad οπου να κοβει το χαρτι απο μονο του μετα την τελευταια γραμμη του σχεδιου (οπως ειχα σε εναν παλιο hp - επιλογη cut paper at plot end ή κατι αντιστοιχο)...

 

καποιος που εχει ειτε το ipf 610 ή το 710 εχει καμια προταση σχετικα με πως γινεται αυτο...?

 

Με βλεπω για Δαφνι... :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω το πλοτερ αυτο, αλλα σε περίπτωση που δεν έχει το canon κατι τετοιο με cut paper,

δεν μπορείς απο το custom paper να φτιάξεις διάφορα μεγέθη χαρτιού έτσι ώστε να επιλέγεις χαρτι ανάλογα με το μέγεθος του σχεδίου σου για περισσότερη οικονομία. Και να μην χρησιμοποιείς τα έτοιμα μεγέθη!!

Link to comment
Share on other sites

Για δες μήπως κάπου στις Ιδιότητες (Properties) του plotter έχει την επιλογή Save paper > Inked area (Συνήθως είναι στην καρτέλα Advanced του παραθύρου Properties)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω το πλοτερ αυτο, αλλα σε περίπτωση που δεν έχει το canon κατι τετοιο με cut paper,

δεν μπορείς απο το custom paper να φτιάξεις διάφορα μεγέθη χαρτιού έτσι ώστε να επιλέγεις χαρτι ανάλογα με το μέγεθος του σχεδίου σου για περισσότερη οικονομία. Και να μην χρησιμοποιείς τα έτοιμα μεγέθη!!

 

Φυσικα εχει την δυνατοτητα να φτιαξεις οσα custom sized θελεις...

 

Αυτο που ''ζηταω'' εγω ειναι να μην χρειαζεται καν να φτιαχνεις χαρτια αναλογα με το μεγεθος του σχεδιου...

δλδ να εχεις ενα πολυ μεγαλο χαρτι πανω στο οποιο τοποθετειται το εκαστοτε σχεδιο και να αναλαμβανει αυτοματα η συσκευη να κοβει το χαρτι ακριβως στο μεγεθος του σχεδιου...

Link to comment
Share on other sites

Για να κόβει το χαρτί εκεί που τελειώνει το σχέδιο: Έχω τον iPF 700. Πιστεύω οτι οι ρυθμίσεις θα είναι ίδιες με τον 610.

 

Πήγαινε στα Preferences, στο Layout. Κάπου στη μέση του παραθύρου θα βρείς την ένδειξη "No spaces at Top or Bottom". Μάρκαρέ το και αύτό ήταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστω...

 

εχουν σκουριασει τα Αγγλικα μου...

''conserve paper'' = διατηρηση χαρτιου...

 

λιγο διαφορετικο απο το ''save paper'' ή το ''cut at plot end''που εχει ο hp...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά προσπαθώ να βγάζω και εγώ άκρη με αυτό που ρωτάει ο φίλος zigzag12. Αφού γίνουν οι ρυθμίσεις που αναφέρει ο Τ-911 τι κάνουμε μετά για να εκτυπώσουμε; πως βλέπω όλο το σχέδιο; όποιο χαρτί κιαν επιλέξω μου βγάζει τις στάνταρ διαστάσεις....ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι!

 

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω τον IPF605, μπορεί να μου πει κάποιος που τον έχει πάρει αν ο άξονας για το ρολό χαρτιου περιέχεται στη συσκευασία?

γιατί σε κάποια μοντέλα άλλης μάρκας έχω δει να πωλείται ξεχωριστά και σε ΠΟΛΥ ακριβή τιμή..

 

ευχαριστώ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο άξονας για το ρολό συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο. Το μόνο που είναι προαιρετικό είναι το stand.

 

ομοίως και στον 610

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.