Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

@HAPKI

για δοκίμασε να αλάξεις τα dpi του βάλε παραπάνω .

MENU-GL2 SETTINGS- INPUT RESOLUTION βάλε 600

μετά τσέκαρε το printing quality αν είναι στο draft βάλτο στο medium ή στο high.Τσέκαρε όμως όταν δίνεις εκτύπωση απο το autocad και το print quality εκεί να είναι στο medium ή sto high αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά απλά μακρυά από cannon.

Πριν από δύο χρόνια που τον πήρα ήταν μονόδρομος γιατι οι πλότερ της hp ηταν απαρχιωμένοι (16mb μνημης, χωρις ethernet, αργοί).

Η κεφαλή χάλασε στους 13 μήνες και ενώ ήταν ΠΑΝΤΑ ανοικτο και μάλιστα στα 150τμ χαρτιού (τα ποιο πολλά σχέδια ταν τύπωνα σε εναν αρχαιο αλλά σκυλί hp 500).

Από την εταιρία δεν μου έκαναν ούτε 10€ έκπτωση στη κεφαλή να δείξουν ένα ενδιαφέρον. Επειδή έχασα μόνο το μπλε συνεχίζω χωρίς αλλάγη αφού κατα βάση χρειάζομαι μονόχρωμες εκτυπώσεις.

Όλως τυχαία όταν έκλεισε δυο χρόνια ζήτησε αλλαγή στο cartiege που μαζεύει τα περισευούμενα μελάνια. Το σφουγγάρι ήταν στο μεγαλύτερο τμήμα του λευκό όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Δεν με άφηνε να τυπώσω και το άλλαξα. 52 € (δεν κόβουν ούτε τα 2) +φπα για ένα κουτί.

Η πολύ συχνή διαδικασία συντήρησης (που δεν προστάτεψε τη κεφαλή) καταναλώνει πόλύ μελάνι.

Κατά τα άλλα σε θέμα ταχύτητας και ποιότητας αρκετά καλά, τουλάχιστον σε σχέση με τον παλιό hp 500 με τσάμπα ιμιτασιόν μελάνια (340€ περ. για τον cannon)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναγεμισμα ΔΕΝ γινεται... (τουλαχιστον σε 3-4 μαγαζια που ρωτησα..)

Λογω του τσιπ...

Εγω δεν θα το ρισκαρα κιολας...

 

Αγορα απο εδω..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας

Αγόρασα τον 710 πριν 1 χρόνο .

Δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα .

Δεν τυπώνει όταν τελειώνει έστω και ένα μελάνι .

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να συνεχίσω να εκτυπώνω όταν τελειώνει ένα μελάνι ?

Λόγω πτώσης της δουλειάς τον χρησιμοποιώ 2-3 φορές την εβδομάδα.

Μαζί με τη βάση και τα μελάνια μου κόστισε 2.650 € με ΦΠΑ.

Το καλό ήταν ότι διαπραγματεύτηκα τη τιμή και τον πήρα με 10 ΑΤΟΚΕΣ δόσεις.

Τα μελάνια βέβαια πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν τυπώνει αν τελειώσει έστω και ένα μελάνι δεν μου φαίνεται περίεργο. Εξάλου οι περισσότεροι εκτυπώτες το ίδιο κάνουν. Δοκίμασε βέβαια αν πχ σου τελείωσε κάποιο έγχρωμο να επιλέξεις μόνο την ασπρόμαυρη εκτύπωση απο τους drivers να δεις τι γίνεται αν και δεν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο κάνει και ο HP . Προφανώς ειναι για να πουλάνε μελάνια. Πιστεύω οτι ελέγχεται απο το software αλλά δεν εχω βρεί κάτι που να το παρακάμπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αλλαξα και εγω τα 2 μαυρα ματ μελανια σημερα (104 ευρω στη πορτα μου), αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι βγηκε το μηνυμα να αλλαξω τα παλια μελανια, αφου οταν τα εβγαλα και τα κουνησα πριν ακουγοταν οτι εχουν λιγο μελανι ακομα. Εν τω μεταξυ το πλοτερ χωρις νεα μελανια ειχε μουλαρωσει! Ουτε ρολο μπορουσα να αλλαξω ουτε τιποτα:P!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.