Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Ειναι σχεδον τα διπλα σε σχεση με τον hp..

αν θυμαμαι καλα ειναι 130ml...

 

Eνδεικτικα να σου πω οτι απο οταν τα αλλαξα ολα, εχω τυπωσει περιπου 5-6 ρολλα 50μ και μονο τα δυο μαυρα ειναι στο 70%...ολα τα αλλα γεματα...(σε οικονομικη εκτυπωση..)

 

χμμ, δεν είναι και άσχημα.

 

Απ'οτι βλέπω χωρίς πολύ ψάξιμο, τα αναλώσιμα του ΗΡ κοστίζουν 33ε/μελάνι και 32ε/κεφαλή (4). 69ml κάθε μελάνι.

Μια κεφαλή "βγάζει" περίπου 7 αλλαγές μελανιών.

 

Τα αναλώσιμα του canon πάλι, κοστίζουν 60.50ε/μελάνι (130ml) και 400ε η κεφαλή,μία.

 

Πάντως,δε μπορείς να κάνεις σύγκριση στο πόσο μπορούν να τυπώσουν τα μελάνια τους,γιατί ο καθένας απ'οτι βλέπω χρησιμοποιεί άλλο πρότυπο.

Η μεν canon λεει 450 σελίδες, η δε ΗΡ λέει 3200...Συνεπώς, σύγκριση δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eστειλες τα μελάνια και στα ξαναγεμισαν??

Ή σου εστειλαν αλλα, ξαναγεμισμενα??

 

Οχι δεν εστειλα τιποτα...Μου εστειλαν άλλα δικα τους ξαναγεμισμενα...

Για πες μας εντυπώσεις συνάδελφε!

Έχει ενδιαφέρον διότι και γω το καλοκαίρι τα άλλαξα όλα και..................:-x

 

Πολυ θετικες οι εντυπωσεις μεχρι στιγμης...Εχω κανει αρκετες εκτυπωσεις (ειδικα ασπρομαυρες) χωρις κανενα απολυτως θεμα σε οτι αφορα την ποιοτητα της εκτυπωσης ή οτιδηποτε αλλο...Σε οτι αφορα την κεφαλη, πραγματικα δεν ξερω να πω αν επηρεαζεται αρνητικα απο τα επαναγεμισμενα μελανια. Παντως δεν εχω δει σημαντικη αλλαγη στον μετρητη της μετα την εγκατασταση τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

zigzag12 καλησπερα

 

μηπως υπαρχει καμια σελιδα να τα παρουμε αυτα τα μελανια......link!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 months later...

Παιδιά μου βγάζει ο ipf 610 το κάτωθι μήνυμα:

 

"Execute printhead cleaning. If this message is still displayed, replace the printhead."

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλάξω κεφαλή! :sad:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεγελάσω και να συνεχίσω να εκτυπώνω;

Πόσο κάνει καινούργια (ισχύει αυτό το 400+ που ξέρω εξ΄ ακοής; )

Link to comment
Share on other sites

Μην λες τετοια ηλια :sad:

Η τιμη καινουριας γνησιας πρεπει να εχει πεσει, αλλα σκοπος ειναι να το αποφυγεις αν γινεται.

Θες να δεις αυτο εδω http://www.copytechnet.com/forums/canon/26612-canon-ipf610-print-head-cleaning-message.html με την ηρεμια σου και να δοκιμασεις?

Εκτος απο λιγο χρονο δεν εχεις να χασεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, δε μπορει να μην εχει βρεθεί κάποια "λυση"-"κολπο" για τα μελάνια και τις κεφαλές. Ομιλώ για το θέμα των τσιπ με ημερομηνία λήξης που έχουν. Οι εταιρίες που τα ξαναγεμίζουν πως το κάνουν; εκτός κι αν πουλάν μονο δικα τους μελάνια και δε γεμίζονται, που δε νομίζω.

Εχω βρεί ενα καρο προσφορες στο ebay και συναφή για γνήσια μελάνια για τον hp μου, τζάμπα κυριολεκτικα! αλλα τα μελάνια να λήγουν σε 3-4 μήνες...Αν βρούμε τρόπο ειναι καλή καβάντζα. Ετσι οπως τυπώνω εγώ, θα λήξουν τα μελάνια μου, πριν τελειώσουν :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά και οι τιμές των μελανιών για τον ipf750 που έχω εγώ και τις έψαχνα, είναι πολύ ψηλά... Τελειώνουν τα μαύρα μελάνια και εχω φρικάρει γιατί κάνει στην εδώ αγορά κανα 65άρι έκαστο... Εχει βρει κανείς κανέναν εναλλακτικό συμβατό μελάνι σε καλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

ckiriako ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αυτό που γράφουν!

 

Μίλησα και με Intersys και η καινούργια κεφαλή έχει 347 € + Φ.Π.Α. 23% = 426,81 € MSNHeaven-ComAnimated025.gif

 

Πλάκα μας κάνουν;;;; :confused: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.