Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη ΗΜ εγκαταστάσεων σε νεα 4 πολυκατοικία


tsitsikos

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει για τις επιβλεψεις των ΗΜ για μια νεοδμητη οικοδομή. Αναφέρω οτι ο μελετητής παραιτήθηκε απο τις επιβλεψεις για λόγους υγείας

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δε θα μου προξενούσε καμία εντύπωση αν άκουγα ότι γινόταν

μπορούμε να το προτείνουμε και στο ΤΕΕ 

 

συγνώμη για το spam μήνυμα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε τσιτσικο θα μπορουσες να μου βγαλεις μια αδεια για ενα ισογειο σπιτακι, και μετα να παραιτηθεις απο την επιβλεψη στατικων/αρχιτεκτονικων να αναλαβω εγω :smile: ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει για τις επιβλεψεις των ΗΜ για μια νεοδμητη οικοδομή. Αναφέρω οτι ο μελετητής παραιτήθηκε απο τις επιβλεψεις για λόγους υγείας

Το αν μπορεί να υπογράψει ή όχι εξαρτάται από το μέγεθος της οικοδομής προκειμένου για ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρολογικά, κτλ.

 

Αν έχεις δικαίωμα να κάνεις την εγκατάσταση τότε μπορείς να υπογράψεις και την μελέτη (άρθρο 5.2 του ΒΔ16/1950)

 

Απαιτείται υπογραφή Μηχανολόγου/Ηλεκτρολόγου/Ναυπηγού οπωσδήποτε στις εξής περιπτώσεις:

- Αν οι εγκαταστάσεις δεν περιλαμβάνονται στις "απλές εγκαταστάσεις", όπως ορίζονται με το Β.Δ. 16/17.3.1950 (ΦΕΚ 82Α). Για να ορίσεις την απλή εγκατάσταση πρέπει να ξέρεις την ισοτιμία σε "χρ. δραχμάς",αν την βρεις πουθενά πες μου να το μάθω και εγώ γιατί τόσα χρόνια το ψάχνω και δεν έχω βρει επίσιμη ισοτιμία.

- Για την εγκατάσταση κλιματισμού

- Για την εγκατάσταση πυρόσβεσης, αν υπάρχουν μόνιμα μέσα πυρόσβεσης

- Για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση άνω κάποιας ισχύως. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς, παλιά ήταν 25KW, δεν είμαι σίγουρος πόσο είναι τώρα.

- Για τις χημικές εγκαταστάσεις

- Για κλιβάνους που λειτουργούν είτε μέσω βοηθητικών συσκευών είτε με έμμεση θέρμανση (ξυλόφουρνος π.χ. επιτρέπεται)

- Εγκαταστάσεις εκρηκτικών υλών, επεξεργασίας καυσίμων.

Λέγεται πως μπορείς να υπογράψεις και την θέρμανση αλλά στο ΦΕΚ αναφέραι πως δεν έχουν δικαίωμα άλλοι μηχανικοί για υπογραφή σε  "εγκαταστάσεις παραγωγής, επεξεργασίας, αποστάξεως, εναποθηκεύσεως ή και μεταφοράς υγρών ή αερίων καυσίμων υλών, προς φωτισμόν, θέμανση ή κίνηση". Ίσως περιλαμβάνεται και η δεξαμενή πετρελαίου στην απαγόρευση.

 

Ακόμα και να μπορείς να υπογράψεις την μελέτη, απόφυγέ το καθώς ενδέχεται ο μηχανικός να είδα πράγματα και θαύματα και γι'αυτό να "αρρώστησε".

 

Υ.Γ. Υπάρχει ειδική κατηγορία για τα επαγγελματικά δικαιώματα.  http://www.michanikos.gr/forum/51-%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sdim πλέων η νομοθεσία έχει αλλάξει πρόσφατα για τις άδειες ΗΜ εγκαταστάσεων.Μόνο διπλ και πτυχ ΗΜ ,ΜΜ,και ΝΜ   έχουν πλέων δικαίωμα .Δες ΠΔ 113,114,115/2012, 1/2013, 108/2013.Ο όρος απλές ΗΜ εγκαταστάσεις δεν τίθεται πλέων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει γινει τετοια αλλαγη και δεν την εχω παρει χαμπαρι?

 

ΚΑι μεις γκρινιαζαμε για τα παραβολα που πρεπει να ξαναπληρωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως τα ανωτέρω ΠΔ αφορούν, δυστυχώς, την κατασκευή και όχι την εκπόνηση μελέτης ή την επίβλεψη κάποιου έργου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.