Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόσταση από Θάλασσα - Φορολογικά


ktsatsaros

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πελάτης μου κληρονόμησε κτήμα 200στρ εκτός σχεδίου πόλης. Το κτήμα εκτίνεται κάθετα προς τη θάλασσα και μόνο ένα πολύ μικρό του μέρος είναι σε απόσταση κάτω από 800μ (10στρ). Όλο το υπόλοιπο βρίσκεται πάνω από 800μ έως και 1,5χλμ. Κανονικά η αποδοχή του βγαίνει ένα ποσό 150.000ευρώ παραπάνω από ότι αν όλο ήταν σε απόσταση άνω των 800μ, και προφανώς δεν έχει να το πληρώσει και δεν ξέρει τι να κάνει.

 

Από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι υπάρχει τρόπος ώστε να πχ αποδεχτεί κατατμιμένη κληρονομιά? ή κάποια άλλη λύση για να μπορέσει να εξυπηρετηθεί? Δεν έχω δει ακόμα τα συμβόλαια και οπότε δεν γνωρίζω πότε συντάχτηκαν και αν είναι παλαιά (ίσως τότε να μπορούσε να εξαιρέσει τα 10στρ ή όσα και να έλεγε ότι το κτήμα μου με νεότερη καταμέτρηση είναι αυτό (λέω εγώ τώρα) αλλιώς τι?

 

Για την ιστορία η συμβολαιογράφος για την αποδοχή του ζητάει μόνο χαρτί από μηχανικό σχετικά με την απόσταση από τη θάλασσα και όχι τοπογραφικό.

 

Ευχαριστώ,

Κ.

Link to comment
Share on other sites

αν προκειται για διαφορετικα   γηπεδα, τοτε  θεωρεις το καθε ενα ανεξαρτητο και δινεις για το καθε ενα ξεχωριστη απόσταση απο την θαλασσα.

 

η συμβ/φος επρεπε να σου δωσει  τους τιτλους...

 

χωρις αυτους...τι θα βεβαιωσεις..???

 

 

δες και καποια  συμπληρωματικα στοιχεια που πρεπει να ξερεις

για οσα τυχον σου ζητηθουν. απο την συμβ/φο....

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

και

τα λεμε

 

υγ

και επειδη μια φορα γινεται η αποδοχη

και αποτελει τον τελικο τιτλο...

και ερχεται και το κτηματολογιο  και  ΦΑΠ και στα εκτος σχεδιου....και δεν ξερω τι αλλο...

 

ας κανεις  τοπογραφικο  για καθε αγρο...

 

Αυτο που θα πει  ο πελατης σου στο μελλον  σε κάποια πούληση...

 

"εμβαδου κατα την δηλωση  6600 τμ. και κατα νεωτερη καταμετρηση...7100"

 

θα του στοιχισει περισσσοτερο σε συμπληρωματικους  φορους..[ πάσης  φυσεως]. απο το να τα κανει ολα εξ αρχης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφιλ σου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα μου έχουν πεί πρόκειται για μία ιδιοκτησία 200στρ που μία μικρή της μόνο μύτη είναι κάτω των 800μ από τη θάλασσα και η υπόλοιπη είναι πολύ πιό μακρυά. Ο πελάτης που θα συναντήσω την ερχόμενη εβδομάδα (και δεν θέλω να χάσω οπότε πρέπει να είμαι προετοιμασμένος) θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς αλλά αν δηλώσει ότι απόσταση αγρού (εκτός σχεδίου) κάτω 800μ η φορολογία είναι 150.000€ πιό πολύ (βάσει των υπολογισμών της συμβολαιογράφου του) η οποία και του είπε βρές κάποιον να σου γράψει μεγαλύτερη απόσταση (πράγμα που δεν ρισκάρω) ή βρες κάποιον άλλο τρόπο/παράθυρο (πράγμα που ψάχνω και ζητώ την συμβολή σας)

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Κ.

Link to comment
Share on other sites

η ερώτησή σου...

 

εχει  ηδη απαντηθει...

βρες τα συμβολαια...

 

Α ν υπαρχουν πολλα συμβολαια, θα πάς  ανα αγροτεμαχιο...

 

[και να  αφησει τα περιεργα..ο πελάτης οτι -δηθεν- του ειπε  ο/η συμβ/φος ...

 

".βρες καποιον να σου γραψει οτι ειναι ..".τρια μίλια μακρυά απο την ακτη..."  ..]

 

 

η ευθυνη,  αποκλειστικα,  βαρυνει αυτον που θα υπογραψει

δλδ   εσενα

 

[ασε που σε μια στραβη ...θα  λεει ο πελατης

 

"εγω εβαλα υπευθυνο μηχανικο και το μετρησε..."

 

Δεν υπογραφεις  και του λες...ποιητικα

 

"δεν υπογραφω....να φυγετε....να  πάτε αλλού..."
 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι με νεότερα στοιχεία.

Συναντήθηκα με τον πελάτη και την συμβολαιογράφο. Η αποδοχή κληρονομιά που καλείται να κάνει αφορά διαφορα 2 κτήματα που συνορεύουν. Δεν υπάρχουν συμβόλαια που να αναφέρουν όρια ή έκταση ούτε τοπογραφικά των οικοπέδων . Ο αποθανών δεν δήλωνε τίποτε γιατί δεν ήθελε να πληρώνει στο κράτος και άφησε όλη του την περιουσία 320στρ κοντά σε έναν κληρονόμο τον πελάτη.

Τα 2κτήματα λοιπόν δεν έχουν οριοθετηθεί κάπως νομικά (ούτε καν στην αγοραπωλησία τότε).

 

Το Α (10στρ) έχει απόσταση από τη θάλασσα κάτω των 800μ και

 

το Β (310στρ) έχει μία λωρίδα γής 40χ60μ (2,4στρ) με απόσταση 760μ από τη θάλασσα και το υπόλοιπο κτήμα (307,6στρ) ανεβαίνει στο βουνό (πάνω από 1χλμ)

 

Η από τη θάλασσα του δεύτερου κτήματος είναι κάτω λοιπόν από τα 800 (΄εχει 2.4στρ κάτω από 800μ) η δε φορολογία του βγαίνει 500.000 σχεδόν αν το δηλώσει όλο κάτω από 800μ (που για να πω και του στραβού το δίκιο δεν είναι και πολύ δίκαιη σε αυτή την περίπτωση).

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ?

 

πχ

α) τοπογραφικά και να δείχνει το Α μεγαλύτερο κατά 2,4στρ?

β) υπάρχει περιθώριο στο νόμο απόκλισης από την θάλασσα (πχ+-40μ?)

 

Ευχαριστώ,

Κ.

Link to comment
Share on other sites

με τόση μεγάλη περιουσία ας χαρίσει  και 2,4 στρέμματα στο φτωχό Ελληνικό Δημόσιο

έγαψες αρχικά για 200 στρ ενιαία μετά έγιναν 310+10

όλα αυτά χωρίς διαγράμματα

τα μέτρησες? τα αποτύπωσες?

απο που εκτίμησες τις αποστάσεις?

ιδιοκτήτες,συμβολαιογράφοι,δικηγόροι που παρίστανται αμοίβονται αδρά και ουσιαστικές ευθύνες δεν αναλαμβάνουν

σε αυτές τις περιπτώσεις η αναφορά γίνεται στον δυστυχή μηχανικό και το διάγραμμά του

η λογική ,τεχνική και επιστημονική αντιμετώπιση περιγραφηκε απο τους συναδέλφους

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα απόσταση από θάλασσα με διπλόσυχνο GPS, το οικόπεδο μετρήθηκε από τον νέο ιδιοκτήτη (νεαρός στην ηλικία) από το google earth και το βγάζει τόσο (τα σύνορα είναι αρκετά διακριτά από την αεροφωτογραφία).

 

Το εύκολο θα ήταν να του πω ότι θα σου κάνω και τα δύο τοπογαφικά και θέλω τόσο, ψάχνω κάποια λύση να του βρώ για να μην πληρώνει παραπάνω 300.000 εφορία για ένα κομμάτι 2.4 στρέμματα

Link to comment
Share on other sites

αφού συνορεύουν γιατί δεν "προσαρτάς" τα 2,4 στα 10

διαγράμματα έγραψες δεν υπάρχουν,οριοθέτηση δεν έγινε κατά τα άλλα μετρήθηκαν απο το google

ας αναλάβει και ο ιδιοκτήτης την ευθύνη υπόδειξης των ορίων

και μία ερώτηση

είσαι σίγουροι ότι αν τμημα μόνον είναι σε απόσταση απο την θάλασσα <800μ υπολογίζεται η φορολογία σαν να είναι όλο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι  το εντυπο για το ααγης

και την αποσταση απο την θαλασσα

 

 

http://www.scribd.com/doc/137902751/%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F-%CE%94%CE%9F%CE%A5-%CE%91%CE%91-%CE%93%CE%97%CE%A3

 

 

τον υπολογισμο τον κανει η συμβ/φος

 

αυτη - ίσως - εχει καποια εγκυκλιο - που να μου εχει διαφυγει...-

  για το πώς υπολογιζεται η αξια..αν μονον ενα  μικρο... μερος του χωραφιου ειναι εντος των 800 μ.

 

και -ηδη αναφερθηκε   απο τον θεοχαρη- ..ορθοτατα..

 

αφου δεν εχει συμβολαια με αναλυτικη  περιγραφη...κλπ.

 

πώς ειναι  σιγουρος οτι αυτα τα εντος 800 μ. ειναι  σε αυτο το χωραφι και δεν ειναι στο "μισο απο αυτο"  το χωραφι....

 

δες  και αυτο....απο το υπουργειο......που συνηθως  ξεχνιεται...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

η μετρηση της  αποστασης  απο θαλασσα και η εμβαδομετρηση...   ειναι αποκλειστικα δικη σου ευθυνη

 

η υποδειξη των οριων  ειναι αποκλειστικη ευθυνη  του ιδιοκτητη...[που θα υπογραψει στο τοπογραφικο....]

 

αυτα

 

καλη συνεχεια

 

[κι ας  πληρωσει και λιγο φορο....τα κληρονομησε....δεν τα δουλεψε....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.