Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τώρα και δωρεάν μελέτες στο ΤΕΕ


georgegaleos

Recommended Posts

Γεωργιε Μιχαηλ.

Ασε το χωριο σου και δες το μεγαλο χωριο που λεγεται Ελλαδα.

 

 

Λοιπον, δεν ειναι δυνατον 3-4-5 ατομα να εχουν απο 15 απευθειας αναθεσεις και εσενα να σου ζητανε να κανεις δωρεαν μελετη για το καλο του δημου επειδη ο Δημος δεν εχει λεφτα.

Πως βρηκε τοτε λεφτα για να πληρωσει τους υπολοιπους?

Και μετα απο ενα μηνα  που κανεις εσυ τη μελετη δωρεαν, να βγαζει απευθειας αναθεση πχ 20.000Ε αμοιβη συμβουλου?

 

Προσγειωσου λοιπον λιγο και κοιτα και λιγο παραεξω.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεωργιε Μιχαηλ.

Ασε το χωριο σου και δες το μεγαλο χωριο που λεγεται Ελλαδα.

 

 

Λοιπον, δεν ειναι δυνατον 3-4-5 ατομα να εχουν απο 15 απευθειας αναθεσεις και εσενα να σου ζητανε να κανεις δωρεαν μελετη για το καλο του δημου επειδη ο Δημος δεν εχει λεφτα.

Πως βρηκε τοτε λεφτα για να πληρωσει τους υπολοιπους?

Και μετα απο ενα μηνα  που κανεις εσυ τη μελετη δωρεαν, να βγαζει απευθειας αναθεση πχ 20.000Ε αμοιβη συμβουλου?

 

Προσγειωσου λοιπον λιγο και κοιτα και λιγο παραεξω.

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Τέρρυ δεν έγινα μηχανικός για να μετράω χρήματα και να βλέπω ποιοι έχουν απευθείας αναθέσεις και ποιοι είναι λαμόγια και τι αμοιβή παίρνουν οι σύμβουλοι Αυτά βέβαια τα φέρνω στο μυαλό μου μόνο μπροστά στην κάλπη και παίρνω τις αποφάσεις μου Εγώ προσπαθώ στο χωριό μου να βοηθήσω να γίνει η ζωή πιο όμορφη και ασφαλή και όταν φύγω από τον κόσμο να με σκέφτονται με αγάπη και να ξέρω ότι άφησα ένα έργο έστω και μικρό πίσω μου Όπως ακριβώς μνημονεύεται ο γιατρός ευεργέτης που δούλεψε στην Κάρυστο και έχει το κλειστό το όνομά του Τα χρήματα τα έχω γραμμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι 

Όπως έγραψα σήμερα τα πράγματα έχουν πάρει στην σειρά τους και δεν χρειάζονται πλέον εδώ δωρεάν μελέτες αλλά πριν 15 χρόνια τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά  και ήταν αναγκαίο για να μπορούμε σήμερα να δουλεύουμε όπως δουλεύουμε ακόμα και μέσα στην δύνη της  κρίσης Αλλά και σήμερα είμαι στις επάλξεις να βοηθήσω όπου μου ζητήσουν  (όχι σε μελέτες αφού δεν χρειάζεται αλλά περισσότερο στην εφαρμογή τους και σε κάθε μικρολεπτομέρεια που χρειάζεται η παρουσία  μηχανικού  ) αν και τα τσιράκια των καπιταλιστικό ιμπεριαλιστών που μας κυβερνούν , μας  έχουν κάνει να μετράμε και το κάθε ευρώ , άνθρωποι σαν και εμένα που τα χρήματα δεν θέλω ούτε να τα βλέπω 

 

είμαι 21 χρόνια στο χωριό μου (μου αρέσει αυτό που έγραψες) και έχουν γίνει πράγματα που δεν έγιναν σε 70 χρόνια και σε αυτό είμαι χαρούμενος γιατί πιστεύω ότι η παρουσία μου τα χρόνια αυτά εδώ βοήθησε Για αυτό καλώ όλους του βλάχους  μηχανικούς και γενικά επιστήμονες , να πάνε στα χωριά τους για να φτιάξουμε την Ελλάδα που αξίζουμε ειδικά στην Ελλάδα , σαν την περιοχή μου που είχε εγκαταλειφθεί   Στην Ελλάδα της περιφέρειας που σβήνει Και υπάρχουν πολλές τέτοιες περιοχές όπως ήταν πριν χρόνια και η δική μου και που ακόμα θέλει πολλά να γίνουν 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια  ασχολειστε  σοβαρα ,με  θεματα εργων , μελετων ,σε δημους ,οργανισμους,δημοτικες επιχειρησεις.;;;;;;;;;;

 

δεν αξιζει το θεμα σχολιασμο...δεν αλλαξε τιποτα τα τελευταια 50 χρονια....μονο αυτο...

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Γεωργιε Μιχαηλ

 

Παλι για την Καρυστο θα πουμε?

Δεν με ενδιαφερει τι κανετε στην Καρυστο.

 

Ουτε εγω εγινα μηχανικος για να μετραω λεφτα, αλλα ουτε για να με κοροιδευουν.

Δεν μπορω λοιπον να περασω στο "ντουκου" οτι ο Δημος εχει λεφτα για αλλες 30 απευθειας μελετες το χρονο απο 4000-20.000Ε και δεν εχει να δωσει σε μενα ή στον οποιονδηποτε αλλο 1000Ε για να συνταξουν μια μελετη και ζητανε να την κανουν δωρεαν.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

φίλε μου Τέρρυ εγώ γράφω για πριν 15 με 20  χρόνια που ζήτημα ήταν να είχαν γίνει τότε 2 μελέτες τότε δηλαδή η επέκταση του σχεδίου πόλης Καρύστου  και η ύδρευση από το Δημοσάρι  και κάποιες λίγες ακόμα  που μετριούνται στα δάκτυλα των χεριών Αν δεν είχα κάνει τότε κάποιες μελέτες άμεσα , οδοποιίας κυρίως σε αναγνωριστικό επίπεδο δεν θα είχαν γίνει τότε κάποια έργα και θα είχα χαθεί χρήματα από την τότε ΔΕΚΕ

 

Όπως και για το  κλειστό γυμναστήριο  αν δεν είχα κάνει το τοπογραφικό με την υψομετρική μελέτη το 1997 για να κάνει το υπουργείο Αθλητισμού την μελέτη του, δεν θα υπήρχε σήμερα το γυμναστήριο αφού θα είχαμε χάσει και το 2004 τα χρήματα του προγράμματος καθώς και τα χρήματα ενός κληροδοτήματος από ευεργέτη της περιοχής που έδωσε το όνομα του στο κλειστό  Δεν μιλάω για σήμερα Ο μηχανικός πρέπει να το ενδιαφέρει η ανάπτυξη πρωτίστως και όχι το πως θα τα κονομίσει άμεσα 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αρκετοι μηχανικοι ομως που ασκουν το επαγγελμα για να ζησουν και οχι απο χομπι....οποτε ειναι αρκετα προκλητικο να λες 'τα λεφτα τα εχω γραμμενα..ο μηχανικος πρεπει να σκέφτεται την αναπτυξη και οχι να κονομησει'.δεν ασκουμε λειτουργημα φιλε μου.αλλιως θα ηταν τα πραγματα σε αυτην την περιπτωση......εγω παντως επιμενω να σε συγχαιρω για την πρωτοβουλια σου να βοηθησεις τον τοπο σου .απλα ο κανονας ειναι αλλος στα δημοσια εργα.μην κοροιδευοματσε μεταξύ μας

Link to comment
Share on other sites

Ο τζάμπας έχει πεθάνει προ πολλού.... Πρόσφατα για ένα εισιτήριο το 1.40 χάθηκε μία ζωή... Δουλεύεις για να ζεις, ΤΕΡΜΑ. Χομπίστικες ασχολείες γίνονται συνήθως από άτομα που έχουν λύσει τα βιωτικά τους προβλήματα. Αυτά σε έναν άλλο κόσμο φαντασίας και αγάπης.

Οταν πηγαίνω κάπου για δουλειά, βάζω στην αμοιβή όχι μόνο τις βενζίνες αλλά και το σάντουιτς που θα φάω.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μου λένε ότι χρεώνω πολύ ?  :grin:

post-2272-0-30181400-1379855470.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι "δωρεάν" μελέτες υπήρχαν και παλαιότερα απλά έπρεπε να βρεθεί τρόπος να εμφανιστούν. Τώρα πλέον γίνονται και νόμιμα.

Στις περισσότερες περιπτώσεις αφορούν εργολάβους που ανέλαβαν έργα σε δήμους και λείπει κάποια μελέτη για να ξεκινήσουν. Προκειμένου να μπεί στη διαδικασία να βρεθεί σε κόντρα με το δήμο (ο οποίος είτε δε θέλει είτε δεν έχει τα χρήματα) για την ανάγκη προκήρυξης της μελέτης, πληρώνει από την τσέπη του τη μελέτη και τη δίνει στο δήμο. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι η δεύτερη δωρεά.

Σε άλλες περιπτώσεις είναι μελετητής ο οποίος έχει δουλέψει "καλά" σε μια περιοχή και "ξυπνάει" μια μέρα και λέει ας κάνω και μια από τις μελέτες δωρεάν.

Υπάρχουν και μελετητές σαν το Καρυστινό μας συνάδελφο, που απλά θέλουν να βοηθήσουν.

Τα παραπάνω δε με ενοχλούν τόσο (αρκεί να μη φτάνουμε στο άλλο άκρο).

Η χειρότερη περίπτωση είναι κάποιος να θέλει να πάρει μια κατασκευή και βάζει κάποιον να δωρίσει μια μελέτη η οποία "φωτογραφίζει" συγκεκριμένη μεθοδολογία, προιόν, διαστασιολογήσεις κ.α. που όλως τυχαίως μόνο αυτός παρέχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.