Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τώρα και δωρεάν μελέτες στο ΤΕΕ


georgegaleos

Recommended Posts

Ακριβως αυτο.

+1

 

Γιωργο Μιχαηλ

Εσενα πρεπει να σου κανουν κανενα αγαλμα.

 

Εχω κανει και γω μελετες/αγγαρεια για τοπικο ΟΤΑ.

Ατυπα, χωρις ανακοινωσεις και δωρεες.

Το μονο που κερδισα ηταν ενα απολυτο τιποτα!!!!

Περαν του οτι οι μελετες τροποποιηθηκαν απο ασχετους μηχανικους και εργολαβους.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται στις συγκεκριμένες περιπτώσεις θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού με την έννοια ότι θα έχανε κάποιος την δουλειά του γιατί απλώς αν δεν γίνονταν τότε εκείνες οι εργασίες δεν θα τις έκανε κανένας και θα χανόντουσαν χρηματοδοτήσεις , αφού ο δήμος δεν διέθετε χρήματα Ετσι ας πούμε για παράδειγμα χάσαμε παλαιότερα το κλειστό γυμναστήριο ενώ με την βοήθεια μου και άλλων τελικά το πρόλαβε στο τσακ το 2004 και ολοκληρώθηκε με ιδιωτικούς πόρους από ευεργέτη όπου βοήθησαν και άλλοι Σε άλλες περιπτώσεις άλλα και στο κλειστό τελικά βρέθηκε δουλειά   από την άμεση αξιοποίηση τμήματος της πόλης σε περισσότερους μηχανικούς από πολλαπλές άδειες οικοδομής αλλά και μελέτες που πλέον έγιναν με αμοιβή όπως μελέτες ύδρευσης - αποχέτευσης Εγώ επειδή είχα βοηθήσει αφιλοκερδώς παρόλο που μου πρότειναν μελέτες με αμοιβή δεν τις ανέλαβα ή δεν εκδήλωσα ενδιαφέρον για αν μην με πουν λαμόγιο και ότι είχα άλλο σκοπό χρηματικό Δεν τίθεται θέμα για άγαλμα Τέρυ γιατί ο σκοπός μου είναι η αγάπη μου για την περιοχή που ζω και που το αποτέλεσμα το ζω και εγώ αφού ο γιος μου σήμερα χρησιμοποιεί το κλειστό και τελικά έχουμε περισσότερες ιδιωτικές δουλειές

 

Επίσης παρόλο που θα μπορούσα να πάω σε  δημοτική παράταξη όπου θα μπορούσα με περισσότερες πιθανότητες να εκλεγώ σύμβουλος , είμαι στην οργάνωση που πρόσκειται στο ΚΚΕ και κάθε 4 χρόνια  παίρνω και λιγότερες ψήφους αφού οι σύντροφοι μου που είναι ηλικιωμένοι από το χωριό μου πεθαίνουν Έτσι από 7 ψήφους που πήρα πριν 15 χρόνια  πλέον πήρα στις τελευταίες εκλογές 4 Αλλά καλύτερα γιατί αν ήμουν δημοτικός σύμβουλος δεν θα μπορούσα να προσφέρω όπως τώρα χωρίς να κατηγορηθώ 

 

Και σε πληροφορώ ότι στην πόλη μου δεν το ξέρουν παρά λίγοι , όπως πχ εγώ ξέρω για κάποιους άλλους συναδέλφους ντόπιους που έχουν βοηθήσει ανάλογα Και δεν θα το έγραφα αν δεν ήθελα να καταδείξω πόσο σημαντικό είναι ένας μηχανικός να ζει κοντά στα προβλήματα της περιφέρειας και την αντίθεση με το παράδειγμα των δωρεών που βρωμάνε από χιλιόμετρα και που ο Γιάννης δίνει μια ερμηνεία που εχώ ζήσει και εγώ όταν δούλευα σε γραφεία στην Αθήνα 

 

Δυστυχώς σήμερα με τις οικονομικές συνθήκες  που επικρατούν δεν μπορώ να κάνω σε επίπεδο μελετών αγγαρείες ,  παρά μόνο με μικρής φύσης τοπογραφικών εργασιών στο ύπαιθρο για ελέγχους του σχεδίου χάραξη κανενός κράπεδου αν δουλεύω κοντά στοιχεία που διαθέτω της περιοχής από το αρχείο μου   και τέτοια ολίγα Αλλά πλέον λόγο ανάπτυξης δεν χρειάζεται κιόλας γιατί βρίσκουν πλέον χρήματα για μελέτες αν και για άμεση αποκατάσταση της παραλίας μας από καταστροφή λόγο της κακής μελέτης - εφαρμογής του νέου λιμένα . έμαθα πως ντόπιος συνάδελφος έκανε δωρεά  μελέτη τοίχου αντιστήριξης Επίσης ζευγάρι αρχιτεκτόνων που ζουν μόνιμα εδώ και πέντε χρόνια στην πόλη μου έκανε μια πολύ ωραία μελέτη ανάπλασης μια πλατείας στην είσοδο της πόλης , αφού είναι εξαιρετικοί μηχανικοί με πολύ όμορφες δουλειές στην πάλη μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατοτητα εκπονησης δωρεαν μελετων σε φορεις του δημοσιου και του ευρυτερου δημοσιου τομεα ,ενταχθηκε (δυστυχως για μενα) στο Ν4014/11 αρθρο 29 &1 (ΦΕΚΑ 209/21-9-11)

Εκει προβλεπεται ολη η απαιτουμενη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 πολύ απλοί λόγοι:

1) Επειδή η διαδικασία έγκρισης των μελετών από τον επίτροπο είναι πολύ δύσκολη σε κάποιες περιοχές, κάνουμε "δωρεά" την μελέτη και τα παίρνουμε με άλλο τρόπο μαύρα!

2) Επειδή η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πάρει καμιά 6-7 απ' ευθείας αναθεσούλες των 30.000€ τους λέει ο Δήμαρχος: "ε! Κάντε κι ένα δωράκι στον Δήμο!".... 

 

 

Υπάρχουν 2 πολύ απλοί λόγοι:

1) Επειδή η διαδικασία έγκρισης των μελετών από τον επίτροπο είναι πολύ δύσκολη σε κάποιες περιοχές, κάνουμε "δωρεά" την μελέτη και τα παίρνουμε με άλλο τρόπο μαύρα!

2) Επειδή η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πάρει καμιά 6-7 απ' ευθείας αναθεσούλες των 30.000€ τους λέει ο Δήμαρχος: "ε! Κάντε κι ένα δωράκι στον Δήμο!".... 

ΕΤΣΟ

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατοτητα εκπονησης δωρεαν μελετων σε φορεις του δημοσιου και του ευρυτερου δημοσιου τομεα ,ενταχθηκε (δυστυχως για μενα) στο Ν4014/11 αρθρο 29 &1 (ΦΕΚΑ 209/21-9-11)

Εκει προβλεπεται ολη η απαιτουμενη διαδικασια.

εδώ συμφωνώ , κακώς και για μένα με τον τρόπο που έγινε 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνει μελέτες δωρεάν για Η/Μ κτηρίου το δήμου, αν και δεν ασχολούμαι με δημόσια έργα,  αλλά δεν έβγαλα και την υπογραφή μου.

 

Τις υπόγραψε ο αρμόδιος μηχανικός τις υπηρεσίας αφού τις έλεγξε.

 

Το να τις κάνω και να τις υπογράψω δωρεάν δεν το καταλαβαίνω.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Στις καλές εποχες που το φαγοπότι στους Δήμους εδινε και έπαιρνε, καποιοι Δημοι ελεγαν οτι δεν εχουν λεφτά για μελέτες, οποτε εσυ συναδερφε τις εκανες δωρεάν και μετά (αγνωστο με τι λεφτα) υλοποιούσαν την μελέτη σου.εγω επειδη είμαι εντελώς κακόπιστος θα σου πώ οτι η μελέτη σου εχει πληρωθεί και με το παραπάνω .απλα οχι σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στην επαρχία ότι γίνεται μαθαίνεται σε χρόνο dt  Ας είναι καλά το κουτσομπολιό αν είχε πληρωθεί άλλος την μελέτη μου πχ  θα το είχα μάθει πριν γίνει Άσε που δεν γίνονται τέτοια σε μικρές κοινωνίες γιατί υπάρχει  "μπέσα"  και ανθρώπινες σχέσεις  Αν δεν ήταν έτσι δεν θα λειτουργούσα και εγώ έτσι και δεν θα ήμουν εδώ θα είχα φύγει νύχτα Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τον φίλο από την πατρίδα του πατέρα μου το Πύργο 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχεις δικιο για εμενα......μακαρι....μου θυμισες μια ιστορια ενος φιλου που ελεγε οτι εκανε σχεδον τζαμπα μια μελετη (μονο φπα πληρωσε και κρατησεις ) για εναν τυπο ο οποιος ηθελε να φτιαξει μια μεζονετουλα αλλα λεφτα για την Αδεια δεν ειχε......ουγκ. απαυτο ορμώμενος εκανα και το κακοπροαίρετο σχολιο μου....η μαυρη αληθεια ειναι παντως οτι ενα απο τα καλα της επαρχειας ειναι αυτο που λες 'μικρες κοινωνίες'.....και καλο και κακο θα ελεγα.....στην περιπτωση σου καλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.