Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Θα μπορούσε να ενταχθεί σ' αυτή την περίπτωση (υπολογισμός προστίμου με αναλυτικό) εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο, χωρίς άδεια, στο οποίο έχει κατασκευαστεί μόνο ο φέρων οργανισμός;

Θεωρώ πως είναι ο μόνος σωστός τρόπος γιατί:

1. Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί ν' αντιστοιχηθεί αυστηρά σε "επιφάνεια χώρου". Π.χ. το ισόγειο μπορεί κάλλιστα να παραμείνει ως έχει (pilotis), οπότε να μην αντιστοιχεί σε συντελεστή δόμησης.

2. Ο Α' όροφος πάλι δεν μπορεί ν' αντιστοιχηθεί, εφόσον δεν υπάρχουν κλειστοί χώροι. Θα μπορούσε να κλειστεί ολόκληρο ή να διαμορφωθούν κάποιοι ημιυπαίθριοι.

Πιστεύω πως πρέπει να υπολογιστεί το πρόστιμο με αναλυτικό προϋπολογισμό και να περιγράφεται ως "Διώροφη ημιτελής οικοδομή". Από κει και πέρα, αν το αγοράσει κάποιος (ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει), μπορεί να βγάλει άδεια αποπεράτωσης. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Όχι, θεωρώ πως δηλώνεται κανονικότα ως εξολοκλήρου αυθαίρετο "ημιτελές βεβαίως" κτίσμα με ΥΔΚΧ (π.χ. αν είναι σε περιοχή που δεν επιτρέπεται η Pilotis και τα τ.μ. αυτής ως ΥΔ κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thankafe

sorry συναδελφε δεν διαβασα το παραπανω post που ειναι ιδια περιπτωση με την δικη μου . 

Η κατασκευη ουτε ρευματοδοτειται , ειναι απο οτοπλινθοδομη στις τρεις πλευρες , και επικαλυψη στεγη. Χρησομποιεται για την στεγαση του αυτοκινητου και των εργαλειων του. Συμφωνα με την ερωτηση της εγκυκλιου 3 , που ειναι κακογραμμενη , το υψος δεν επηρρεαζει την χρηση που εχει το ακινητο.

 

Το προστιμο αν το βαλλω σε φυλλο καταγραφης μετα τα χθεσινα της ημεριδας του ΤΕΕ που οι ασχετοι δεν ξεραν τι να απαντησουν σε ερωτηση για τους ισογειους ΒΧ και τελικα απαντησαν μαλλον ως ΚΧ, φαγαν το καραξιμο της αρκουδας και τελικα υποσχεθηκαν οτι θα το δουν το θεμα, αλλα μεχρι να το δουν ποιος ζει ποιος πεθαινει. Αν το βαλλω ως υπερβαση ΚΧ το προστιμο βγαινει 1800 ευρω, το διο με μια επεκταση της κατοικιας του ιδιων τ.μ. , ειναι δυνατον ...?

Τεινω να το βαλλω με αναλυτικο, θα εχω φωτογραφιες καλοτραβηγμενες που θα αποδυκνειει οτι ειναι ανοιχτη κατασεκυη και αν αργοτερα το κλεισει εγω τουλαχιστον θα ειμαι καλλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπως ετσι το βλεπω.

Κανουμε πισω με τις κλειστες (συνηθως χωρις μεγαλη κτιριακη αξια) αποθηκες και τις βαζουμε πια ως ΚΧ. 

Τα (ακομα πιο ευτελη) στεγαστρα και υποστεγα που ειναι ανοιχτα, αλλα οχι απο παντου, θα τα φαμε (οι πελατες μας κυριως-εμεις μονο γιατι χανουμε μεροκαματο) κιαυτα στον κ@λ@ ??!!

 

Δηλαδη ειναι τραγικοι...Εχω παραβατες για σοβαρες αυθαιρεσιες που τραβαν τα μαλλια τους οταν τελειωνω σε αυτους την αναλυση, βγαινει το κουστουμι και κλεινω καπως ετσι "...και τελος το υποστεγο που βαζεις τις πατατες εχει αλλα 1500 προστιμο...." Μαλακα τι να κανω που ειναι ετοιμοι να με χιμηξουν?? Ειλικρινα επρεπε να βοηθησουν λιγο με υποστεγα-αποθηκες -και εν τελει ας αυξηναν τα ποσα των προστιμων των κυριων κατηγοριων- για να υπαρχει το αισθημα της αναλογικοτητας στο νομο. Τι λες?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είναι χώρος κλειστός απ' όλες τις πλευρές, γιατί να πάει ως ΥΔ ???

Κι εγώ θα το έβαζα με αναλυτικό!

 

(άσχετο, αλλά είναι σαν ανοιχτός η/χ)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπως ετσι το βλεπω.

Κανουμε πισω με τις κλειστες (συνηθως χωρις μεγαλη κτιριακη αξια) αποθηκες και τις βαζουμε πια ως ΚΧ. 

 

Συγγνώμη, αλλά γιατί τις αποθήκες τις βάζουμε πια ως ΚΧ; Αυτό προκύπτει από την εγκύκλιο 3;

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη αλλαγή στη διάταξη της στέγης πως υπολογίζεται; 

Από τετράριχτη έγινε δίριτχη. Σίγουρα το μυαλό όλων πηγαίνει την §5α του άρθρου 18 αλλά υπάρχουν και σημεία που έχει συντελεστή υπέρβαση ύψους εκ της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα βάσει του  τρόπου υπολογισμού της ΥΥ....

Τι επιφάνεια να βγάλεις κτλ κτλ.

μία λύση είναι ο αναλυτικός αλλά δεν είναι εντελώς σωστός μάλλον.

 

Η άλλη λύση είναι η άδεια νομιμοποίησης ή ενημέρωσης άμα είσαι με τον 4030.

 

Η άλλη λύση να μην κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό προϋπολογισμό (με τη διαφορά δηλαδή, αυτού που τελικά έγινε μείον αυτό που έπρεπε να γίνει).

Μία παράβαση και τελείωσες!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποίηση είναι η μόνη καθαρή και σίγουρη λύση. Μιλάμε για άλλη διαδικασία βεβαίως ασύμφορη και κουραστική. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.