Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι,

Θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι:

Αυθαίρετη κατασκευή εντός οικισμού (με χρήση πρώην ποιμνιοστασίου) περίπου 200 τ.μ. (10*20) η οποία έχει τοίχο από τσιμεντόλιθους στην αριστερή και στην πίσω όψη (σε σχήμα γάμμα δηλαδή) και ακάλυπτη εκ των άλλων δύο πλευρών και στεγασμένη με τσίγκο,δίρριχτη στέγη η οποία στηρίζεται σε ξύλινους πασσάλους και στους τοίχους από τσιμεντόλιθους θα την αντιμετωπίζατε με αναλυτικό η με υπέρβαση δόμησης;

Να σημειωθεί ότι έχει προηγηθεί αυτοψία της ΥΔΟΜ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προφανως και η υδομ υπολόγισε το πρόστιμο με επιφάνεια δηλ 200 τ.μ. Χ τιμη ζώνης. σωστά?

πως το χαρακτήρισε?

εγω θα το υπολόγιζα με αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην πρασιά οικοπέδου έχει φτιαχτεί πρακτικά μία πλατφόρμα σε όλο το εμβαδόν της με μεταλλικό σκελετό δημιουργώντας έτσι μία υπερύψωση 60εκ.  Πάνω στον μεταλλικό αυτό σκελετό έχει φτιαχτεί ξύλινο πάτωμα. 

 

Ποια κατηγορία εργασιών του παραρτήματος είναι η κατασκευή της πλατφόρμας ? Μεταλλική πέργκολα είναι ότι πιο κοντινό μπορώ να σκεφτώ αλλά δεν μου κολλάει πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επικαλεστείς ένα ποσό κατά αποκοπή παρουσιάζοντας το τιμολόγιο αγοράς των υλικών ή ακόμα και να συντάξεις έναν αναλυτικό προυπολογισμό που να αφορά τη κατασκευή κατά τμήματα με επιμέτρηση (μεταλλικά μέρη - ξύλινα μέρη και λοιπές εργασίες κατά άρθρο)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να το μετρήσω γιατί δεν φαίνεται και δεν υπάρχει πρόσβαση από κάτω. Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι να το βάλω με το τ.μ. να τελειώνω. Τιμολόγια δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πέργκολα ως μεταλλικό σκελετό και την πιο φτηνή ξυλεία από τις επιστρώσεις δαπέδων. Σε κάθε περίπτωση είσαι υπέρ της ασφαλείας (οι τιμές είναι τσιμπημένες προς τα πάνω).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε πέργκολα ως μεταλλικό σκελετό και την πιο φτηνή ξυλεία από τις επιστρώσεις δαπέδων. Σε κάθε περίπτωση είσαι υπέρ της ασφαλείας (οι τιμές είναι τσιμπημένες προς τα πάνω).

 

akis73 έγραψες !!  8-)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πέργκολα ως μεταλλικό σκελετό και την πιο φτηνή ξυλεία από τις επιστρώσεις δαπέδων. Σε κάθε περίπτωση είσαι υπέρ της ασφαλείας (οι τιμές είναι τσιμπημένες προς τα πάνω).

akis73

το ανάποδο τώρα επιτρέπεται (για πιο φθηνά)

 

Για την αυθαίρετη υπερύψωση προς κατασκευή βεράντας 

 

Αν βάλω γκρό-μπετόν 5εκ και τοιχία των 8 εκ πειράζει! 

Που να ξέρω εγώ -μήπως το επίβλεψα?

χα-χα-χα 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ερώτημα μου μπορεί να φανεί κουτό αλλά εχώ πολύ καιρό να ασχοληθώ με αυθαίρετα

και τα εχω μπλεξει .

Εχω ως παραβάσεις κλειστη αποθήκη 60,00τ.μ και ανοιχτό υπόστεγο 40,00τ.μ

1)Για την ευρεση κατηγορίας 4 ή 5 , η υπέρβαση θα επιλεγεί 60,00τ.μ ή 100,00τ.μ

2)Για την ευρεση της ΥΔ και ΥΚ στο φυλλο καταγραφης των 60,00τ.μ θα λάβω υπ ' όψιν

60,00τ.μ ή 100,00τ.μ

3)Θα υπάρχει ξέχωρο φυλλο καταγραφής με λοιπές παραβάσεις = 500Ε για το ανοιχτό

υπόστεγο (υπολόγισα αναλυτικό <15000Ε);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.