Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

εξωτερική σκάλα ανόδου σε ά όροφο στα σχέδια είναι σχήματος Π και στην πραγματικότητα είναι σχήματος Γ και μεγαλύτερων διαστάσεων, θα πάει με αναλυτικό;ο όροφος είναι με άδεια του 77 ως προσθήκη ισογείου του 57. όλο το κτήριο είναι χωρίς σύσταση με ισόγειο διαμέρισμα και διαμέρισμα α΄ορόφου με ανεξάρτητες εισόδους. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι τη βοήθειά σας.

Σε οικόπεδο του οποίου οι κλειστοί αυθαίρετοι χώροι υπάγονται στην κατ.4 υπάρχει στέγαστρο (υπαίθριο μπαρ) που τμήμα του μπαίνει μέσα στο προκήπιο.

Το πρόστιμο γι αυτό πάει με αναλυτικό.

Θα το εντάξω στην κατ. 5 λόγω του προκηπίου??

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

και τελικά αν έχω 2 διαφορετικού τύπου παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό (π.χ. ένα στέγαστρο βεράντας και έναν ημιυπαίθριο) που όμως έχουν συνολικό προϋπολογισμό < 15000 € τι κάνω; αφου θα τα δηλώσω και τα 2 σε διαφορετικά ΦΚ και θα τσεκάρω και στα 2 το "λοιπες πολεοδομικές παραβάσεις" το πρόστιμο θα πάει στα 1000 € αντί για 500 όπως λέει το 18, 5α.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μέσα σε οικόπεδο έχω την κατασκευή μόνο στεγάστρου σαν επικρατούσα χρήση τι βάζω?

Άλλη κατοικία? Υπηρεσίες?

Αν βάλω υπηρεσίες θα χρειαστεί και μελέτη στατικής επάρκειας (υπάρχει καταγγελία στην Πολεοδομία από το 1989)?

Link to comment
Share on other sites

και τελικά αν έχω 2 διαφορετικού τύπου παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό (π.χ. ένα στέγαστρο βεράντας και έναν ημιυπαίθριο) που όμως έχουν συνολικό προϋπολογισμό < 15000 € τι κάνω; αφου θα τα δηλώσω και τα 2 σε διαφορετικά ΦΚ και θα τσεκάρω και στα 2 το "λοιπες πολεοδομικές παραβάσεις" το πρόστιμο θα πάει στα 1000 € αντί για 500 όπως λέει το 18, 5α.

Θα δηλώσεις σε ένα ΦΚ μια λοιπή παράβαση. Έτσι, αθροίζοντας τους 2 αναλυτικούς και εφόσον ο προυπολογισμός προκύπτει μικρότερος των 15.000 ευρώ έχεις μια λοιπή παράβαση.Στη ΤΕ περιγράφεις τις παραβάσεις αυτές.

Σε περίπτωση που μέσα σε οικόπεδο έχω την κατασκευή μόνο στεγάστρου σαν επικρατούσα χρήση τι βάζω?

Άλλη κατοικία? Υπηρεσίες?

Αν βάλω υπηρεσίες θα χρειαστεί και μελέτη στατικής επάρκειας (υπάρχει καταγγελία στην Πολεοδομία από το 1989)

Υπηρεσίες γιατί να βάλεις; Υπάρχει κάποια επαγγελματική χρήση εγκατεστημένη ; Η πολεοδομία τι είχε γράψει; 

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία έγραψε κατασκευή αποθήκης και έχει ένα σκαρίφημα υποστέγου.

Απο αυτοψία που έκανα το βρήκα όντως υπόστεγο και με την Πολεοδομία που μίλησα,

για τη διαδικασία διαγραφής του προστίμου διατήρησης, μου είπαν πως κακώς το γράψαν

τότε σαν αποθήκη και να το δηλώσω σήμερα σαν υπόστεγο (αφού είναι όντως υπόστεγο).

Το θέμα είναι σε ποια κατηγορία να το κατατάξω.

3β ή 3δ?

Ο άνθρωπος το έχει φτιάξει και βάζει από κάτω άχυρα, το αυτοκίνητο του κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά χρήση δεν υπάρχει και δεν ταιριάζει και με την επικρατούσα χρήση υπηρεσίες.

Βεβαίως στο παράρτημα του νόμου αναφέρεται στο συντελεστή 3δ όλες οι χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες. Το πιο πιθανό να εντάσσεται σε αυτό το συντελεστή.

Για στείλε και ένα Mail στην κ. Γαρδίκη μήπως λάβεις κάποια απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι. 

 

Μου έχει τύχει η παρακάτω περίπτωση. 

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου στη μία γωνία του οικοπέδου έχω τοίχους με ύψη  μεγαλύτερο των 3 μέτρων  που χωρίζει από τα όμορα κτήρια. Πρόκειται για τον ακάλυπτο χώρο όπου παρουσιάζεται μία θέση στάθμευσης. 

Ο ιδιοκτήτης έχει βάλει δοκάρια μέσα στον τοίχο και έχει δημιουργήσει μια σκεπή από κεραμίδια ύψους 2,4 Μέτρων.

Οι διαστάσεις της σκεπής είναι 6,7Χ2,68= 18μ2.

Οι 2 πλευρές της εφάπτονται με του τοίχους από τα όμορα οικόπεδα και συνεπώς είναι κλειστοί.

Η άλλη πλευρά μήκους 6,7 μέτρων είναι ανοιχτή.

Η άλλη πλευρά μήκους 2,68μ είναι θεωρητικά ανοιχτή αλλά εφάπτεται με την είσοδο του πάρκινγκ η οποία είναι κάτω από την πλάκα του ορόφου. (Συνεπώς είναι κλειστή?!)

 

1.Η κατασκευή αυτή θεωρείται Στέγαστρο αν έχω καταλάβει σωστά?

2.Επίσης μπαινει στην κατηγορία 5?

3. Από τη στιγμή που πάει με αναλυτικό δεν μας ενδιαφέρει η ΥΔ, ΥΔ, Υπέρβαση Δ?

4.Πάει με αναλυτικό?

5.Σε περίπτωση που κολλητά με το στέγαστρο αυτό έχει κάποια εμφανή αυθαιρεσία το κτήριο και εγώ δεν τη δηλώσω (καθώς δεν θέλει ο ιδιοκτήτης) έχω κάποιο πρόβλημα? Δεν θα δώσω βεβαίωση πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο κτήριο φυσικά. 

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.......

θα ηθελα να κάνω μια ερωτηση.................κτισμα με αδεια και ενταγμενο με τον 4014/11 ειχε υπερβαση υψουσ μονο η οποια δηλωθηκε ωσ πολεοδομικη παραβαση...............κατα τη μεταφορα τησ δηλωσησ στον 4178/13 μπορει το υψοσ να δηλωθει και παλι ωσ πολεοδομικη παράβαση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! 

μπερδεμα με κιοσκι (απο τα ετοιμα  το πολυγωνα ανοιχτα γύρω γύρω) 

εχει κατασκευαστει εκτος κτιρίου στον χωρο του οικοπέδου..... φανταζομαι οτι μετραει σαν δόμηση και σαν καλυψη αφου υπεβαίνει τις πολεοδομικες διατάξεις.... μετράει  σαν βοηθητικός χώρος ή σαν κύριος???

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.