Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλίση συλλέκτη ηλιακού για βέλτιστη απόδοση.


Recommended Posts

Δλδ εγώ που έχω τον 200λτ με 3μ2 συλλέκτη, αν προσθέσω(το πως βέβαια δν το γνωρίζω κ αν είναι εύκολο) άλλα 2μ2 π.χ., θα δω αισθητή διαφορά?Ξαναλέω οτι το χειμώνα έχω πρόβλημα και δεν είμαι ευχαριστημένος με τη θερμοκρασία που παίρνω.......

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εγώ που έχω τον 200λτ με 3μ2 συλλέκτη, αν προσθέσω(το πως βέβαια δν το γνωρίζω κ αν είναι εύκολο) άλλα 2μ2 π.χ., θα δω αισθητή διαφορά?Ξαναλέω οτι το χειμώνα έχω πρόβλημα και δεν είμαι ευχαριστημένος με τη θερμοκρασία που παίρνω.......

 

200 λίτρα με 3 τετραγωνικά και αυτή την κλίση...δεν πρόκειται να ζεστάνει ποτέ... αφού δεν έχεις δυνατότητα υποθέτω να αυξήσεις την κλίση βάλε εναν ακόμα συλλέκτη. Σύνδεση παράλληλα.Διαφορά θα υπάρχει αλλά μην νομίζεις οτι θα καείς κιόλας με τέτοια κλίση..

 

Όταν έχετε στέγες γιατί δεν βάζετε σωλήνες κενού να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο? ξερω το κόστος είναι μεγάλο αλλά απο το να δώσεις 1000 ευρώ και να μην ζεσταίνεις ούτε για ένα μπάνιο......δεν ξέρω πιστεύω δεν αξίζει καν.....

Edited by omegas79
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε, αν μπορώ να βρώ πίνακες μεταβολής της απόδοσης ηλιακών θερμοσιφώνων, με εναλλακτικούς προσανατολισμούς και ως προς τον νότο, αλλά και ως προς το επίπεδο.

Εχω στέγη με πανέλα 8 εκατοστά πάχος, με τον κορφιά της να έχει κατεύθυνση βορρα-νότο, κλίση στέγης πολύ μικρή, 1/5 έως 0,60/5.

Επίσης, πάσχει απο βοριάδες που φτάνουν και τα 8-9 μποφώρ, ενώ απο τον νότο υπάρχουν και αιχμές 10 μποφώρ!

Συνεπώς, χωρίς ειδικές κατασκευές (σε μικρής αντοχής στέγη και στα 16 μέτρα απο τον δρόμο), η κλίση του ηλιακού θα είναι είτε προς την ανατολή, είτε προς την δύση. Δυστυχώς.

Στην χειρότερη των περιπτώσων, σκέφτομαι να τοποθετήσω δύο μικρούς ηλιακούς, των 120 ή 160 λίτρων ο καθένας, ο ένας απο αυτούς να είναι διπλής ενέργειας (ηλεκτρικό ρεύμα - για να αχρηστέψω τον υπάρχοντα θερμοσίφωνα), ακριβώς πάνω στην μεταλλική στέγη (εμφανή απο την κάτω μεριά - χώρος κατοικίσιμος) για να αποφύγω προβλήματα με τους ανέμους του χειμώνα.

Κριτήριο είναι η οικονομικότητα της κάθε λύσης, φυσικά σε συνάρτηση με την ασφάλεια της εγκατάστασης.

Εναλλακτικά, το ιμέιλ μου είναι [email protected]

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ !!!

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

σωστα.

3 ειναι παρα πολυ λιγα και ουσιαστικα ειναι μονο για καλοκαιρι.

και εννοειται οτι το δοχειο για να σκασει (δοκιμασμενα στα 12bar - πρακτικα αυτο σημαινει οτι ξεπερνανε τα 16) πρεπει να εχεις σφραγισει το ασφαλιστικο η να ειναι κινεζικο απο τα "καλα"(ακομα και ετσι πιθανοτερο ειναι να χανει ολη την ωρα παρα να σφραγισει σε μεγαλη πιεση)

παντως αν γινει μπαμ απο αστοχια η πλημυρα θα ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολησει (αν εχετε δει το βιντεακι με την δοκιμη στο mythbusters, 60 λιτρα θερμοσιφωνας εκτοξευτηκε πανω απο 100 μετρα υψος οταν εσκασε (στα 22 bar) ο δε πατος του απο κοιλος εγινε πλακε.

 

 

Δλδ εγώ που έχω τον 200λτ με 3μ2 συλλέκτη, αν προσθέσω(το πως βέβαια δν το γνωρίζω κ αν είναι εύκολο) άλλα 2μ2 π.χ., θα δω αισθητή διαφορά?Ξαναλέω οτι το χειμώνα έχω πρόβλημα και δεν είμαι ευχαριστημένος με τη θερμοκρασία που παίρνω.......

 

Γιάννη, σαφώς και θα δείς διαφορά. Ο θερμοσίφωνάς σου θα εκτοξευθεί πάνω από 150 μέτρα και ο πάτος θα γίνει κοτλέ...

:smile:  :smile:  :smile:

 

... έτσι να γελάσουμε και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μπορούμε σε ηλιακό θερμοσίφωνα κενού να βάλουμε το δοχείο του νερού στο υπόγειο?Μου το ζήτησε ένας πελάτης αλλά νομίζω ότι δεν γίνεται...Πως θα γίνεται αυτό άλλωστε αφού το υγρό που έχουν οι σωλήνες κενού ανεβαίνει πρός το δοχείο του νερού ώστε να το ζεστάνει? Την γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον τύπο του συλλέκτη κενού, ίσως και όχι.

 

Αν είναι κανονικός συλλέκτης και συνδέται με σωλήνες στο δοχείο ναι γίνεται αν βάλεις αντλιοστάσιο, κλπ. αλλά θα έχεις σχεδόν σίγουρα προβλήματα γιατί τα οριζόντια μπόιλερ με μανδύα έχουν διάφορα θέματα αν τα βάλεις σε βεβιασμένης κυκλοφορίας.

 

Αν είναι όπως τα πιο πολλά Heat Pipe, οι "αμπούλα" του κάθε σωλήνα κενού ενώνεται με το δοχείο οπότε δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον "συλλέκτη" από το "δοχείο".

 

Άρα σε κάθε περίπτωση καλύτερα μην μπλέξεις.

 

psg--_model--compact-pressurized-_heat-p  heat-pipe-explanation-6.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.