Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διακοπή επαγγέλματος και χρήση εταιρικής σφραγίδας


jimalexandrou

Recommended Posts

Καλημέρα, δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος για να θέσω το θέμα αλλά νομίζω άπτεται των φορολογικών περισσότερο...

Είμαι 50% μέτοχος σε τεχνική ΕΕ με τον αδελφό μου... Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κλείσω τα βιβλία μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας και να σφραγίζω μελέτες-άδειες-τεχνικές εκθέσεις με την εταιρική σφραγίδα? Στο ΤΕΕ μου είπαν ότι απαιτείται και σφραγίδα μηχανικού κανονικά αλλά έχω ήδη ακούσει 2 περιπτώσεις (οικοδομική άδεια και μελέτη για φωτοβολταϊκά) όπου σφράγισε μόνο η εταιρεία και δίπλα απλά αναγραφόταν το όνομα του μηχανικού. Είναι θέμα πολεοδομίας, ΤΕΕ ή νομικό καθαρά? Ο λογιστής μου είπε ότι γίνεται πάντως, αν αυτό έχει κάποια σημασία...

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα ας βοηθήσει :)

Ευχαριστώ πολύ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σφραγίζει η εταιρεία και δίπλα σφραγίδα μηχανικού με την διεύθυνση της εταιρείας και τα φορολογικά κόβονται στην εταιρεία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν διαγραφεις απο το τεε παυεις να μην εχεις την ιδιοτητα του μηχανικου, και σφραγιδα απο οτι καταλαβαινω. Αν κλεισεις βιβλια συνεχιζεις να εισαι μηχανικος, απλα δεν εισαι ελευθερος επαγγελματιας και δεν μπορεις να παρεχεις τις υπηρεσιες σου. Με καθε επιφυλαξη βεβαια, γιατι μπορει να ειμαι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ δεν σκοπεύω να ξεγραφτώ, απλά να κλείσω τα βιβλία μου στην εφορία σκέφτομαι και να σφραγίζω με την εταιρική ό,τι προκύψει...το θέμα είναι αν απαιτείται και η σφραγίδα μηχανικού δίπλα από την εταιρική ή αρκεί απλή αναφορά του ονόματός του, όπως στις περιπτώσεις που έγραψα παραπάνω...ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω καλά, αλλά στις μεγάλες εταιρείες υπογράφει ο κάθε μηχανικός ξεχωριστά? Νομίζω ότι καλύπτεται από την σφραγίδα της εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικα jimalexandrou εβγαλες ακρη?

Θελω και να κανω και εγω διακοπη από τη εφορια. Το ορθο για μενα είναι να σφραγιζει

  1. Η εταιρεια και διπλα
  2. Ο μηχανικος στην σφραγιδα του οποιου όμως δεν θα αναγραφεται το ΑΦΜ του προς αποφυγη παρεξηγησεων. Θα μπορουσε η σφραγιδα του μηχανικου να περιλαμβανει μονο Ονομα, ειδικοτητα μηχανικου και ΑΜ ΤΕΕ!

Με τα ΦΜΕ όμως τι γινεται?

Η εταιρεια φανταζομαι δεν χρειαζεται να γραφτει στο ΤΕΕ ακομα και αν εχει ΜΕΕΠ?

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία,στην οποία συμμετέχω είναι γραμμένη στο ΤΕΕ και έχει κωδικούς. Τις αμοιβές τις χτυπάμε στην εταιρεία όπως και το ΦΕΜ και τις αποδείξεις τις κόβουμε εκεί. Τα σχέδια τα σφραγίζει η εταιρεία και συν υπογράφει ένας μηχανικός με τη σφραγίδα του, στην οποία αναφέρεται όνομα,ειδικοτητα Α.Μ και διεύθυνση εταιρείας. Οι πολεοδομίες τα δέχονται κανονικά, επίσης έχουμε μιλήσει με το ΤΕΕ και αυτοί μας καθοδηγησαν . Δεν είναι απαραίτητο ο μηχανικός να έχει κάνει έναρξη στην εφορία .

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λεει ο iliasp κάνω και εγώ στην εταιρεία μου.

Η εταιρεία γραμμένη στο ΤΕΕ (είναι ανεξάρτητο από το ΜΕΕΠ) για να μπορεί να κόβει αμοιβές στο σύστημα του ΤΕΕ. Αποδείξεις-τιμολογια και ΦΕΜ στην εταιρεία.

Στα σχέδια σφραγίδα της εταιρείας και από δίπλα σφραγίδα του μηχανικού-συντάξαντα που να φαίνεται η ιδιοτητα και ο αριθμός ΤΕΕ χωρίς ΑΦΜ μιας και η αμοιβή πάει στην εταιρεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλημέρα, αν κάποιος μηχανικός θέλει να κάνει διακοπή στην εφορία και να δουλεύει μέσω εταιρείας, τότε αρχικά πρέπει να κλείσει όλες τις υποθέσεις του, δηλ. να κόψει ΑΠΥ για ότι έχει κάνει π.χ. δηλώσεις αυθαιρέτων, αν δεν έχει ήδη κόψει και είτε να τα οριστικοποιήσει ή να κάνει αίτημα παραίτησης από τις δηλώσεις των αυθαιρέτων και να τα αναλάβει στη συνέχεια ως εταιρεία. Μετά αφού θα δουλεύει μέσω εταιρείας, θα μπαίνει με κωδικούς ΤΕΕ της εταιρείας στα αυθαίρετα, στις άδειες στις αμοιβές κλπ θα κόβει ΑΠΥ ή τιμολόγια μέσω εταιρείας μόνο, αλλά ότι σχέδια και τεχνικές εκθέσεις κάνει θα έχουν την σφραγίδα της εταιρείας (χωρίς υπογραφή νομίμου εκπροσώπου) και δίπλα σφραγίδα και υπογραφή δική του ως συντάξας μηχανικός. (Αυτά μου είπαν από το ΤΕΕ και σας τα μεταφέρω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.