Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένας μετρητής ΔΕΗ για δύο αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες


ALINAT

Recommended Posts

  • 3 years later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδιοκτήτης οικηματος με 10 Ο.Ι γκαρσονιέρες οι οποίες ανηκουν στο σύνολο τους στον ιδιο,

τις εβαλε στο airbnb για να τις νοικοιάζει. Καθε γκαρσονιέρα εχει αυτοτελές ρολόι. Ο ιδιοκτήτης

θέλει να καταργήσει τα 9 ρολόγια και να τα συνδέσει όλα σε 1. Απο την ΔΕΗ του ζητούν αλλαγή 

χρήσης???? Εχει κανενας σχετική εμπερία? Τι αλλαγη χρήσης να γίνει εφόσον ουσιαστικά η χρήση

δεν αλλαξε ούτε ενοποιηθηκαν τα διαμερίσματα κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβγαζε ΕΣΛ από τον ΕΟΤ  σαν ΕΕΔΔ?

 

 Απλά μετατρέπεται σε τουριστικό κατάλυμα.

 

Τώρα γίνεται με γνωστοποίηση.

Βέβαια από τη στιγμή που θα αλλάξουν το ηλεκτρολογικά και θα συνδεθούν σε μια χελώνα, μάλλον χρειάζεται αλλαγή χρήσης....

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φανηκε λιγο άκυρο το αλλαγή χρήσης.. Αφου δεν κανω τις γκαρσονιέρες τριάρια για να πεις

οτι αλλαξει το αρχιτεκτονικο αρα με μια αλλαγή χρήσης μπορώ να πάω στη ΔΕΗ και να πώς ξερεις κάτι

παρε την αλλαγη χρήσης και κατήργησε αυτά τα ρολόγια. Αυτα τον εβαλα και είπε στη ΔΕΗ αλλα του είπαν

οτι δε γινεται αλλιως να καταργηθούν τα ρολόγια. Οταν εννοείται παράνομα πως είναι δυνατόν να 

κανει καποιος κατάργηση ρολογιού χωρίς να παει καποιο δικαιολογητικό στη ΔΕΗ? Εγω δε το εβλεπα αρχικα

τοσο δύσκολο εφόσον ειναι ενας ο ιδιοκτήτης να πει οτι ξερεις κατι βάλε εναν μετρητη για όλη την οικοδομή 

με τα συνολικα τετραγωνικα κλπ.. Αλλα στη πορεία θεωρω και εγω οτι πιθανώς δε γίνεται αυτό.

 

@da-mi και εγω οταν μου είπε για αλλαγή χρήσης σκέφτηκα τον ΕΟΤ. Αλλα δε τον συμφέρει γιατι μετα 

θα πρέπει να πιασει τις απαιτήσεις του ΕΟΤ κλπ κλπ ενω με το airbnb λυνονται αυτά τα θέματα χωρις να πειράξει

κατι στις γκαρσονιέρες. Για ΕΟΤ νομίζω θέλει πέραν των υπολοίπων και νεα στατικά γιατι αλλαζει αν δε κανω λάθος

απο Σ2 σε Σ3...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

για να παρεις ρευμα

περνας πρωτα απο τον Δημο

και  καταθετεις το συμβολαιο   για να καταγραψουν τα τμ. με βαση τα οποια σε καθε λογαριασμο θα πληρωνεται ΤΑΠ, Δημοτικα τελη, τελη καθαριοτητας,  και το παγιο της ΕΡΤ.

 

Οποιαδηποτε αλλαγη στα τμ. πρεπει να δηλωνεται στον Δημο

και να κατατιθεται το σχετικο συμβολαιο.

 

Ο ιδιοκτητης εχει καποιες διηρημενες ΟΙ και τις εκμισθωνει

Γραφει στο Ε2 την καθε μια ξεχωριστα, κανοντας ξεχωριστο μισθωτηριο για την καθε μια.

 

Υπο αυτες τις συνθηκες, δεν μπορει να παρει ενα ρολοι..

 

ερωτηση

Σε τι θα "ωφεληθει" απο την  αλλαγη που ζηταει?

[εκτος απο την πιθανοτητα να πεφτουν συνεχως οι ασφαλειες λογω υπερφορτωσης....] :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

........

@da-mi και εγω οταν μου είπε για αλλαγή χρήσης σκέφτηκα τον ΕΟΤ. Αλλα δε τον συμφέρει γιατι μετα 

θα πρέπει να πιασει τις απαιτήσεις του ΕΟΤ κλπ κλπ ενω με το airbnb λυνονται αυτά τα θέματα χωρις να πειράξει

κατι στις γκαρσονιέρες. Για ΕΟΤ νομίζω θέλει πέραν των υπολοίπων και νεα στατικά γιατι αλλαζει αν δε κανω λάθος

απο Σ2 σε Σ3...

Τα ΕΕΔΔ είναι με προδιαγραφές κατοικίας και δεν αλλάζει κάτι με τα φορτία.

Οι απαιτήσεις του ΕΟΤ είναι πλέον πιο απλές κυρίως αν είναι 2 κλειδιών απλώς πρέπει να τηρείς κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές. Άσε που δεν είναι υποχρεωτική και η πιστοποίηση για να πάρεις αριθμό κλειδιών στα ΕΕΔΔ. Και δεν απαγορεύεται να λειτουργούν σαν AirBnB.

Άλλωστε στα ΑirBhb βάσει του νόμου μπορεί να νοικιάζει μόνο 2 για κάθε ιδιοκτησία.  Αλλιώς επιβάλλεται το ΕΣΛ από τον ΕΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

Σε τι θα "ωφεληθει" απο την αλλαγη που ζηταει?

[εκτος απο την πιθανοτητα να πεφτουν συνεχως οι ασφαλειες λογω υπερφορτωσης....] :smile:

Εξοικονόμηση στα πάγια. Φόροι προς τρίτους. Είναι ξεκάθαρο τι θέλει να κάνει : το παραπάνω συν ενδεχομένως, συν κάποιους μετρητές εξωτερικούς για να μπορεί να διαθέτει καιρό κάποια εξ αυτών με μακροχρόνια (ή αστική) μίσθωση. Αυτή τη σκέψη θα έκανα και εγώ. Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Να καταλαβω το γιατι θα εχει οφελος...και ποιους "φορους προς τριτους" γλυτωνει...

 

Εάν βαλει ενα ρολοι σαν να εχει εναν χωρο 200 τμ.

θα πληρωνει ΤΑΠ, ΕΡΤ, Τελη κλπ για ολα τα -εστω - 200 τμ.

ειτε εκμισθωνει το ενα ειτε  "δωματιο" πεντε ειτε κανενα, παντοτε θα πληρωνει τα τελη για ολα τα τμ.

 

αντιθετα

αν τα εχει σαν ξεχωριστες ΟΙ,  τοτε δικαιουται, καθε ενα που μενει κενο, να κοβει το ρευμα, να το δηλωνει στον Δημο και να πληρωνει μονον το ΤΑΠ για οσο εναι κενο χωρις ρευμα.

 

Αν δεν κανει την δηλωση διακοπης   ρευματος  εξακολουθει να πληρωνει τα παντα  ειτε ειναι αδειο ειτε οχι.

 

Τι σημαινει "κάποιους μετρητές εξωτερικούς, για να μπορεί να διαθέτει καιρό κάποια εξ αυτών με μακροχρόνια (ή αστική) μίσθωση"

 

Οι μετρητες αντιστοιχουν σε συγκεκριμενο χωρο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.