Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένας μετρητής ΔΕΗ για δύο αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες


ALINAT

Recommended Posts

5 ώρες πριν, georgegaleos said:

Απο την σελίδα της ΔΕΔΗΕ: Μετατόπιση Παροχής – Μετρητή Χαμηλής Τάσης (Χ.Τ).

με έμφαση στο τελευταίο που αναγράφεται στην παραπομπή

"Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης."

 

 

Ευχαριστώ πολύ!Θα το δω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 26/9/2020 at 10:39 ΠΜ, georgegaleos said:

Απο την σελίδα της ΔΕΔΗΕ: Μετατόπιση Παροχής – Μετρητή Χαμηλής Τάσης (Χ.Τ).

με έμφαση στο τελευταίο που αναγράφεται στην παραπομπή

"Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης."

 

 

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα,

Είδα το link με την διαδικασία, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει από τους ιδιοκτήτες των όμορων ιδιοκτησιών για τους μετρητές τους. Το πρόβλημα είναι ότι τους έχει γίνει παραίνεση να πραγματοποιήσουν την διαδικασία και δεν έχουν κάνει τίποτα 10 χρόνια τώρα. Το θέμα είναι αν γίνεται ο θιγόμενος ιδιοκτήτης, στον χώρο του οποίου είναι όλοι οι μετρητές, μπορεί με κάποιο τρόπο, νομικό ή μέσω του ΔΕΔΔΗΕ, να "αναγκάσει" να ακολουθηθεί η παραπάνω διαδικασία. Έχω στείλει σχετικό email στον ΔΕΔΔΗΕ για να διευρευνήσω τυχόν ενέργειες που μπορούν να γίνουν, ειδάλλως έχω την εντύπωση ότι το θέμα είναι κυρίως νομικό και θα χρειαστεί η βοήθεια δικηγόρου. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να γίνει κάποιο ερώτημα στον Συνήγορο του Πολίτη. Εάν εντός του φόρουμ υπάρχει κάποιος νομικός να μου δώσει τα "φώτα" του ίσως βοηθούσε.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση και ελπίζω να βρω άκρη στο συγκεκριμένο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχουμε κτίριο με (4) ισόγειες Οριζόντιες Ιδιοκτησίες (Καταστήματα) το ένα δίπλα στο άλλο οι οποίες έχουν ιστορικά δημιουργηθεί με διαχωρισμό (2) Οριζοντίων Ιδιοκτησιών.

Ιστορικά στο κτίριο υπάρχει (1) μετρητής ΕΥΔΑΠ και (2) μετρητές ΔΕΗ. Αυτό διότι στην έκδοση της άδειας (1987) τα 4 καταστήματα αποτελούσαν μια ενιαία δραστηριότητα (πρατήριο καυσίμων, πωλήσεις, λιπαντήριο, πλυντήριο). Ο δεύτερος μετρητής ΔΕΗ δεν είμαι σίγουρος πως προέκυψε.

Οι (4) Ο.Ι. είναι πλέον ρυθμισμένες με Ν.4178/13 και έχει γίνει και τροποποίηση της σύστασης ώστε να ανταποκρίνεται απόλυτα στην σημερινή κατάσταση.

Σήμερα το κατάστημα Κ2 θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ. Συνεπώς θα χρειαστεί παροχή νερού και (ίσως) ανεξάρτητο μετρητή ΔΕΗ. 

 

image.png.46646a3fe871351af815d690af511429.png

image.png.973f3abb01957834644b63186027f633.png

 

image.png.942dfcef8ff9b13bc9eafb6296e38714.png

Ερωτήματα:

1. Δημιουργεί νομικά κάποια παράβαση η εικονιζόμενη διάταξη?

2. Για την ίδρυση ΚΥΕ ο Δήμος ελέγχει δημοτικά τέλη κλπ στον λογαριασμό του μετρητή ΔΕΗ. Χρειάζεται ανεξάρτητος μετρητής ΔΕΗ για το Κ2, ώστε να είναι διακριτός ο έλεγχος?

3. Για την προσθήκη μετρητή ΕΥΔΑΠ (ή και ΔΕΗ) στο Κ2 ποια είναι η διαδικασία. Πέραν της Βεβαίωσης σύνδεσης Ν.4495/17 και της τροποποίησης σύστασης Ο.Ι. συντρέχουν και άλλες προϋποθέσεις? 

4. Η αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει με ΕΕΔΜΚ (παρ.ιζ)? Γενικά συντρέχουν οι προϋποθέσεις για μη έκδοσης οικοδομικής άδειας για αλλαγή χρήσης/ Συγκεκριμένα, δεν αλλάζουν στατικά, διάγραμμα κάλυψης, και θέσεις στάθμευσης, ενώ θα τροποποιηθούν εσωτερικά τα Η/Μ (π.χ. προσθήκη λάντζας, γραμμές νερού, θερμοσίφωνες κλπ) - χωρίς διέλευση από ορόφους ή κοινόχρηστους. Ωστόσο, αν προστεθεί νέος μετρητής ΕΥΔΑΠ, θα μπει ένας νέος αγωγός νερού από το πεζοδρόμιο προς το Κ2, και άρα θα έχουμε διέλευση δικτύου από κοινόχρηστο . Άρα θα χρειάζεται οικοδομική άδεια??

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.