Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής αποτύπωσης


Recommended Posts

τα ίδια έπαθα κι εγώ alien, και ακόμη προσπαθώ να μαζέψω τα νεύρα μου. έτσι, αποφάσισα απο 'δώ και πέρα να ζητώ υπογεγραμμένες αναθέσεις για οποιαδήποτε εργασία πρόκειται να ξεκινήσω. ζήτα χρήματα για την δουλειά που έκανες χωρίς ντροπή, όσα νομίζεις ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 8 months later...

Μου έχει τύχει περίπτωση που σε διαμέρισμα έχει κάνει την αποτύπωση άλλος και απλά μου έχει ζητηθεί να περάσω τις αλλαγές της υπάρχουσας κατάστασης πάνω στο σχέδιο της άδειας (πρέπει να περαστούν και τα 2 σε cad).

 

Εννοείται οτι θα πάω για επαλήθευση των διαστάσεων, αλλά η απορία μου είναι η εξής. Πρέπει να το υπολογίσω μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ (με τη διαδικασία που έχετε ήδη αναφέρει ..ως ποσοστό επι καινουργιου κτιριού κλπ) ή μπορώ απλά να ορίσω μόνη μου μια αμοιβή για το πέρασμα του σχεδίου και να κόψω απλή απόδειξη χωρίς να μπλεχτούν κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ? (Το ΦΕΜ το πληρώνω έτσι και αλλιώς φαντάζομαι..)

 

Το εν λόγω διαμέρισμα είναι 60τμ.. είμαι φοβερά λάθος αν κάνω το 2ο?

Link to comment
Share on other sites

..Πρέπει να το υπολογίσω μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ (με τη διαδικασία που έχετε ήδη αναφέρει ..ως ποσοστό επι καινουργιου κτιριού κλπ)..
To εκανες με ΤΕΕ και ποσο σου βγηκε;

Αν η αμοιβη σου ειναι μικρο ποσο (200-300) τοτε γιαμενα κοψε ΑΠΥ χωρις ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν το ΤΕΕ μου βγάζει

 

Σύνολο Αμοιβών Μελέτης: 316,60 €

Ελάχιστη Αμοιβή Μελέτης: 1.162,65 €

 

το 1162 μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να το ζητήσω... ή μήπως πρέπει να κοιτάω το 316? (δεν περιλαμβάνει το ΦΠΑ, εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Έχω μια περίπτωση πολυκατοικίας του 1974, όπου πρέπει να γίνει πλήρης αποτύπωση αρχιτεκτονικών, προκειμένου να γίνει ανασύσταση αδείας.

Έκανα έναν υπολογισμό στο ΤΕΕ (ελπίζω σωστά..) και μου έβγαλε ένα αποτέλεσμα της τάξης των 1.400 ευρώ περίπου.

Η πολυκατοικία περιλαμβάνει υπόγειο-ισόγειο-3 ορόφους-δώμα και θα πρέπει να αποτυπωθούν εκτός από τις κατόψεις και οι όψεις (γενικά τα πάντα).

Πιστεύω ότι τα 1.400 ευρώ είναι λίγα, δεδομένου ότι πρόκειται για μια κατασκευή που συνολικά ξεπερνά σε κατόψεις τα 1.000 τ.μ.

 

Υπολογίζω ότι θα μπορούσα να ζητήσω αρκετά παραπάνω, μιας και θα έχω βοηθό για την αποτύπωση που θα πρέπει να πληρωθεί και επίσης θα αναλάβω και την διεκπεραίωση του φακέλου ανασύστασης. Που σημαίνει ότι θα χρειαστεί ίσως και μήνα+ για όλη τη διαδικασία (περίπου 1 εβδομάδα για αποτυπώσεις και μετά τρεξίματα στην πολεοδομία, χαρτούρα, κλπ..)

 

Ποια η γνώμη σας?Πως πιστεύετε ότι θα πρέπει να το χειριστώ?

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει το ΤΕΕ..

Αν θες να χρεωσεις παρπαανω ειναι δικαιωμα σου...

Ειναι λιγο ακομψο να παζαρευουμε τιμες απο εδω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.