Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής αποτύπωσης


Recommended Posts

Μανώλη έχεις δίκιο, με αυτό τον τρόπο ελέγχουν τις μόνες εισφορές που απέμειναν, τις πρός ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΚΗ', αλλά νομίζω ότι και αυτές θα καταργηθούν αν θέλουν να πατάξουν την γραφειοκρατία και τις άχρηστες διαδικασίες που επιβάλουν στον κόσμο, δλδ κυρίως εμάς.

 

Φαέθον, δεν έχει νόημα στο έντυπο υπολογισμού αμοιβής του ΤΕΕ να φαίνονται η νόμιμη και η συμφωνηθείσα, αφού οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ γίνονται επί της νόμιμης, δηλαδή για να καταλάβω, ψάχνουν για τον μπουνταλά που θα πληρώσει περισσότερες κρατήσεις επί της μεγαλύτερης συμφωνηθείσης αμοιβής που έστω κατόρθωσε να εισπράξει ?

'Αλλη μια σκατ%διαδικασία που θα πρέπει να καταργηθεί, από την στιγμή που έχουμε την απελευθέρωση, τι καθόμαστε και παίζουμε τις κουμπάρες με τα νόμιμα και τα παράνομα συμφωνηθέντα αφού δεν είναι νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ όμως είναι επί της συμφωνηθείσας...

Συνάδελφοι έχετε όρεξη να δίνεται στην πολεοδομία τις ΑΠΥ ή τα συμφωνητικά; Εγώ δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπει ο κάθε τυχάρπαστος υπάλληλος τις γράφω εγώ στο συμφωνητικό μου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ.

Για τον έλεγχο ΦΕΜ, αυτό δεν είναι αρμοδιότητα της πολεοδομίας αλλά του ΣΔΟΕ, τέλος πάντων θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουν αυτοί με καμιά εγκύκλιο τι σκ@τά θέλουν να προσκομίζουμε να το ξέρουμε και να μην κάνουμε υποθέσεις και μετά να έχουμε διάφορα παρατράγουδα στις ΥΔΟΜ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εκτός έδρας μπαίνει σε μελέτες και επιβλέψεις.Η αποτύπωση δεν είναι μελέτη.(βέβαια δεν μπαίνει και στον χρονικό υπολογισμό που μπορεί να πεις ότι είναι μελέτη)

 

Στην αποτύπωση στατικών μου βγάζει όμως προσαύξηση για τα εκτός έδρας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ.

Για τον έλεγχο ΦΕΜ, αυτό δεν είναι αρμοδιότητα της πολεοδομίας αλλά του ΣΔΟΕ, τέλος πάντων θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσουν αυτοί με καμιά εγκύκλιο τι σκ@τά θέλουν να προσκομίζουμε να το ξέρουμε και να μην κάνουμε υποθέσεις και μετά να έχουμε διάφορα παρατράγουδα στις ΥΔΟΜ.

SIRADRAB μέχρι να αλλάξει αυτό και να μην έχει υποχρέωση η πολεοδομία να κάνει έλεγχο για το ΦΕΜ, ας μην τους δίνουμε πράγματα που δεν τους αφορούν....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε άδεια νομιμοποιήσης υπερβάσεων (μέσω του 4014) έχω τις εξής αποτυπώσεις.

 

1.ΥΠΟΓΕΙΟ

Αλλαγή χρήσης τμήματος υπογείου από βοηθητικό χώρο σε κατοικία.

Αυθαίρετη επέκταση αποθήκης.

2.ΙΣΟΓΕΙΟ

Κατάστημα νόμιμο.

3.Α ΚΑΙ Β ΟΡΟΦΟΣ

Διαφορετική διαμερισμάτωση

4.ΔΩΜΑ

Αλλαγή χρήσης τμήματος κλιμακοστασίου ΚΑΙ βοηθητικού χώρου σε κατοικία. 

Αυθαίρετη επέκταση δώματος  

Ενοποίηση αυτών σε κατοικία.

 

Το ερώτημα είναι. 

Στον υπολογισμό αμοιβής αποτύπωσης εμπλέκεται και διαφορά προυπολογισμών και ακολούθως αναλυτικός προυπολογισμός στην αλλαγή χρήσης και στην ενοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια νομιμοποιήσης υπερβάσεων (μέσω του 4014) έχω τις εξής αποτυπώσεις.

 

1.ΥΠΟΓΕΙΟ

Αλλαγή χρήσης τμήματος υπογείου από βοηθητικό χώρο σε κατοικία. 70 Μ2

Αυθαίρετη επέκταση αποθήκης.                                                             30 Μ2

2.ΙΣΟΓΕΙΟ

Κατάστημα νόμιμο.                                                                                140 Μ2

3.Α ΚΑΙ Β ΟΡΟΦΟΣ

Διαφορετική διαμερισμάτωση                                                         140+140 Μ2

4.ΔΩΜΑ

Αλλαγή χρήσης τμήματος κλιμακοστασίου ΚΑΙ βοηθητικού χώρου σε κατοικία. 5 +12 Μ2

Αυθαίρετη επέκταση δώματος                                                                                  40 Μ2  

Ενοποίηση αυτών σε κατοικία.                                                                                 57 Μ2

 

Το ερώτημα είναι. 

Στον υπολογισμό αμοιβής αποτύπωσης εμπλέκεται και διαφορά προυπολογισμών και ακολούθως αναλυτικός προυπολογισμός στην αλλαγή χρήσης και στην ενοποίηση σε κατοικία;

Η απλά εισάγω τα μεγέθη για τον υπολογισμό;

Εβαλα και θεωρητικά μεγέθη ,για καλύτερη αντίληψη.

Link to comment
Share on other sites

Η αποτύπωση αφορά την υπάρχουσα χρήση των χώρων και βασικά των χώρων που δεν είχαν άδεια. Άρα δεν αφορά την αλλαγή χρήσης.

Δηλαδή στις αλλαγές χρήσης πας με διαφορά ΠΥ κλπ, για την διαμερισμάτωση ο ΠΥ θα είναι ανάλογος των εργασιών διαμερισμάτωσης (αναλυτικός) όπως και η επέκταση (αναλυτικός) ενώ στα αυθαίρετα θα έχεις και αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 10/11/2008 at 11:04 ΠΜ, Χ Επισκέπτης 1 said:

Για αποτύπωση αρχιτεκτονικών η αμοιβή είναι το 75% της προμελέτης που αντιστοιχεί στο κτήριο θεωρούμενου ως νέο. (0,35*0,75=0,2625 ή 26,25%).

Για αποτύπωση αρχιτεκτονικών στατικών η αμοιβή είναι το 75% της προμελέτης που αντιστοιχεί στο κτήριο θεωρούμενου ως νέο. (0,25*0,75=0,2625 0,1875 ή 18,75%).

(βλ. Εγκύκλιο 8/90 κεφάλαιο 2, άρθρο 83§2 ΠΔ696/74, άρθρο 88§2 ΠΔ696/74).

 

(Κάνω μιά διόρθωση στο text του συναδέλφου)

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.